O kierunku
CEL STUDIÓW
Celem dwukierunkowych studiów Prawo i finanse jest wykształcenie osób, które chcą zostać ekspertami z zakresu prawa, finansów i rachunkowości – obecnie bardzo cenionymi na rynku pracy. Student programu będzie realizował równolegle dwa kierunki studiów: PRAWO oraz FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ w zakresie doradztwa finansowego.
Poza solidnym przygotowaniem do wykonywania wybranego zawodu prawniczego (np. zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza czy sędziego), studia pozwolą zdobyć wiedzę oraz umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości.
Takie kompetencje, łączące wiedzę z prawa i finansów, są pożądane w nowoczesnym biznesie. Pracodawcy, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, oczekują, że absolwenci prawa, poza znajomością narzędzi pracy prawnika, będą posiadali także wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów finansowych oraz będą posiadali umiejętności pozwalające na wykorzystanie tej wiedzy w pracy zawodowej
Skuteczne łączenie wiedzy z zakresu prawa oraz finansów zapewnia właściwy dobór przedmiotów realizowanych w toku studiów. W rezultacie absolwent kierunku będzie przygotowany na wyzwania, jakim musi sprostać prawnik korporacyjno-biznesowy, który funkcjonuje w dynamicznym otoczeniu prawno-gospodarczym. Bardziej niż na wiedzę pamięciową sprawdzaną w trakcie sesji egzaminacyjnej, kładzie się nacisk na doskonalenie umiejętności praktycznych
Atuty kierunku
Jest to program dla ambitnych i gotowych podjąć prawdziwe wyzwanie intelektualne. Jego realizacja daje ogromną przewagę na rynku pracy, gdyż kształci ekspertów z zakresu prawa oraz finansów i rachunkowości.
Student programu realizuje dwa kierunki studiów: PRAWO oraz FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ w zakresie doradztwa finansowego.
Studia przygotowują do wybranej aplikacji prawniczej i jednocześnie pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości, niezbędne w nowoczesnym biznesie.
Od pierwszego roku student ma zapewnioną opiekę pracowników naukowo-dydaktycznych – tutorów na obu kierunkach. Tutorzy pomagają w sprawach związanych z tokiem studiów i wspierają studenta w wyborze przedmiotów uwzględniających indywidualne predyspozycje oraz plany dotyczące kariery zawodowej.
Program kładzie szczególny nacisk na rozwój kompetencji językowych oraz znajomość problemów prawnych i gospodarczych, także zagranicznych i międzynarodowych. Taki profil studiów ułatwia karierę na międzynarodowym rynku pracy.
Ukończenie studiów dwukierunkowych PRAWO I FINANSE daje ogromną przewagę na rynku pracy. Możesz być prawnikiem, który doskonale rozumie biznes, bądź biznesmenem ze świetną znajomością prawa. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz, Twój dyplom będzie przepustką do kariery.
Wiodącymi formami prowadzenia zajęć są seminaria, konwersatoria, symulacje i warsztaty. Zajęcia odbywają się w małych grupach z wykładowcami-praktykami mającymi dużą wiedzę teoretyczną.
Absolwent otrzymuje dwa dyplomy ukończenia studiów – dyplom magistra prawa oraz licencjata finansów i rachunkowości.
Adresaci studiów
Zobacz film o kierunku
Słowo od tutorów kierunku prawo i finanse
Korzyści dla studentów
W trakcie studiów uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
- różnych dziedzin prawa oraz wymiaru sprawiedliwości,
- zarządzania, finansów i rachunkowości oraz ekonomii umożliwiające rozumienie procesów gospodarczych i biznesowych,
- przygotowania do wykonywania zawodu prawnika, w tym także przygotowania do podjęcia aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, radcowskiej i notarialnej, koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych,
- przygotowania do pełnienia funkcji we wszystkich instytucjach lub organizacjach publicznych i niepublicznych.
Perspektywy zatrudnienia
Po ukończeniu studiów na kierunku prawo i finanse możesz wybrać klasyczny zawód prawnika lub podjąć pracę w:
- firmach z kapitałem krajowym i obcym, takich jak: korporacje, przedsiębiorstwa, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, podmioty obsługujące rynek finansowy,
- przedsiębiorstwie własnym lub firmie rodzinnej,
- jednostkach sektora publicznego oraz administracji publicznej,
- organizacjach non-profit.
Program
Ramowy program studiów
Organizacja zajęć
- Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
Społeczność
Wiodący wykładowcy
Zobacz, co o studiach sądzą nasi studenci i absolwenci
Zasady rekrutacji
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony w załączniku do Uchwały Senatu Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia wyższe.
Rekrutacja odbywa się w oparciu o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, utworzone na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Na studia zostaną przyjęci kandydaci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów rekrutacyjnych i dokończą proces rekrutacji w wyznaczonym terminie. Warunkiem udziału w procesie rekrutacji jest uzyskanie co najmniej 380 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała aż do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowy harmonogram rekrutacji: tutaj
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, odbycie praktyki zawodowej, napisanie pracy licencjackiej z finansów i rachunkowości oraz pracy magisterskiej z prawa oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom licencjacki z finansów i rachunkowości oraz magistra z prawa, a także dwa suplementy (jeden do dyplomu z prawa, a drugi do dyplomu z finansów i rachunkowości) zawierające informację o zakresie ukończonych studiów.
Przy rejestracji kandydatów należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełnić na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, zamieścić w nim zdjęcie oraz skany dokumentów
-
świadectwo dojrzałości (oryginał na miejscu do wglądu)
-
do wglądu dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/127.
Rozpocznij swoją przygodę z aplikacją na studia już dziś — nie musisz czekać na wyniki egzaminów maturalnych! Wystarczy, że założysz konto na naszym portalu rekrutacyjnym i zaczniesz wypełniać aplikację.
Zacznij od wyboru kierunku i formy studiów. Jeśli aplikujesz na studia stacjonarne, nabór oparty jest o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Możesz wybrać do trzech kierunków studiów, na które będziesz aplikować w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.
W przypadku studiów niestacjonarnych – decyduje kolejność zgłoszeń złożonych dokumentów.
Uzupełnij formularz zgłoszeniowy podając swoje dane. Dołącz skany wszystkich wymaganych dokumentów. Skany muszą być czytelne i wyraźne, w innym przypadku nie zostaną przyjęte w procesie rekrutacji. Jeśli nie posiadasz skanera, skorzystaj z darmowych aplikacji, takich jak Camscanner.
Upewnij się, że zdjęcie spełnia oficjalne wymagania opisane w formularzu aplikacyjnym (zdjęcie jak do dowodu czy paszportu).
Komisja Rekrutacyjna oceni Twoją aplikację oraz załączone dokumenty. Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie będzie uwzględnione w najbliższym naborze według harmonogramu rekrutacji.
W przypadku, gdy aplikacja będzie zawierała błędy lub braki, otrzymasz prośbę o korekty zanim zostanie ona zakwalifikowana do najbliższego naboru.
W dniu ogłoszenia list zakwalifikowanych zostaniesz poinformowany o wynikach rekrutacji. Jeśli znalazłeś się na liście konieczne będzie dopełnienie formalności związanych z rekrutacją.
W przypadku studiów niestacjonarnych decyzja o przyjęciu następuje niezwłocznie po przedstawieniu oryginałów dokumentów wraz z dokumentem tożsamości w Biurze Rekrutacji.
Otrzymasz umowę do podpisania w formie elektronicznej oraz szczegółowe informacje dotyczące opłat czesnego. Aby zostać przyjętym na studia należy ukończyć wszystkie formalności, w tym złożyć oryginały wymaganych dokumentów w komplecie w Biurze Rekrutacji (osobiście lub pocztą).
Po wykonaniu powyższych kroków i dokonaniu opłat za studia rekrutacja zostaje zakończona.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej dokumentacji (np. wizowej), skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.
Nie zakwalifikowałeś się w danym naborze? Dostałeś się na kierunek drugiego wyboru? Możesz przystąpić do kolejnej tury rekrutacji. W tym celu zaloguj się do portalu rekrutacyjnego i zaaplikuj ponownie. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc.


Opłaty
Wysokość czesnego na rok akademicki 2025/2026 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | IV rok | V rok | |
---|---|---|---|---|---|
Płatność za semestr | 19 500 zł | 21 400 zł | 23 500 zł | 12 600 zł | 13 500 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 3 920 zł | 5 x 4 300 zł | 5 x 4 720 zł | 5 x 2 540 zł | 5 x 2 720 zł |
Opłata rekrutacyjna | 85 zł |