16 Września

XXVII edycja Festiwalu Nauki - Naukowy Dzień Otwarty w ALK

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki przygotowaliśmy wiele niezwykłych zajęć i warsztatów. Przedsmakiem ciągu lekcji dla szkół średnich i wykładów otwartych będzie Naukowy Dzień Otwarty, obejmujący trzy debaty, które odbędą się 16 września 2023.

Degrowth czy superobfitość? W poszukiwaniu zrównoważonej przyszłości.

Data: 16.09.2023, godz. 11:00

Miejsce: B/17, ALK

Uczestnicy debaty:           

 • dr hab. Dominika Wojtowicz, prof. ALK
 • dr hab. Jacek Tomkiewicz, prof. ALK
 • dr hab. Grzegorz Tchorek, prof. UW
 • dr Katarzyna Wojtkiewicz, Uniwersytet SWPS

Zapraszamy na debatę, która przybliży Wam świat ekonomii i zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania przyjrzymy się dwóm kontrowersyjnym koncepcjom — ekonomii ograniczonego wzrostu (degrowth economy) i teorii superobfitości (superaboundance theory). Degrowth economy wskazuje na potrzebę zmniejszenia konsumpcji i ograniczenia wzrostu gospodarczego jako środka osiągnięcia zrównoważonej przyszłości. Z drugiej strony, teoria superobfitości sugeruje, że zasoby stają się coraz bardziej dostępne, a towary coraz tańsze w stosunku do wynagrodzeń. Czy możemy pogodzić potrzebę ograniczenia wzrostu z ideą, która wskazuje na dostępność nadmiaru zasobów? Podczas naszej debaty zgłębimy aspekty ekonomiczne, środowiskowe i społeczne tych koncepcji. Poprzez analizę danych, trendów i przykładów praktycznych poszukamy dróg do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia zarówno dobrobyt społeczny, jak i ochronę środowiska. Dołącz do dyskusji i rozbudź swoje myśli na temat przyszłości naszej planety. Przyjdź z otwartym umysłem i gotowością do debaty na temat najważniejszych wyzwań rozwojowych, z którymi musimy się zmierzyć, jako odpowiedzialni mieszkańcy globu.

Praca zdalna – science fiction czy rzeczywistość?

  Data: 16.09.2023, 12:30

  Miejsce: B/17, ALK

  Uczestnicy debaty:           

  • dr Krzysztof Przybyszewski, prof. ALK
  • dr Piotr Pilch
  • dr Kaja Prystupa – Rządca

  Praca zajmuje nam jedną trzecią każdego dnia. Dla większości z nas praca to znajome miejsce, grupa ludzi, z którymi spędzamy czas, źródło satysfakcji i droga rozwoju. Jeszcze chwilę temu praca zdalna była znana z filmów science fiction - teraz zaczynamy pracować i uczyć się w takim trybie, ale niewiele jeszcze wiemy o tym. W trakcie wydarzenia zastanowimy się, co się zmieniło a co zostało takie samo. Proponowana przez nas dyskusja będzie oparta na kanwie badań pracowników zdalnych przeprowadzonych przez badaczy z ALK i SWPS – podyskutujemy o koniecznych zmianach w strukturach firm, sposobie zarządzania ludźmi, bezpieczeństwie i perspektywach na przyszłość.

  Kompetencje prawnika przyszłości w erze sztucznej inteligencji

   Data: 16.09.2023, 14:00

   Miejsce: B/17, ALK

   Uczestnicy debaty:           

   • dr Ben Sassi
   • dr hab. Jan Chmielewski, prof. ALK
   • dr Arleta Nerka
   • dr Magdalena Kuba
   • mec. Michał Kibil

   Czy chciałbyś poznać kluczowe umiejętności, które będą niezbędne dla prawników w erze dynamicznych zmian we współczesnym świecie? Dołącz do nas, aby dowiedzieć się, jak możesz rozwinąć swoje kompetencje, aby odnieść sukces w zawodzie prawnika. Podzielimy z Tobą wiedzą na temat umiejętności technologicznych, interpersonalnych i kreatywnych, które będą kluczowe dla prawników w nadchodzących latach. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zrozumieć trendy i odkryć możliwości, jakie czekają na młodych prawników w niedalekiej przyszłości. Przygotuj się na inspirujące wydarzenie, które pomoże Ci zdefiniować swoją ścieżkę sukcesu w świecie prawniczym. To spotkanie to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę, zainspirować się i zadać pytania, które Cię nurtują.

   Serdecznie zapraszamy!