Konferencja Jak profesjonalnie kształtować karierę naukową?
Konferencja
Jak profesjonalnie kształtować karierę naukową?
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zaprasza w dniu 15 listopada 2024 na konferencję
Jak profesjonalnie kształtować karierę naukową?
O konferencji
Konferencja rozpocznie się wystąpieniem prof. Oskara Kowalewskiego - profesora finansów w IESEG School of Management (kampus paryski), członka Lille Economie Management (n°9221), który jest związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Po wykładzie inauguracyjnym odbędą się cztery panele dyskusyjne prowadzone przez międzynarodowych praktyków na następujące tematy: świadome i konsekwentne budowanie CV, kluczowe strategie publikowania dla rozwoju kariery akademickiej oraz dbanie o zdrowie psychiczne w środowisku akademickim.
Docelowi odbiorcy
Konferencja skierowana jest do doktorantów i młodych naukowców, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością badacza. Przed naukowcami XXI wieku stoi wiele wyzwań, które są niezwykle istotne w prowadzeniu badań, a także budowaniu marki osobistej. Już na początku swojej ścieżki naukowej warto zastanowić się nad następującymi zagadnieniami:
- budowaniem międzynarodowego, konkurencyjnego CV,
- strategiami publikacyjnymi,
- znaczenie promotorów,
- dobrostanem.
1.Przygotuj poster na temat rozwoju kariery akademickiej. Projekcja własnej ścieżki kariery lub ścieżki specyficznej dla systemu szkolnictwa wyższego. Plakat należy przesłać w formacie pdf. 2. Prześlij poster wraz z załącznikiem ze strony internetowej na adres e-mail: centrum@kozminski.edu.pl 3. Termin nadsyłania zgłoszeń: 23 października 2024 r. 4. Pokrywamy koszty zakwaterowania i podróży. Jest to refinansowanie do 2500 zł. Wymagamy faktury za zakwaterowanie i podróż, dowodu wpłaty, w przypadku podróży samolotem, karty pokładowej, potwierdzenia udziału w konferencji. 5. Zwrot kosztów zostanie wypłacony doktorantowi w ciągu 14 dni od złożenia pełnej dokumentacji.
Informacje organizacyjne
Konferencja odbędzie się 15 listopada 2024, w godzinach 9:00 - 19:00 w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 59 w Auli Leona Koźmińskiego.
Wydarzenie ma charakter stacjonarny i będzie prowadzone w języku angielskim.
Konferencja jest bezpłatna.
Program
- 8:30 - 9:00 Rejestracja
- 9:00 - 10:00 Wykład inauguracyjny - prof. Oskar Kowalewski: Publish or Peerish: Jak stworzyć udaną karierę akademicką? Aula Leona Koźmińskiego
- 10:00 - 10:30 Przerwa kawowa
- 10:30 - 12:00 Panel dyskusyjny 1: Budowanie konkurencyjnego CV na arenie międzynarodowej
Prowadzący: • Agnieszka Trzeciakiewicz, Uniwersytet w York • prof. Taran Patel, Grenoble Ecole de Management • prof. Karol Olejniczak, Uniwersytet SWPS
- 12:00 - 13:00 Lunch
- 13:00 - 14:30 Panel dyskusyjny 2: Strategie publikacji
Prowadzący: • prof. Wojciech Czakon, Uniwersytet Jagielloński • prof. Dorota Dobija, Akademia Leona Koźmińskiego • dr Laurent Scaringella, Rennes School of Business, Akademia Leona Koźmińskiego
- 14:30 - 15:00 Przerwa kawowa
- 15:00 - 16:30 Panel dyskusyjny 3: Znaczenie promotorów w kształtowaniu profesjonalnej ścieżki akademickiej
Prowadzący: • dr Karen Clegg, Uniwersytet w York • dr Nicola Palmer, Sheffield Hallam University • mgr Zuzanna Staniszewska, Akademia Leona Koźmińskiego
- 16:30 - 17:00 Przerwa kawowa
- 17:00 - 18:30 Panel dyskusyjny 4: Dobre samopoczucie, komunikacja, równość i różnorodność
Prowadzący: • mgr Patrycja Uram, Polska Akademia Nauk • mgr Pamela Kozioł, Instytut Psychologii PAN
- 18:30 - 19:00 Zakończenie
- 19:00 Kolacja
Panele dyskusyjne
Celem niniejszego panelu jest przedstawienie wybranych wzorów CV naukowego, które stanowią wkład do w pełni świadomego prowadzenia kariery naukowej. Curriculum Vitae naukowca ma swoją odmienną specyfikę w porównaniu do CV np. w biznesie. Poza pewnymi dodatkowymi wymogami formalnymi, takimi jak konieczność uwzględnienia dorobku naukowego i dydaktycznego, wyróżniających się wystąpień na konferencjach naukowych, wskazania członkostwa w organizacjach naukowych etc., profil CV różni się w zależności od miejsca aktywności doktoranta w danym ekosystemie szkolnictwa wyższego. Warto zastanowić się, jakie są różnice pomiędzy metodologią tworzenia CV w krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Specyficzne uwarunkowania prawne rezonują z zakresem działalności naukowca. Jeśli myślę o aplikowaniu na zagraniczną uczelnię, warto już na początku swojej drogi mieć świadomość, jakie kryteria muszę spełnić? A może chcę kontynuować karierę w Polsce? To również wiąże się z konkretnymi rozważaniami. wkład w pełni świadomą realizację kariery naukowej.
Strategie publikacyjne dla naukowców są kluczowe do tego by skutecznie rozwijać karierę akademicką, budować reputację w danej dziedzinie oraz zdobywać granty i fundusze na badania. Z panelu dyskusyjnego będzie można dowiedzieć się o zasadach wyboru czasopism oraz o sposobach planowania serii publikacji w kontekście prowadzonych badań. Wiele miejsca zostanie poświęcone zagadnieniu ciągłości tematycznej, które jest niezwykle relewantne z punktu widzenia oceny dorobku naukowca. Jedną z najbardziej nurtujących kwestii pozostaje właściwy wybór czasopism. Sprowadza się to w istocie do szeroko rozumianej polityki otwartego dostępu. Open access może zwiększyć zasięg pracy, ale często wiąże się z opłatami za publikację (APC - Article Processing Charge). Jak budować swoją rozpoznawalność w świecie naukowym? Jaka jest rola mediów społecznościowych w budowaniu pozycji zawodowej naukowca oraz jak minimalizować potencjalne ryzyko negatywnych recenzji? Uczestnicy warsztatu spróbują zmierzyć się ze złożoną materią strategii publikacyjnych. Osobiste doświadczenia pozwolą wskazać busolę doktorantom w kształtowaniu ich ścieżki zawodowej.
Promotorzy odgrywają istotną rolę w podróży doktoranckiej i karierze zawodowej. Odgrywają oni wiele ról: eksperta w danej dziedzinie, kierownika projektu, mentora, wzoru do naśladowania, krytyka, doradcy zawodowego i, jeśli masz szczęście, ambasadora. W jaki sposób możesz wykorzystać ich profesjonalne sieci kontaktów, osobisty wpływ i status, aby jak najlepiej służyć swoim aspiracjom zawodowym? Opierając się na pedagogice, danych i informacjach z projektu Next Generation Research SuperVision Project (RSVP), przedstawimy kilka pomysłów, inspiracji i prowokacji na temat tego, jak najlepiej wykorzystać swojego przełożonego - i roli, jaką odgrywasz we własnym sukcesie.
Celem panelu jest podniesienie świadomości na temat znaczenia dobrostanu psychicznego w społeczności akademickiej oraz wyposażenie uczestników w narzędzia i techniki wspierające zdrowie psychiczne. Panel będzie składać się z kilku kluczowych elementów zaprojektowanych w celu zapewnienia zarówno edukacji teoretycznej, jak i praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.
Pierwszym aspektem dyskusji będzie wykorzystanie opowiadania historii jako metody instruktażowej. Dzięki narracjom i przykładom z życia uczestnicy będą mieli okazję lepiej zrozumieć teorie związane z dobrostanem i zdrowiem psychicznym oraz obserwować, jak te koncepcje działają w rzeczywistych sytuacjach.
Kolejnym ważnym elementem panelu będą ćwiczenia praktyczne, które pomogą uczestnikom zastosować zdobytą wiedzę w ich codziennym życiu. Ćwiczenia te mają na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, budowanie odporności psychicznej i wspieranie zdrowia psychicznego w różnych kontekstach akademickich.
Formularz rejestracyjny
Keynote speaker
Oskar Kowalewski jest profesorem finansów w IESEG School of Management (kampus paryski), członkiem LEM-CNRS 9221 i jest związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej pracował jako profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Leona Koźmińskiego i Akademii Vistula w Warszawie.
Profesor Kowalewski posiada różnorodne międzynarodowe doświadczenie akademickie. W 2005 roku otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na roczny staż badawczy w Wharton School, University of Pennsylvania. W latach 2009-2011 był wizytującym profesorem w Wharton Financial Institutions Center. Pracował również jako profesor DAAD na Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Frankfurt/O) oraz jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Glasgow, Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie, Uniwersytecie w Osnabrück i Pontificia Universidad Católica de Chile.
Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą bankowości, finansów przedsiębiorstw, ładu korporacyjnego, a ostatnio także agroekonomii. Jego wkład w te dziedziny został doceniony w 2014 r., gdy otrzymał prestiżową nagrodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego za habilitację, co jest znaczącym osiągnięciem w historii bankowości. Z powodzeniem prowadził liczne granty badawcze finansowane zarówno przez instytucje publiczne, jak i prywatne.
Profesor Kowalewski uzyskał habilitację w dziedzinie finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2014 roku. Posiada tytuł doktora i magistra Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz tytuł magistra prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.