Warsztaty Studenckiej Poradni Prawnej

Warsztaty online Studenckiej Poradni Prawnej

Warsztaty Studenckiej Poradni Prawnej

Cykl spotkań składa się z kilku wykładów prowadzonych przez studentów prawa ALK działających w Studenckiej Poradni Prawnej. Zajęcia odbywają się w formule hybrydowej. Uczniom i uczennicom przybliżana jest m.in. problematyka z zakresu prawa i postępowania karnego, prawa cywilnego, handlowego, prawa pracy i oraz prawa majątkowego. Warsztaty mają na celu szerzenie świadomości prawnej wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.

 

 

Zajęcia odbywają się w listopadzie i grudniu. Tematy i terminy w 2023 r. zostaną podane wkrótce. Zobacz poniżej tematykę zajęć w 2022 r.

POSTĘPOWANIE KARNE

„Zatrzymanie przez policję i co dalej? Prawa i obowiązki podczas zatrzymania”

Podczas tego warsztatu dowiecie się, jakie uprawnienia ma wobec was policja, czego może żądać, a co będzie przekroczeniem jej kompetencji. Opowiemy ci jakie są twoje prawa podczas zatrzymania i czy zawsze możecie zostać przeszukani.

PRAWO PRACY

„Moja pierwsza umowa o pracę - na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o pracę” 

Chcecie pracować? A może już pracujecie i chcecie wiedzieć, czy pracodawca was nie wykorzystuje? Na tym warsztacie dowiecie się co musi zawierać umowa o pracę oraz jakie standardy wyznacza Kodeks Pracy.

PRAWO PODATKOWE

„Podatek od spadków i darowizn - czy muszę zgłaszać do urzędu skarbowego prezent od Świętego Mikołaja?”

Wyobraźcie sobie, że dostajecie prezent na Mikołajki, gwiazdkę, pierścionek zaręczynowy albo babcia daje wam pieniądze na lody. Powiemy wam, czy powinniście zgłosić takie darowizny do urzędu skarbowego. Ponadto wyjaśnimy kiedy trzeba zapłacić tytułem podatku okrągłą sumę, a kiedy podatek będzie wynosił okrągłe 0.

PRAWO HANDLOWE

„Umowy zawierane w Internecie – jakie mam prawa jako konsument?” 

Pewnie nie dacie sobie wcisnąć byle garnków czy spadku od zagubionego wujka z Afryki. Na co jednak powinniście zwracać uwagę zawierając inne umowy przez Internet? Jakie macie prawa jako konsument? Kiedy możecie odstąpić od umowy, a kiedy należy się rękojmia? Te i inne kwestie dla was omówimy. 

PRAWO MAJĄTKOWE

„O małżeństwie słów parę - o obowiązkach i stosunkach majątkowych małżonków” 

Czy można trwonić wspólne pieniądze? Czy można odbierać wynagrodzenie małżonka za niego? Te i inne palące kwestie wyjaśnimy w czasie warsztatu. 

PRAWO KARNE

„Nowy Rok, nowe hasło – czy Internet jest niebezpieczny?”

Czy phishing to wirtualne łowienie ryb? Czy wysłanie 200 maili z prośbą o przełożenie sprawdzianu to już stalking? Na te i więcej pytań odpowiemy podczas prezentacji na temat cyberprzestępczości. Dowiecie się jak nie paść ofiarą przestępstw internetowych ale też co zrobić, gdy nie dopisze wam szczęście.

studia podyplomowe Prawo podatkowe, doradca podatkowy studia podyplomowe

Aby wziąć udział w wykładach

Warsztaty są organizowane w formule hybrydowej. Zapraszamy do udziału w spotkaniach w siedzibie naszej Akademii w Warszawie, ul. Jagiellońska 57/59, lub online. Aby wziąć udział w warsztatach online, wystarczy dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego oraz aplikacji Microsoft Teams, a także konta mailowego w domenie Microsoft, które można bezpłatnie założyć na stronie: www.office.com, a jego okres ważności to 6 miesięcy. W większości przypadków nie będzie nawet konieczności instalacji aplikacji. Osoby, które korzystają z przeglądarek Google Chrome i Edge, nie muszą jej instalować – dołączają do spotkania przez przeglądarkę.

Ci z Was, którzy korzystają z przeglądarki Firefox albo używają komputerów Apple’a, powinni zainstalować sobie aplikację Teams. Najłatwiej pobrać ją TUTAJ. Instalacja jest niekłopotliwa i niedługa.

teams logo