Gala Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupow Pozytywnego Wplywu
23.06.2021

Gala Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupów Pozytywnego Wpływu zakończona. Zachęcamy do lektury Raportu „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna”.

Już po raz czwarty Panel Pozytywnych Postaci składający się z liderów opinii środowiska startupowego i społecznego wyłonił najciekawsze Startupy Pozytywnego Wpływu 2021. Te firmy i organizacje założone przez ludzi z pasją i działające dla dobra wspólnego, łączą rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych z biznesowym modelem działania.

Tworzą one wartość poprzez innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem technologii, zapewniając wysoki poziom rzetelności organizacyjnej, efektywności i przydatności oferowanych produktów lub usług. Raportowi z wypowiedziami ekspertów i ekspertek towarzyszy także baza ponad 600 startupów pozytywnego wpływu funkcjonujących w Polsce. Projekt wyłonił 21 najbardziej społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym gronie znalazły się firmy: Alternation, Cool Beans, Wojna warzyw, zodzysq, eKodama, Microbe+, Pożycz To, Take!Cup, Sun Roof, All Hands Agency, Associated.apps, Bazar Miejski, Circular Scrap, Dotlenieni.org, Plan Be, CoopTech Hub, Heca, Patronite, Serce Miasta, Słuszna Strawa oraz Tech To The Rescue. 

Podczas Gali poznaliśmy także firmy wyróżnione w tegorocznym Rankingu Odpowiedzialnych Firm (ROF). Jest to uznane zestawienie największych spółek w Polsce, ocenianych pod kątem stosowania niezbędnych instrumentów na drodze doskonalenia polityki, struktur i procesów, by pełniej podejmować wyzwania zrównoważonego rozwoju. Wszystkie edycje były przygotowywane przez prof. Bolesława Roka i Jarosława Horodeckiego. Ankieta, na podstawie której powstaje ROF, jest corocznie modyfikowana, z uwzględnieniem zmian zachodzących na polskim rynku. Ranking powstaje w oparciu o wyniki prezentowane samodzielnie przez firmy w ankiecie i poddane weryfikacji, zgodnie z zastrzeżoną metodologią. 

W tym roku w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział niemal 80 firm. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70, a pierwsze miejsce w rankingu zajął BNP Paribas Bank Polska, który jest liderem rankingu już raz z rzędu. Drugą pozycję na podium zajęły dwie firmy: Santander Bank Polska oraz Orange Polska. Trzecie miejsce przypadło zaś firmom Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia oraz ING Bank Śląski. Tuż poza podium, na czwartej pozycji znalazła się firma Signify Poland, na piątym miejscu zaś Schenker. 

Przyznano również wyróżnienia w klasyfikacji branżowej:

  • Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy: BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska, STU ERGO Hestia i ING Bank Śląski
  • Dobra konsumpcyjne: Coca-Cola HBC Polska, Kompania Piwowarska oraz L’Oreal
  • Farmacja i medycyna: Polpharma, Servier Polska oraz Sanofi
  • Paliwa, energetyka, wydobycie: Grupa Lotos, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PKN Orlen, Lubelski Węgiel Bogdanka
  •  Produkcja przemysłowa i chemiczna: Signify Poland, Cemex Polska oraz Schumacher Packaging
  • Handel: Lidl Polska, Lyreco oraz Jeronimo Martins Polska wraz z Auchan Retail Polska
  • Transport, logistyka, usługi: Schenker, Grupa Raben oraz Geofizyka Toruń
  • Telekomunikacja, technologia, media i rozrywka: Orange Polska, Capgemini i T-Mobile Polska

Po więcej szczegółów zachęcamy do Raportu „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna”, przygotowanego przez Koźmiński Business Hub. Raport stanowi bazę ponad 600 organizacji, umiejętnie łączących aspekty społeczne, jak i finansowe.

ZOBACZ RAPORT