Stypendia i możliwości finansowania

Stypendia i inne możliwości finansowania studiów
Studenci przyjęci na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie w ALK mają możliwość korzystania z wielu stypendiów i ulg.
O stypendia mogą ubiegać się zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
Możliwości finansowania studiów
Przed studentami Koźmińskiego otwiera się wiele ścieżek, dzięki którym mają możliwość sfinansowania studiów (w mniejszej lub większej części).
Jeszcze przed podjęciem studiów możesz starać się o stypendium dla najlepszych studentów oraz stypendium dla olimpijczyków i finalistów olimpiad.
Stając się studentem Koźmińskiego:
- Po pierwsze, nabywasz prawa do ubiegania się o wiele stypendiów z szerokiego wachlarza możliwości: stypendia za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne, stypendia ministra, różnych fundacji i instytucji edukacyjnych, socjalne oraz stypendia Fundacji Koźmińskich.
- Po drugie, osoby ze statusem studenta mają prawo do ubiegania się o kredyt studencki udzielany na preferencyjnych warunkach (korzystne oprocentowanie, rozpoczęcie spłaty kredytu 2 lata po ukończeniu studiów, dla najlepszych możliwość umorzenia nawet 50% kredytu).
- Po trzecie, odbywając obowiązkowe praktyki, możesz skorzystać z oferty praktyk płatnych. Część z prawie 200 pracodawców, z którymi uczelnia podpisała umowy, zobowiązuje się do wypłacania studentom wynagrodzenia. Na płatne praktyki/staże można wyjechać także za granicę. Ponadto student może też podjąć pracę w niepełnym wymiarze etatu, korzystając również z ofert Biura Karier Akademii Leona Koźmińskiego.
- Możliwe jest też włączenie się w Program Ambasadorski.
Więcej informacji znajdziesz poniżej.
Stypendium dla laureatów i finalistów olimpiad
STYPENDIUM DLA OLIMPIJCZYKÓW W WYSOKOŚCI 100% CZESNEGO
Laureaci olimpiad szczebla ogólnopolskiego otrzymują specjalne stypendium Rektora pokrywające czesne za pierwszy rok studiów. Warunkiem przyznania stypendium w kolejnych latach jest uzyskanie średniej arytmetycznej ocen z toku studiów na poziomie co najmniej 4,60.
STYPENDIUM DLA FINALISTÓW OLIMPIAD W WYSOKOŚCI 50% CZESNEGO
Finaliści olimpiad szczebla ogólnopolskiego otrzymują specjalne stypendium Rektora pokrywające w 50% czesne za pierwszy rok studiów. Warunkiem przyznania stypendium w kolejnych latach jest uzyskanie średniej arytmetycznej ocen z toku studiów na poziomie co najmniej 4,60.
Wykaz uznawanych olimpiad - Zarządzenie Nr 11 - 2024/2025 Rektora Akademii Leona Koźmińskiego z dnia 16 grudnia 2024 roku w sprawie wykazu olimpiad uznawanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w procesie rekrutacji na studia wyższe na rok akademicki 2025/2026

Stypendium dla najlepszych studentów
Stypendium dla najlepszych studentów w wysokości 100% czesnego otrzyma osoba przyjęta na pierwszy semestr studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich*, jeśli w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyska co najmniej 600 punktów rekrutacyjnych z trzech różnych, dowolnie wybranych przedmiotów z części pisemnej egzaminu maturalnego i zdobędzie najwyższą liczbę punktów na listach rankingowych, utworzonych odrębnie dla każdego z kierunków i form studiów objętych Stypendium.
Punkty rekrutacyjne obliczane są w oparciu o poniższe przeliczniki:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu,
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty,
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu,
- 1% z matematyki na poziomie rozszerzonym = 3 punkty.
Skorzystaj z kalkulatora punktów rekrutacyjnych
Liczba przyznawanych Stypendiów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie wynosi 16:
- 7 Stypendiów dla Studentów studiów I stopnia w języku polskim,
- 7 Stypendiów dla Studentów studiów I stopnia w języku angielskim
- 2 Stypendia dla Studentów studiów jednolitych magisterskich na kierunku prawo.
Liczba przyznawanych Stypendiów na studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie wynosi 2:
- 1 Stypendium dla Studentów studiów I stopnia w języku polskim,
- 1 Stypendium dla Studentów studiów jednolitych magisterskich na kierunku prawo.
Stypendium przyznane jest na pierwszy semestr studiów, z możliwością przedłużenia na drugi semestr. Warunkiem przyznania stypendium na drugi semestr jest uzyskanie średniej arytmetycznej ocen z toku studiów na poziomie co najmniej 4,60. Student uprawniony do wypłaty Stypendium przez pełen okres pierwszego i drugiego semestru studiów, może ubiegać się o ulgę w opłacie za studia dla najlepszych studentów w kolejnych semestrach studiów pod warunkiem spełnienia wymogów przyznania tej ulgi wskazanych w Zarządzeniu Rektora Akademii Leona Koźminskiego w sprawie wysokości i warunków wnoszenia opłat za studia rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026.
Po przyjęciu na studia wszyscy studenci spełniający powyższe kryterium otrzymują mailowo link do formularza służącego do złożenia wniosku do programu stypendialnego.
* Regulamin nie znajduje zastosowania do studiów I stopnia prowadzonych w języku angielskim Bachelor in Management na kierunku Sustainable Business, które zostały objęte odrębnym programem stypendialnym „Sustainability Leaders Scholarship”.

Studia drugiego stopnia
O stypendium dla najlepszych studentów może ubiegać się osoba przyjęta na pierwszy semestr studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych II stopnia, która w trybie rekrutacji na studia uzyskała co najmniej 90% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia z testu kwalifikacyjnego albo egzaminu rekrutacyjnego.
Stypendium przyznawane jest Studentom, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów na listach rankingowych, utworzonych odrębnie dla każdego z kierunków i form studiów objętych Stypendium
Listy rankingowe Studentów studiów II stopnia, obejmują Studentów tych studiów, którzy złożyli wniosek o przyznanie Stypendium i uzyskali najwyższą liczbę punktów w wyniku obliczenia punktacji stanowiącej sumę następujących składników:
1) 10% z liczby punktów przyznanej w toku rekrutacji na podstawie średniej arytmetycznej ocen z toku studiów pierwszego stopnia będących podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia objęte Stypendium;
2) 90% z liczby punktów uzyskanych w toku rekrutacji jako wynik: a) testu kwalifikacyjnego na Stypendium - w przypadku osób przyjętych oraz znajdujących się w procesie rekrutacyjnym na studia drugiego stopnia realizowane w języku polskim, b) egzaminu rekrutacyjnego - w przypadku osób przyjętych oraz znajdujących się w procesie rekrutacyjnym na studia drugiego stopnia realizowane w języku angielskim.
Liczba przyznawanych Stypendiów na studia stacjonarne II stopnia wynosi 11:
- 5 Stypendiów dla Studentów studiów w języku polskim, w tym trzy na kierunku zarządzanie oraz dwa na kierunku finanse i rachunkowość,
- 6 Stypendiów dla Studentów studiów w języku angielskim, w tym trzy na kierunku Master in Management, dwa na kierunku Master in Finance and Accounting i jedno na kierunku Master in Big Data Science.
Liczba przyznawanych Stypendiów na studia niestacjonarne II stopnia wynosi 4:
- 2 Stypendia dla Studentów studiów w języku polskim, w tym jedno na kierunku zarządzanie oraz jedno na kierunku finanse i rachunkowość,
- 2 Stypendia dla Studentów studiów w języku angielskim, w tym jedno na kierunku Master in Management oraz jedno na kierunku Master in Finance and Accounting.
Stypendium przyznane jest na pierwszy semestr studiów, z możliwością przedłużenia na drugi semestr. Warunkiem przyznania stypendium na drugi semestr jest uzyskanie średniej arytmetycznej ocen z toku studiów na poziomie co najmniej 4,60. Student uprawniony do wypłaty Stypendium przez pełen okres pierwszego i drugiego semestru studiów, może ubiegać się o ulgę w opłacie za studia dla najlepszych studentów w kolejnych semestrach studiów pod warunkiem spełnienia wymogów przyznania tej ulgi wskazanych w Zarządzeniu Rektora Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie wysokości i warunków wnoszenia opłat za studia rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026.
Termin złożenia wniosku - 31 lipca 2025 r.
Ulgi dla absolwentów ALK
Absolwenci studiów I i II stopnia, jednolitych magisterskich, podyplomowych lub doktoranckich naszej Akademii podejmujący studia II stopnia lub jednolite otrzymują ulgę w opłatach czesnego w wysokości 15%. Zwolnieni są również z opłaty rekrutacyjnej.*
*Zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej nie dotyczy studiów podyplomowych, MBA i doktoranckich.
Inne ulgi
WYSOKOŚĆ ULGI:
75% - dla osób realizujących jednocześnie dwa zakresy w Akademii Leona Koźmińskiego (dotyczy drugiego zakresu studiów, z wyłączeniem zakresów na kierunku Master in Management)
50% - dla osób realizujących jednocześnie dwa zakresy na kierunku Master in Management (ulga dotyczy drugiego zakresu)
50% - dla osób realizujących jednocześnie dwa kierunki w Akademii Leona Koźminskiego (ulga dotyczy drugiego kierunku, studia w języku angielskim są zawsze traktowane jako pierwszy kierunek)
40% - dla absolwentów studiów I stopnia w Akademii Leona Koźmińskiego, którzy uzyskali dyplom z wyróżnieniem (ulga obejmuje pierwszy semestr studiów)
10% - dla osób będących rodzeństwem, dla dzieci i rodziców studiujących w tym samym czasie na studiach wyższych (dotyczy osoby, która jako druga rozpoczęła studia w Uczelni)
10% - dla dzieci absolwentów studiów MBA, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich ukończonych w Uczelni, które rozpoczynają studia stacjonarne pierwszego stopnia (ulga obejmuje pierwszy semestr studiów)
Ponadto studenci ALK mogą ubiegać się o następujące świadczenia:
- Stypendium socjalne
- Stypendium dla osób niepełnosprawnych
- Stypendium rektora
- dla tegorocznych maturzystów – studentów pierwszego roku studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich: laureatów/finalistów olimpiad lub medalistów co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski albo - na podstawie wyróżniających wyników w nauce, czyli wysokiej średniej ocen z poprzedniego roku akademickiego lub - na podstawie osiągnięć naukowych/artystycznych lub - na podstawie osiągnięć sportowych
- Stypendium ministra
- Zapomogę - doraźną, jednorazową pomoc dla studenta, który znalazł się przejściowo
- w trudnej sytuacji życiowej
Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora - przyznawane są na rok akademicki (do 10 miesięcy) przez Komisję Stypendialną, na wniosek studenta.
Szczegółowe informacje, godziny pracy Biura ds. Stypendiów i Studentów Niepełnosprawnych, Regulamin świadczeń dla studentów oraz druki wniosków - znajdują się w Bazie wiedzy, w „Stypendia i kredyty” - KLIKNIJ TUTAJ
Kredyty studenckie
Kredyt studencki przyznawany jest na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Można ubiegać się o niego niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych. Kredyt studencki jest udzielany przez wybrane banki komercyjne. Dopiero po upływie dwóch lat od ukończenia studiów następuje rozpoczęcie spłaty kredytu. Jest to czas na podjęcie pracy po studiach i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Spłata kredytu odbywa się na bardzo korzystnych warunkach finansowych – odsetki wynoszą jedynie połowę stopy redyskontowej weksli NBP, a okres spłaty rozkłada się na okres dwukrotnie dłuższy niż okres pobierania kredytu. Dodatkowo, jeżeli student ukończy studia w gronie najlepszych absolwentów, ma prawo do umorzenia części kredytu - nawet do 50%! Również trudna sytuacja finansowa może być podstawą do umorzenia części kredytu.
Informacje o kredytach studenckich znajdują się na stronie ministerstwa oraz w Bazie wiedzy, w „Stypendia i kredyty” - KLIKNIJ TUTAJ

Stypendium Fundacji Koźmińskich
Będąc studentem ALK, można ubiegać się o dodatkowe stypendium z Fundacji Koźmińskich w trzech kategoriach:
Stypendium Excellence
- Dedykowane studentom i studentkom, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen - 5,0.
Stypendium Performance
- Przyznawane osobom ze średnią w przedziale 4,80-4,99, które dodatkowo mogą pochwalić się wyróżniającymi osiągnięciami potwierdzonymi referencjami, certyfikatami i zaświadczeniami.
Stypendium Impact
- Wyróżnienie dla społeczników i liderów - studentów i studentek, którzy poprzez swoją działalność organizacyjną i społeczną aktywnie wpływają na rozwój społeczności ALK.
Od 2004 roku Fundacja Koźmińskich, stworzona przez prof. Andrzeja Koźmińskiego, założyciela Akademii Leona Koźmińskiego i jej wieloletniego Rektora, nieprzerwanie wspiera najzdolniejszych i przedsiębiorczych studentów naszej Uczelni. W jubileuszowym roku 20-lecia Fundacji Koźmińskich (2024/2025) rozszerzyliśmy nasz program o dodatkową inicjatywę rozwojową - program talentowy. W tym czasie przyznano 49 stypendiów na łączną kwotę 160 800 złotych.

Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu


