O kierunku
Celem studiów jest przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko rozumianego prawa własności intelektualnej.
Studia szczególnie dedykujemy radcom prawnym, adwokatom i aplikantom, zamierzającym specjalizować się w zakresie prawa własności intelektualnej. Stosunkowo niedawno radcy prawni oraz adwokaci uzyskali uprawnienia do reprezentowania klientów przez Urzędem Patentowym RP w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych.
Rzetelne świadczenie pomocy prawnej w tym zakresie wymaga jednak posiadania szerokiej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu prawa własności intelektualnej, w tym badania i zgłaszania znaków towarowych (wzorów przemysłowych).
Prawnicy zamierzający specjalizować się w prawie własności intelektualnej powinni posiadać również szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania umów (np. licencji, przeniesienia praw), postępowania przez UPRP/EUIPO, tworzenia strategii procesowych w zakresie IP, czy dochodzenia roszczeń.
Udział w studiach pozwala na uzupełnienie wiedzy prawniczej i uzyskanie bardzo atrakcyjnej specjalizacji w zakresie prawa własności intelektualnej.
Stawiamy przede wszystkim na praktykę, analizę rzeczywistych przypadków z bogatej praktyki naszych wykładowców, wspólną pracę w ramach warsztatów, wymianę doświadczeń, nawiązywania kontaktów i wzajemną inspirację.
Atuty kierunku
praktycznej nauki prawa własności intelektualnej w doskonałej atmosferze!
studia dostosowane są do wiedzy i potrzeb prawników.
zajęcia prowadzą adwokaci, radcy prawni, sędziowie i rzecznicy patentowi - z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej.
szczególny nacisk na praktyczne aspekty prawa własności intelektualnej, w tym warsztaty z zakresu badania i zgłaszania znaków towarowych/wzorów przemysłowych, prowadzenia postępowań i przygotowywanie umów.
studia opierają się w znacznej części na wspólnej analizie orzecznictwa, studiów przypadków, warsztatach oraz dyskusji i wymianie doświadczeń z uczestnikami studiów. Będziemy pracować w oparciu o projekty dokumentacji zgłoszeniowej, wzory umów i pism procesowych, tzw. mapy myśli oraz studia przypadków w postaci filmów animowanych.
w ramach warsztatów słuchacze między innymi:
• przeprowadzą badanie znaków towarowych / wzorów przemysłowych (poszukiwanie baz danych, ocena zdolności rejestracyjnej itp.)
• przygotują zgłoszenia znaków towarowych / wzorów przemysłowych
• będą analizować i przygotowywać pisma w postępowaniu sprzeciwowym, analizować strategię postępowań sądowych,
• będą analizować i konstruować postanowienia umów z zakresu prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej.
sesje pytań i odpowiedzi on-line, na których kierownik studiów wraz z zaproszonymi wykładowcami i uczestnikami studiów omawiać będą zagadnienia prawne (pytania) uprzednio zgłoszone przez uczestników studiów.
jako zaliczenie studiów podyplomowych uczestnik może wybrać opracowanie indywidualnie lub w grupach przedstawionego studium przypadku (dotyczącego np. strategii rejestracji znaku, badania znaku, sporu sądowego), projektu umowy albo tematycznej pracy opisowej.
zarówno zajęcia jak również planowana impreza integracyjna pozwoli na nawiązanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń życiowych i zawodowych.
słuchacze i absolwenci studiów podyplomowych zyskają możliwość udziału w społeczności LAW TECH NET („klubu absolwenta”) organizowanej przez Fundację AI LAW TECH.
Partnerzy kierunku

POLSERVICE Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o. należy do największych kancelarii patentowych działających na rynku polskim. Prowadzi kompleksową obsługę firm i klientów indywidualnych we wszelkiego rodzaju sprawach dotyczących ochrony szeroko pojętej własności przemysłowej i intelektualnej w Polsce i za granicą. Czytaj więcej

Fundacja AI LAW TECH to interdyscyplinarny think-tank zajmujący się technicznymi, prawnymi, etycznymi i biznesowymi aspektami rozwoju nowych technologii, gospodarki cyfrowej oraz społeczeństwa informacyjnego. Koncentrujemy się szczególnie na zagadnieniach dotyczących sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Olesiński i Wspólnicy to firma doradcza, wspierająca firmy w obszarach prawa i podatków. Działa na rynku od 18 lat, posiada biura w 5 miastach w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gliwice i Gdańsk). Czytaj więcej
Adresaci studiów
Kierownik studiów

Radca prawny i rzecznik patentowy, związany z kancelarią Rymarz Zdort Maruta. Od prawie 20 lat specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie nowych technologii, w tym umowach IT, prawie własności intelektualnej, RODO, prawnych aspektach AI.
Prezes zarządu fundacji AI LAW TECH, stanowiącej interdyscyplinarny think-tank skoncentrowany na technicznych, prawnych, etycznych i biznesowych aspektach rozwoju nowych technologii, w szczególności AI.
Wchodził w skład Rady ds. Cyfryzacji drugiej kadencji, powołanej przez Ministra Cyfryzacji. W ramach prac Rady ds. Cyfryzacji uczestniczył w reformie krajowych przepisów o ochronie danych osobowych, mającej na celu dostosowanie krajowego systemu prawnego do wymagań RODO.
Kierował pracą podgrupy ds. prawnych aspektów AI w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji. W ramach prac zespołu brał udział w przygotowaniu „Założeń do strategii AI dla Polski”.
Aktualnie, kieruje pracami grupy roboczej ds. etycznych i prawnych aspektów sztucznej inteligencji (GRAI), powołanej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Członek Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa, konsorcjum naukowego z udziałem czołowych polskich uczelni wyższych, INP PAN, NASK, MC. Członek Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo, Komisji ds. Nowych Technologii w OIRP Kraków, Komitetu ds. Metaverse (Polska Cyfrowa), rady programowej Annual Privacy Forum (ENISA), współpracownik komitetu sterującego IGF.
Pracę zawodową łączy z praktyką wykładowcy. Wykłada przedmioty związane z prawem własności intelektualnej oraz prawem nowych technologii w Akademii Leona Koźmińskiego, Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, Szkole Głównej Handlowej oraz Uniwersyteckie Wrocławskim.
Opiekun merytoryczny studiów podyplomowymi Prawo Nowoczesnych Technologii realizowanych na Akademii Leona Koźmińskiego. Współkierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem (ALK) oraz studiów podyplomowych Biznes.AI Zarządzanie projektami sztucznej inteligencji (ALK). Wykładał przedmioty prawnicze w ramach programów MBA.
Dzięki udziałowi w studiach podyplomowych słuchacz:
- Zyska szeroką wiedzę z zakresu prawa własności intelektualnej, w tym prawa autorskiego, prawa patentowego, znaków towarowych, wzorów przemysłowych i zwalczania nieuczciwej konkurencji
- Pozna strategię i zasady badania znaków towarowych i wzorów przemysłowych, w tym wykorzystania ogólnie dostępnych baz danych znaków towarowych/wzorów
- Pozna procedury zgłoszenia i rejestracji znaków towarowych (krajowych, znaków europejskich, rejestracje międzynarodowe)
- Pozna procedury zgłoszenia i rejestracji wzorów przemysłowych (krajowych, wzorów wspólnotowych)
- Uzyska wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego badania i zgłaszania znaków towarowych /wzorów przemysłowych
- Pozna zasady, procedury i praktykę postępowania przed UPRP, WIPO, EUIPO
- Uzyska wiedzę niezbędną do samodzielnego sporządzania umów w zakresie praw własności intelektualnej, w tym umów licencji na utwory i przedmioty praw własności przemysłowej,
- Pozna zasady licencji Creative Commons,
- Pozna możliwości zastosowania i wyzwania zwiazane z mniej popularnymi czynnościami prawnymi dot. PWI (np. dzierżawa, użytkowanie, zastaw, wniesienie praw aportem)
- Pozna ryzyka prawne związane z upadłością licencjodawcy, jak zasady prowadzenia egzekucji z PWI,
- Pozna praktyczne aspekty prowadzenia postępowań sądowych w sprawach dot. praw własności intelektualnej z perspektywy sędziego, jak również pełnomocnika procesowego
- Pozna specyfikę postępowania odrębnego w sprawach własności intelektualnej,
- Pozna zasady ochrony oznaczeń odróżniających w Interencie, w tym praktykę w zakresie prowadzenia sporów o domeny internetowe
- Pozna zasady wykorzystania utworów w celu trenowania modeli sztucznej inteligencji (AI), jak również kontrowersje dotyczące ochrony wytworów AI
- Pozna specyfikę ochrony praw własności intelektualnej w metaverse, sektorze gier komputerowych, sektorze mody, czy działalności infuencerów
- Uzyska praktyczną podstawową wiedzę z zakresu zarządzania prawami własności intelektualnej, w tym strategii rejestracji znaków towarowych/wzorów, tworzenia regulaminów IP, monitorowania naruszeń i przedłużania ochrony
- Pozna narzędzia Legal Tech z sektora IP
- Otrzyma usystematyzowana wiedzę zarówno o aktualnej praktyce obrotu, jak również poglądach doktryny i kierunkach orzecznictwa
- Będzie miał możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych, intensywna pracy będzie połączona z dobrą zabawą
Program
Ramowy program
Organizacja zajęć
Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu:
- soboty 9.15-16.15
- niedziele 9.15-16.15
Terminy
już wkrótce
Społeczność
Wiodący wykładowcy
Zasady naboru
1 edycja - rekrutacja trwa do15 lutego 2024 roku lub do wyczerpania miejsc. Planowany termin uruchomienia to marzec 2024.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Liczba miejsc ograniczona.
Warunkiem ukończenia studiów jest przygotowanie pracy końcowej i jej obrona. Uczestnicy przygotowują pracę końcową w postaci: projektu umowy według przedstawionego stanu faktycznego albo pracy opisowej na zaproponowany temat - indywidualnie lub w grupie. Następnie uczestnik broni przygotowaną pracę na obronie przed komisją egzaminacyjną
-
odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister)**
-
zdjęcie elektroniczne w formacie .jpg
-
oryginał dokumentu tożsamości do wglądu
-
kopia dowodu wpłaty wpisowego
**W przypadku kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o dostarczenie dyplomu oraz suplementu (transcript of records) wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język polski.
Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa kierunku i sprawdzenie zasad naboru.
Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

Opłaty
Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.
Wpisowe | 250 zł |
Cena podstawowa (możliwość płatności w dwóch ratach po 3 900 zł każda) | 7 800 zł |
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK ( możliwość płatności w dwóch ratach po 3 510 zł każda ) | 7 020 zł |
Cena ze zniżką za jednorazową płatność (Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się) | 7 300 zł |
Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego: Akademia Leona Koźmińskiego 03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59 BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji.
Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską e-mail agaf@kozminski.edu.pl