O szkoleniu
Cel szkolenia
W przestrzeni publicznej dużo się ostatnio mówi o zrównoważonym rozwoju czy ESG. Temat stał się gorący głównie za sprawą dyrektywy unijnej CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która stopniowo, rok po roku, wprowadza obowiązek raportowania danych niefinansowych dla kolejnych przedsiębiorstw. Oczekuje się, że firmy będą identyfikować swój wpływ i jego istotność w obszarze środowiskowym, społecznym i zarządczym oraz odpowiednio nim zarządzać, czyli niwelować wpływ negatywny oraz wzmacniać pozytywny.
Jaką rolę ma tutaj do odegrania dział HR? Bardzo ważną, gdyż niezwykle istotną częścią zrównoważonego rozwoju jest wpływ firmy na pracowników. W tym szkoleniu przeprowadzimy pracowników działów HR przez wszystkie elementy transformacji firmy, które dotyczą obszaru pracowniczego.
Partner merytoryczny
Po szkoleniu będziesz wiedział(a) m.in.:
- Czym jest zrównoważony rozwój, co się kryje pod skrótem ESG i jaka jest różnica między ESG a CSR?
- Jakie są kluczowe regulacje dotyczące obszaru pracowniczego w zrównoważonym rozwoju?
- Na jakie obszary i funkcje HR oraz w jaki sposób wpłynie ESG?
- Jak podejść do analizy szans i ryzyk ESG w obszarze pracowniczym?
- Co się kryje pod poszczególnymi wskaźnikami w standardzie pracowniczym raportowania ESG?
- Co wziąć pod uwagę wyznaczając cele dotyczące pracowników w strategii ESG?
- Jak budować interdyscyplinarny zespół zrównoważonego HR?
- Jak diagnozować dojrzałość organizacji do zrównoważonego rozwoju w obszarze pracowniczym?
- Czym jest zrównoważona kultura organizacyjna i jak ja budować?
Ponadto, będziesz potrafił(a):
- Dokonać przeglądu HR w kontekście ESG
- Zidentyfikować i zaplanować działania w obszarze HR w kontekście transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- Zanalizować szanse i ryzyka pracownicze w kontekście zrównoważonego rozwoju
- Zaplanować i przeprowadzić dialog z pracownikami na potrzeby raportowania i analizy podwójnej istotności
- Zidentyfikować, jakie dane HR będą niezbędne do przygotowania raportu zrównoważonego rozwoju
- Zaplanować sposób angażowania i edukowania pracowników w obszarze ESG
- Wdrożyć zasady zrównoważonej kultury organizacyjnej
Do kogo skierowane jest szkolenie?
Program
1. Wprowadzenie do zrównoważonego rozwoju Na czym polega zrównoważony rozwój? Jakie są kluczowe pojęcia i regulacje odnoszące się do obszaru pracowniczego? Jakie korzyści czerpie firma? Jakie wyzwania może napotkać?
2. Organizacja obszaru ESG w firmie Kto w firmie powinien zająć się tematem ESG? Jak zbudować skuteczny i efektywny zespół ds. ESG?
3. Strategia zrównoważonego rozwoju w obszarze pracowniczym Jak budować strategię zrównoważonego rozwoju w organizacji? Jak analizować szanse i ryzyka w obszarze pracowniczym? Co uwzględnić wytyczając cele w obszarze HR? Jak mierzyć efektywność podejmowanych działań? Po co firmie dialog społeczny? Jak go przeprowadzić?
4. Raportowanie zrównoważonego rozwoju Jakie regulacje i kogo obowiązują w zakresie raportowania? Standard pracowniczy ESRS S1 krok po kroku. Na czym polega analiza podwójnej istotności i jaką rolę może odegrać HR w tej analizie?
5. Zrównoważona kultura organizacyjna Co się składa na zrównoważoną kulturę organizacyjną? Jak ją budować? Jak edukować i angażować pracowników? Jaka jest rola liderów w budowaniu zrównoważonej kultury organizacyjnej? Czy dla pracowników i kandydatów kwestia podejścia firmy do zrównoważonego rozwoju ma znaczenie? I jeśli tak, to jakie?
Czas trwania szkolenia
2 dni w godz. 10.00-16.00
Formuła stacjonarna na terenie Uczelni.
Podczas zajęć zapewnimy Państwu przerwę kawową oraz dwudaniowy obiad z opcją wegetariańską do wyboru.
Czas trwania: 2 dni (12 h dydaktycznych)*
* jedna godzina dydaktyczna= 45 minut
Termin szkolenia
26-27.06.2025
Trenerka

Magdalena Felczak, trenerka i doradczyni z zakresu zrównoważonego rozwoju/ ESG, w szczególności z obszaru społecznego, a także komunikacji firm. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu ESG dla firm z branż: finansowej, logistycznej, farmaceutycznej, budowlanej, IT. W ramach realizowanych projektów przeprowadzała m.in. proces mapowania interesariuszy, dialogi z interesariuszami, analizę istotności. Ponadto, brała udział w budowaniu strategii i w raportowaniu niefinansowym. Opracowywała również plany komunikacji wewnętrznej dotyczącej poszczególnych etapów wdrażania zrównoważonego rozwoju jak i polityki i procedury związane z wpływem organizacji na ludzi. Ma doświadczenie w przeprowadzaniu szkoleń i warsztatów, jest inicjatorką i realizatorka pierwszych szkoleń i webinarów dotyczących roli HR w transformacji firm w kierunku zrównoważonego rozwoju. Chętnie inicjuje i angażuje się w tematy mające wpływ społeczny, szczególnie pracowniczy – za autorską akcję #Niezwalniajmyotrzymała wyróżnienie w XXIII edycji konkursu Dobroczyńca Roku w kategorii „Społecznie odpowiedzialni w walce z COVID-19”. Jest absolwentką filologii germańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, studiów podyplomowych „PR w praktyce” oraz „CSR. Cele zrównoważonego rozwoju w strategii firmy” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest również certyfikowaną coach’ką oraz mentorką Sieci Przedsiębiorczych Kobiet oraz Fundacji TworzyMy.
Zasady rekrutacji
Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa kierunku i sprawdzenie zasad naboru.
Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni.
Prosimy oczekiwać na kontakt mailowy opiekuna szkolenia lub kursu.

Opłaty
Cena szkolenia | 2500 zł brutto (stawka zw. z VAT) |
Dla studentów i absolwentów ALK | 2250 zł brutto (stawka zw. z VAT)* |
* Oferowana zniżka nie łączy się z innymi ewentualnymi rabatami.
Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z panią Agnieszką Fabiańską: agaf@kozminski.edu.pl
Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego online.
Po zarejestrowaniu się na szkolenie każdy z kandydatów otrzyma mailowo potwierdzenie zapisu.