Badania Kliniczne z udziałem kobiet w ciąży
11 Marca

Webinarium "Badania Kliniczne z udziałem kobiet w ciąży" - Badania Kliniczne to MY!

Akademia Leona Koźmińskiego stawia na edukację opartą o rzetelną wiedzę naukową, przekazywaną w sposób nowoczesny, przez odpowiednio przygotowaną, doświadczoną kadrę naukowców, praktyków biznesu, przedsiębiorców. Swój rozwój widzi w umiędzynarodowieniu procesu edukacyjnego, a międzynarodowa współpraca jest jednym z elementów sukcesu uczelni.

Ruch "Badania Kliniczne to MY!” stworzony został z myślą o wprowadzeniu międzynarodowego wkładu do dyskusji o badaniach klinicznych. W swoich założeniach, chce łączyć przedstawicieli różnych środowisk, branż, narodowości, w celu wymiany doświadczeń i budowania szerszej współpracy i zrozumienia celów naszych działań.

Dlatego, w imieniu Akademii Leona Koźmińskiego i swoim, zapraszamy Państwa już na trzeci Webinar Ruchu "Badania Kliniczne to MY!”.

Badania Kliniczne z udziałem kobiet w ciąży

W przeważającej większości badań klinicznych, jako jeden z głównych kryteriów wykluczenia jest ciąża. Równie często spotyka się wymóg korzystania z dodatkowej antykoncepcji podczas udziału w badaniu klinicznym, aby nie spłodzić potomstwa w trakcie jego trwania. Jednak kobiety będąc w ciąży również chorują, również zmagają się z licznymi problemami zdrowotnymi - niezależnie od ciąży lub na jej skutek.

Udział kobiet ciężarnych w badaniach klinicznych nie powinien nam się kojarzyć jedynie z zakazem. Kobiety te nie powinny mieć ograniczonego dostępu do najlepszych terapii. 

Celem tego webinarium jest pokazanie, że badania z udziałem kobiet w ciąży są potrzebne, a co więcej są w wielu ośrodkach prowadzone z sukcesem. Niestety wciąż świadomość tego zagadnienia jest stosunkowo niska zarówno powszechnie, jak i w samym środowisku badań klinicznych.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Agencji Badań Medycznych

ABM logo

„Kobiety w ciąży nie są dostatecznie reprezentowane w badaniach klinicznych w Europie. Bezpieczne i skuteczne leczenie w czasie ciąży jest kluczowe, a brak ustalonego schematu dawkowania w tym okresie może zagrażać zarówno zdrowiu matki i dziecka.   Bez przeprowadzenia badań klinicznych na dużej, reprezentatywnej grupie kobiet w ciąży, nie ma możliwości, by dopuścić do użytku tej grupy określone substancje. W niektórych sytuacjach odbiera to możliwość skorzystania z nowoczesnych terapii, niedostępnych poza badaniem klinicznym.” p.o. Prezesa Agencji Badań Medycznych, dr Radosław Sierpiński

Kwestie organizacyjne

Czas i miejsce: 11 marca 2021, godz. 18:00, online.

Webinarium będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Tłumaczenie symultaniczne dostępne będzie dzięki wsparciu Ambasady Brytyjskiej w Polsce. Kwestie techniczne zostaną przekazane osobom zarejestrowanym wraz z linkiem do wydarzenia.

Działamy i wspieramy!

Każda aktywność Ruchu „Badania Kliniczne to MY!” będzie związana ze wsparciem Fundacji Koźmińskich, której celami są między innymi działania na rzecz rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz wspierania uzdolnionej młodzieży.

Koszt udziału w Webinarium wynosi 50zł, a zebrana kwota w całości przeznaczana jest na działania Fundacji Koźmińskich.

Do zobaczenia na Webinarium!

 

partnerzy badania kliniczne

Prelegenci

Badania Kliniczne z udziałem kobiet w ciąży
prof. Anna David

Profesor Anna David jest konsultantem w dziedzinie położnictwa i medycyny matki / płodu na UCLH. Z University College London (UCL) jest związana od 2000 r.  Wcześniej zawodowo rozwijała się w Queen Charlotte`s Hospital. Profesor David uzyskała tytuł doktora za pracę nad terapią genową płodu w leczeniu wczesnej choroby genetycznej w 2005 r. Następnie odbyła szkolenie w zakresie medycyny płodowej matki na UCLH pod kierunkiem profesora Charlesa Rodeck. W 2008 roku otrzymała prestiżowy, finansowany przez UK HEFCE/Department of Health, staż kliniczny z zakresu zdrowia kobiet na UCL i UCLH. 
Anna prowadzi szereg zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych na oddziale medycyny płodu UCLH. Specjalizuje się w przypadkach, gdy dziecko ma anomalię strukturalną, chorobę genetyczną lub niski przyrost wagi (ograniczenie wzrostu płodu). Jest w bliskiej współpracy z wybitnym zespołem neonatologów UCLH, który jest wyspecjalizowany w opiece nad najmniejszymi wcześniakami. 
Profesor David założyła klinikę przedwczesnych porodów na UCLH w 2008 r. Jest ona obecnie jedną z najbardziej obleganych w całej Wielkiej Brytanii. Kompleksowa usługa obejmuje konsultacje, szeroką gamę zabiegów opierścieniania szyjki macicy i innych zabiegów oraz testów. Kieruje zepołem lekarzy w Centre for Prenatal Therapy, który w 2018 roku przeprowadził pierwszą operację płodu z rozszczepem kręgosłupa w Wielkiej Brytanii. 
Profesor David jest dyrektorem EGA Institute for Women's Health, UCL. Jej zespół opracowuje nowe metody leczenia ograniczenia wzrostu płodu z wykorzystaniem terapii genowej i jest pionierem pierwszego badania klinicznego dotyczącego przeszczepu komórek macierzystych w macicy w przypadku choroby kruchych kości. Zdobyła nagrody za opiekę mentorską dla stażystów akademickich i współpracowników, jest członkiem Royal College of Obstetricians and Gynecologists. 
 

webinar
dr hab. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska

Pracownik naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładu Biologii Medycznej, Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie. 
Współpracownik Agencji Badań Medycznych, Sekretarz Naukowego Zespołu Roboczego przy Prezesie ABM. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Prowadzenia i Organizacja badań klinicznych. Prezes i współzałożyciel, powstałej w 2010 r. Fundacji Banku Mleka Kobiecego działającej jako organizacja ekspercka oraz pacjencka popularyzująca wiedzę na temat banków mleka kobiecego oraz sposobu działania takich placówek w Polsce i za granicą.
Laureatka prestiżowej nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2019) za wybitne osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne w kategorii badań na rzecz społeczeństwa (2018). 
W czasie pandemii COVID-19 wraz z ogólnopolskim zespołem podjęła badania z zakresu ryzyka zakażenia dziecka od matki chorującej na COVID-19 oraz jak również bezpieczeństwa szczepionki na COVID-19 w okresie okołoporodowym. 
 

alk
Koordynatorki spotkania
mgr Wanda Widziszewska