Porozumienie ws. Koalicji na rzecz wsparcia rozwoju inicjatywy WorldSkills i organizacji zawodów EuroSkills 2023 w Polsce

31 marca 2022 roku Akademia Leona Koźmińskiego podpisała porozumienie ustanawiające Koalicję na rzecz wsparcia rozwoju inicjatywy WorldSkills i organizacji europejskich zawodów EuroSkills 2023 w Polsce.

Poza nami sygnatariuszami porozumienia zostały: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji programu Erasmus+, inicjator współpracy, oraz następujące uczelnie:

• Politechnika Lubelska
  • Politechnika Krakowska
  • Politechnika Warszawska
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania

WorldSkills to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. Rywalizuje w nich 30 państw z Europy (EuroSkills) i 85 państw w edycji globalnej (WorldSkills). To największe tego rodzaju zawody na świecie.

Przystąpienie do Koalicji polega na promowaniu i wsparciu inicjatywy WorldSkills w formie wsparcia eksperckiego, merytorycznego, adekwatnego do specjalizacji uczelni, oraz możliwości skorzystania z dostępnych zasobów infrastruktury dydaktycznej przez zawodników w ramach przygotowań do zawodów.

Obecnie polska drużyna przygotowuje się do udziału w światowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się w Szanghaju w październiku 2022 w 63 konkurencjach z udziałem zawodników i ekspertów z 85 krajów. Reprezentacja weźmie udział w 20 dyscyplinach zawodowych, w tym między innymi w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami: mechatronika, przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa.

Porozumienie ws. Koalicji w imieniu naszej uczelni podpisał Rektor prof. Grzegorz Mazurek podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”.

WorldSkills_2022