Kozminski Talks – podcasty Akademii Leona Koźmińskiego to rozmowy prowadzone przez badaczy uczelni z gośćmi – również badaczami - na temat zrealizowanych przez nich badań w wybranej dyscyplinie i ich wpływie na społeczeństwo i biznes.
Czwarty podcast z serii to rozmowa z prof. ALK Moniką Całkiewicz – prawniczką, wybitną specjalistką w zakresie prawa karnego, kryminalistyki i kryminologii oraz współautorką książki „Ofiary w sutannach”. Rozmowę poprowadził dr Michał Ziółkowski z Zakładu Prawa Konstytucyjnego.
Słuchając podcastu dowiecie się, skąd w dorobku naukowym prof. Moniki Całkiewicz tyle zabójstw oraz obrany kierunek przeprowadzonych badań. Podczas rozmowy znajdziecie odpowiedzi na pytania o pracę prokuratora, wykorzystanie wiedzy i narzędzi spoza nauk prawnych, szczególne okrucieństwo oraz… zbrodnię doskonałą. Prof. Całkiewicz opowiada o przełamywaniu tabu społecznego dotyczącego sprawców i ofiar – również niezwykle delikatnych spraw kryminalnych. Ta rozmowa to również gratka dla fanów kina, którzy dowiedzą się, co łączy prof. Całkiewicz z filmem Małgorzaty Szumowskiej „Body/ Ciało”.
Zapraszamy do wysłuchania niezwykle ciekawej i intrygującej rozmowy, przybliżającej tematykę kryminalistyki, kryminologii oraz prawa karnego.
Więcej informacji o tematyce poruszonej w rozmowie:
- Monika Całkiewicz (2020), Szczególne okrucieństwo" - czy potrzebne, Państwo i Prawo, 9/2020, s. 71-87
- Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla (2016), Zbrodnia prawie doskonała, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
- Monika Całkiewicz, Małgorzata Błaszczuk (2022), Ofiary w sutannach, Wydawnictwo Znak, Kraków
- Monika Całkiewicz, Robert Ziębiński (2021), Kroniki zbrodni, Wydawnictwo Znak, Kraków
- Monika Całkiewicz (2010), Modus operandi sprawców zabójstw, Wydawnictwo Poltext, Warszawa
- Monika Całkiewicz (2010), Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia, Wydawnictwo Poltext, Warszawa
Posłuchaj na Spotify: LINK
Posłuchaj na YouTube: LINK