Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”.
Wydarzenie odbędzie się 20 września 2022 roku w godzinach 9:00 – 16:00 w formule online.
Udział nie wymaga rejestracji, a zapis video na żywo dostępny będzie na stronie Projektu: TUTAJ.
Konferencja będzie składała się z czterech paneli dyskusyjnych, tworzących interdyscyplinarną platformę wymiany informacji, łączącą medycynę, psychologię społeczną oraz nowoczesne technologie. Problematyka dyskusji dotyczyć będzie zagadnień związanych z komunikacją i promocją wiedzy opartej o dowody naukowe oraz promowaniem zdolności weryfikacji informacji medialnych poprzez konsultacje z autorytetami w danej dziedzinie. Wskazane zagadnienia są niezwykle istotne, w obliczu trendu malejącego zaufania społecznego wobec osiągnięć medycyny w zakresie szczepień ochronnych, wynikającego z dostępu do nieprawdziwych informacji typu „fake news”, dystrybuowanych przez nierzetelne źródła.
W jakim stopniu dezinformacja naukowa stanowi jedno z kluczowych wyzwań ludzkości, a w jakim to przejściowy problem z zakresu komunikacji i mediów? Coraz więcej pacjentów odmawia szczepień podstawowych. Czym kierują się „antyszczepionkowcy” i jakich argumentów używać, aby skutecznie porozumieć się z tą grupą społeczną? Dlaczego kwestia szczepień podlega polityzacji? Te i inne tematy podejmowane są przez środowisko naukowe i stanowią przedmiot dyskusji w ramach Projektu Med-Fake, który zaprezentowany zostanie podczas konferencji. W ramach panelu IV Dezinformacja naukowa - zagrożenie cywilizacyjne czy chwilowy epizod? Akademię Leona Koźmińskiego reprezentować będą:
- prof. dr hab. Dariusz Jemielniak
- dr Helena Chmielewska-Szlajfer
- dr Leon Ciechanowski
Projekt „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków Gospostrateg II, przez konsorcjum: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (Lider), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Leona Koźmińskiego.