WOS online

wos

WOS online w Koźmińskim

Zapraszamy uczniów szkół średnich na wykłady online z wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy wirtualnych zajęć wraz z wykładowcami ALK zagłębią się w wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz działalności organizacji pozarządowych.

Wykłady w ramach programu WOS ONLINE w Koźmińskim to cykl ośmiu zajęć, które mają na celu przybliżenie licealistom tematyki związanej z wiedzą o społeczeństwie. Prowadzący odnoszą się do aktualnych zjawisk w Polsce i na świecie, w tym np. tych związanych z pandemią koronawirusa. Rozmawiają z uczniami o tym, czy ich prawa człowieka mogą zostać ograniczone w obliczu rosnącej liczby zachorowań. Odpowiedzą na pytanie, czy będą mogli dochodzić roszczeń poprzez postępowanie cywilne, jeśli ktoś celowo zarazi ich koronawirusem.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się także, czy oglądając programy typu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, doświadczają prawdziwej atmosfery sali sądowej.

Tematy zajęć:

I.    PRAWO KARNE - "PO CO JEST PROCES KARNY?", PROF. MONIKA CAŁKIEWICZ,  

Postępowanie karne ma ściśle określone cele i rządzą nim zasady, które nie zawsze są zrozumiałe dla obywateli. Czy oglądając program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” doświadczacie atmosfery prawdziwej sali sądowej? Czy będąc obrońcą będziecie bronić tylko niewinnych, jak w „Prawie Agaty”? Na te i inne pytania odpowiem z perspektywy nauczyciela akademickiego i praktykującego radcy prawnego. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

 

II. PRAWO KARNE -"SEN SPRAWIEDLIWYCH: WPROWADZENIE DO PRAWA KARNEGO", DR MATEUSZ WOIŃSKI  

W ramach zajęć wspólnie spróbujemy zrekonstruować definicję wyrażenia „przestępstwo” – centralnego pojęcia prawa karnego. Pomogą nam w tym bohaterowie komiksów (może raczej: powieści graficznych), książek i filmów, których każdy miłośnik fantastyki znać powinien. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.  

III. ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE A OCHRONA PRAW CZŁOWIEKA - „OCHRONA PRAW CZŁOWIEKA W EUROPIE" DR ANNA PUDŁO- JAREMEK

Jak wiemy, godność, wolność, równość i poszanowanie praw człowieka to kluczowe wartości współczesnych państw demokratycznych oraz organizacji międzynarodowych. W trakcie 45 min. naszego spotkania zastanowimy się nad obecną rolą organizacji międzynarodowych i pozarządowych w ochronie praw człowieka, mając na uwadze zmiany społeczne, prawne i polityczne. Spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Czy organizacje te są nadal potrzebne? Czy spełniają swoją rolę? A może międzynarodowy i krajowy system ochrony praw człowieka poradzi sobie bez organizacji międzynarodowych i pozarządowych?  ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

 

IV. PRAWO CYWILNE - „OCHRONA WIZERUNKU”, DR JOANNA BUCHALSKA

W trakcie zajęć porozmawiamy o tym jak skutecznie chronić wizerunek oraz w jaki sposób umieszczać go w sieci, aby nie naruszać jakichś praw. Zwrócimy również uwagę na przypadki bezprawnego wykorzystywania wizerunku celebrytów, jak również podpowiemy, jak można “zarobić” na wykorzystywaniu wizerunku. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

Tematy zajęć

V. PRAWO ADMINISTRACYJNE I POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - „ROZWAŻANIA Z ZAKRESU PRAWA I POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO”, PROF. ALK DR HAB. JAN CHMIELEWSKI,

Czy prawo administracyjne to prawo administracji publicznej? Postaramy się rozwikłać ten z pozoru nierozstrzygalny dylemat. Opowiemy też o sądach, w których nie ma świadków, a które sądzą działania państwa. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

 

VI. PRAWO CYWILNE- "POSTĘPOWANIE CYWILNE W ŚWIETLE OBECNYCH WYZWAŃ" PROF. ALK DR HAB. JOANNA STUDZIŃSKA

W trakcie zajęć na przykładach wskażemy jakie sprawy są sprawami cywilnymi. Czy mogę dochodzić roszczeń jak kolega celowo zarazi mnie koronawirusem? Przedstawione zostaną etapy postępowania cywilnego oraz prawa i obowiązki stron. Ze względu na obecne potrzeby powiemy na ile zinformatyzowany jest proces cywilny. Czy mogę dochodzić roszczeń on-line? ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

 

VII. PRAWO PRACY - "ROSZCZENIA Z PRAWA PRACY W POSTĘPOWANIU CYWILNYM" DR MAGDALENA KUBA

Zapewne każdy z Was zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać Wasza ścieżka zawodowa i czym dokładnie będziecie zajmować się w przyszłości. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonacie, zetkniecie się z prawem pracy – albo jako pracownicy, albo jako pracodawcy zatrudniający pracowników. W trakcie zajęć porozmawiamy o sytuacji prawnej pracownika i pracodawcy oraz o tym, jakich praw mogą oni dochodzić przed sądem pracy. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.  

VIII. PRAWA CZŁOWIEKA - "GWARANCJE PRZESTRZEGANIA PRAW CZŁOWIEKA W POLSCE" PROF. ALK DR HAB. AGNIESZKA GRZELAK  

W trakcie 45-minutowych zajęć porozmawiamy o tym, co i kto gwarantuje nam, że prawa człowieka w Polsce będą przestrzegane i co się dzieje, gdy cały misternie budowany system gwarancji chwieje się (a może nawet burzy) w obliczu zagrożeń dla podstawowych wartości państwa demokratycznego. ZAREJESTRUJ SIĘ i weź udział w spotkaniu.

Tematy zajęć2

Aby wziąć udział w wykładach

Nowy cykl spotkań ruszy w pierwszym kwartale 2023 roku. Aby wziąć udział w wykładach WOS ONLINE w Koźmińskim, wystarczy dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego oraz aplikacji Microsoft Teams, a także konta mailowego w domenie Microsoft, które można bezpłatnie założyć na stronie: www.office.com. Jego okres ważności to 6 miesięcy.

W większości przypadków nie będzie nawet konieczności instalacji aplikacji. Osoby, które korzystają z przeglądarek Chromie i Edge, nie muszą jej instalować – dołączają do spotkania przez przeglądarkę. Ci z Was, którzy korzystają z przeglądarki Firefox albo używają komputerów Apple’a, powinni zainstalować sobie aplikację Teams. Najłatwiej pobrać ją TUTAJ. Instalacja jest niekłopotliwa i niedługa.

Zapisy na wykłady rostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2023 roku.

teams logo
Ewelina Przywrzej rekrutacja studia w j. polskim ALK
By umówić się na zajęcia i/lub uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu:
Ewelina Przywrzej