Nowa książka prof. Stanisława Jędrzejewskiego "Od radia Marconiego do mediów strumieniowych. Rewolucja technologiczna, ewolucja przekazu i odbioru"

27.11.2020

Nakładem wydawnictwa Poltext ukazała się książka prof. Stanisława Jędrzejewskiego, wykładowcy ALK w Katedrze Nauk Społecznych, pt. "Od radia Marconiego do mediów strumieniowych. Rewolucja technologiczna, ewolucja przekazu i odbioru". Książka ukazała się w Serii z Akademią Leona Koźmińskiego.

Tak o książce pisze Tomasz Goban-Klas, professor emeritus Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Radio nie ma przyszłości” – stwierdził w 1897 roku lord Kelvin, słynny fizyk. Jakże się mylił. Książka profesora Stanisława Jędrzejewskiego jest wieloaspektową, obszerną refutacją tezy wielkiego uczonego. Radio przetrwało już ponad 120 lat, pierwsze transmisje Guglielmo Marconi przeprowadził w 1894 roku. Mimo konkurencji z mediami streamingowymi, typu Spotify, nadającymi muzykę, radio trzyma się mocno. Jest niezwykle różnorodne, ma miliardy odbiorców, oferuje niezliczone audycje i podcasty. I o takim, stale zmieniającym się technologicznie, organizacyjnie, treściowo i odbiorczo radiu w ramach transformacji dawnych i pojawienia się nowych mediów obszernie traktuje książka Stanisława Jędrzejewskiego.

Książka omawia także żywo dyskutowaną w Polsce (i nie tylko) problematykę mediów publicznych, ich potrzeby, funkcje, przeobrażenia i perspektywy. Problem nie jest jedynie polityczny, ale przede wszystkim kulturowy i społeczny, a także organizacyjny i zarządczy. Autor wykorzystał praktyczne doświadczenia nabyte w latach pracy w Polskim Radiu, prawno-regulacyjne w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, badawcze w sondażach socjologicznych, dydaktyczne z wykładów prowadzonych w prestiżowych uczelniach polskich i zagranicznych. Książka będzie wręcz niezbędna dla studentów nauk o mediach i komunikacji społecznej, zarządzania mediami, oraz socjologii kultury, a pomocna dla studentów kulturoznawstwa i sztuk audiowizualnych. Sięgnąć po nią powinni menedżerowie medialni, dziennikarze, szczególnie radiowi, a nade wszystko edukatorzy medialni.

Prof. dr hab. Stanisław Jędrzejewski – autor książek i wielu artykułów oraz raportów badawczych dotyczących socjologii mediów, badań nad komunikacją masową oraz radiem, m.in. książki "Radio publiczne w Europie. Program – Finansowanie – Technologia – Audytorium" (Poltext, 2015). Ukończył studia w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i studia MBA w Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 roku wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego. W latach 1989–1990 współprzewodniczył Komisji ds. Reformy Polskiego Radia i Telewizji, a w latach 2008–2009 uczestniczył w pracach zespołu ekspertów przygotowującego ustawę o nadawcach publicznych. W latach 2003–2005 był dyrektorem Programu I Polskiego Radia, a w 2005 roku – członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W latach 2011–2014 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. W latach 2009–2011 pracował w Communication and Society Research Centre University of Minho w Bradz (Portugalia); w latach 1995–2007 był wiceprzewodniczącym i członkiem Komisji Radiowej EBU (European Broadcasting Union) w Genewie. Członek rad redakcyjnych periodyków „Radio Journal. International Studies in Broadcast and Audio Media”, „Central European Journal of Communication” i “Nowe Media”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2000) i Oficerskim (2014) Orderu Odrodzenia Polski. (źródło notki: poltext.pl)

Książkę (także jako e-book) można zamówić tutaj.

Czytaj także