Koźmiński dla Warszawy

Warszawa

Koźmiński dla Warszawy

Pracownicy i studenci stołecznej Akademii Leona Koźmińskiego są częścią społeczności m.st. Warszawy. Tworzą ją. Chcą wspierać rozwój regionu i działać na rzecz jego dobra.

Między innymi dlatego bardzo ważna dla uczelni jest współpraca z Miastem i jego instytucjami. Akademia współpracuje w obszarze prowadzenia i wykorzystania badań naukowych oraz szeroko rozumianej edukacji. Wspiera projekty i inicjatywy Miasta, a także podejmuje samodzielne działania nakierowane na pożytek mieszkańców, środowiska i infrastruktury.

Władze Warszawy doceniły całokształt działalności uczelni dla Miasta, przyznając jej w sierpniu 2023 Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Akademia otrzymała również certyfikat „Partner dla klimatu”, stanowiący dowód uznania dla jej dotychczasowych starań i ekologicznych aktywności podejmowanych na kampusie. To z jednej strony codzienne działania, jak wykorzystanie paneli fotowoltaicznych czy rezygnacja z papierowych wydruków, z drugiej zaś – zaangażowanie w edukację i zabieranie głosu w publicznej debacie wokół tematów związanych z ochroną klimatu.

Syrenka

Projekty i inicjatywy realizowane z miastem i jednostkami lokalnymi

Strategia rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku

Naukowczynie Akademii Leona Koźmińskiego – prof. Izabela Grabowska, dr Agata Jastrzębowska, dr Olha Zadorozhna, dr Agata Dembek i dr Dominika Wojtowicz – dołączyły do grona ekspertów, którzy zaangażują się w przygotowanie „Strategii rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”. Ekspertki Akademii wezmą udział w pracach grup tematycznych „Metropolia otwarta na ludzi” i „Metropolia zrównoważona”. Więcej informacji

Warszawski Klaster Talentów 

Projekt realizowany jest przez Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością Akademii Leona Koźmińskiego dla Biura Strategii i Analiz w Urzędzie m.st. Warszawy, a jego cel to poznanie korytarzy i wzorców migracyjnych wysoko wykwalifikowanych pracowników, mieszkających obecnie w Warszawie, oraz retencji zagranicznych studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników migranckich. Więcej informacji

Cel 11

Talenty na warszawskim rynku pracy W ramach projektu Warsaw Talent Cluster, z myślą o o inwestorach zagranicznych oraz obcokrajowcach, m.st. Warszawa wydało publikację „Warsaw. Talent and the Labour Market” (2024). Akademia Leona Koźmińskiego jest partnerem merytorycznym publikacji, a naukowcy i naukowczynie uczelni są autorami eksperckiego materiału pt. „Migration Skill Corridors to Warsaw from Eastern Europe and Asia”. Więcej informacji

Współpraca z Regionalnym Centrum Ekspertów ds. Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Celem współpracy jest stworzenie pomostów pomiędzy akademickimi badaniami a praktyką w zakresie rozwiązywania problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem w obszarze metropolitalnym Warszawy.

Powołanie Stołecznego Forum Przedsiębiorczości  Założeniem projektu było stworzenie sieci przedsiębiorców z  6 warszawskich dzielnic (Ochota, Praga Południe, Targówek, Ursynów, Wilanów, Wola), stworzenie efektywnego kanału komunikacji oraz  wypracowanie nowych wzorców współpracy dzielnicowych jednostek samorządu terytorialnego z małymi oraz średnimi lokalnymi przedsiębiorcami.

Warszawa stolicą ambitnego biznesu Projekt składał się z dwóch komplementarnych modułów działań: realizowany przez Akademię Leona Koźmińskiego moduł szkoleniowy, w ramach którego zamierzający podjąć działalność gospodarczą warszawiacy uczestniczyli w warsztatach, konsultacjach, zarówno w formule doradztwa osobistego, jak i zajęć grupowych, oraz moduł realizowany przez Miasto polegający na promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia na terenie stolicy poprzez m.in. zapewnienie nieodpłatnej informacji z zakresu rozwoju przedsiębiorczości, jak też zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Więcej informacji

Lider zmiany – współpraca ponadnarodowa inwestycją w efektywność usług publicznych na szczeblu regionalnym Projekt zrealizowany przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych wspólnie z Akademią Leona Koźmińskiego. W jego ramach został przeprowadzony audyt instytucjonalny, szkolenie pracowników MJWPU oraz powstał model współpracy z beneficjentami IN PLUS. Punktem wyjścia dla tworzenia koncepcji i realizacji projektu były doświadczenia Szwedzkiej Rady ds. EFS. Więcej informacji

„Warszawa – przewodnik dla migrantek"  Wyjątkowa publikacja pod patronatem prof. Izabeli Grabowskiej z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, która powstała, aby wesprzeć migrantki przybywające do stolicy. Przewodnik pomaga zorganizować nową codzienność – od znalezienia mieszkania, przez poszukiwanie pracy, aż po spędzanie wolnego czasu. Pomaga też zrozumieć przepisy oraz obowiązki obywatelskie. Projekt został zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta przez zespół EGO – Evaluation for Government Organizations. Więcej informacji

Wars i Sawa grają w szachy W ramach doskonalenia metod pedagogicznych polskie szkoły wprowadziły zajęcia szachowe, będące przemyślanym uzupełnieniem obowiązującej podstawy programowej. Projekt „Wars i Sawa grają w szachy” realizowany był przez Urząd Miasta st. Warszawa we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego, Biurem Edukacji (WCIES), Biurem Sportu i Rekreacji oraz Polskim Związkiem Szachowym. Akademia dostarczyła narzędzi diagnostycznych niezbędnych do badań nad wpływem gry w szachy na określone kompetencje dzieci. W ewaluacji projektu brane były pod uwagę różne aspekty rozwoju poznawczego, takie jak umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, zdolność do koncentracji, rozwój zainteresowań pozaszkolnych i wyniki w nauce.

Konferencje nt. rozwoju regionu

Forum Rozwoju Mazowsza
Kadra naukowa Akademii Leona Koźmińskiego bierze udział w dyskusji na temat przyszłości Warszawy i Mazowsza podczas odbywającego się corocznie Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejszego wydarzenia poświęconego funduszom europejskim w regionie. 

 

Mazovia Circular Congress
Prof. Bolesław Rok, dyrektor Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego, prowadził dyskusję „Gospodarka obiegu zamkniętego w polityce regionalnej” z udziałem 6 ambasadorów – Finlandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Królestwa Niderlandów i Szwecji – w Polsce, na temat wdrażania rozwiązań przyjaznych dla gospodarki obiegu zamkniętego w ramach Mazovia Circular Congress 2020.

Ideathon Transportowy dla Warszawy

Akademia Leona Koźmińskiego została patronem Transport Ideathonu 2021, podczas którego uczestnicy pod opieką zaproszonych ekspertów poszukiwali rozwiązań dla transportu miejskiego w Warszawie, który ucierpiał w wyniku pandemii. Zadaniem uczestników było wypracowanie rozwiązań, które nie tylko miały usprawnić transport publiczny, ale także poprawić jego bezpieczeństwo, a tym samym pomóc przywrócić do niego zaufanie. 

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Venture Cafe Warsaw oraz Design Thinking Institute.

Forum Rozwoju Mazowsza

„AI i przedsiębiorczość – kluczowe kompetencje przyszłości”

Akademia Leona Koźmińskiego oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zorganizowały w marcu 2024 roku bezpłatną konferencję poświęconą rozwojowi sztucznej inteligencji oraz przedsiębiorczości w edukacji młodych ludzi.

Konferencja była adresowana do dyrektorów szkół i placówek oświatowych z Warszawy i okolic. Podczas konferencji specjaliści z Akademii opowiedzieli o tym, jak inspirować młodzież i zachęcić ją do przedsiębiorczości. Poruszona została także tematyka związana z zastosowaniem sztucznej inteligencji w pracy z młodzieżą. 

Dodatkową atrakcją był pokaz wykorzystania technologii virtual reality podczas zajęć ze studentami.

Współpraca z Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich, działający w ramach Urzędu m.st. Warszawa i Akademia Leona Koźmińskiego zawarły porozumienie, w ramach którego udzielą jeszcze większego wsparcia mierzącym się z trudnościami uczniom z warszawskich szkół.

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich blisko współpracuje ze Studencką Poradnią Prawną Akademii, do której kierowani są poszukujący pomocy uczniowie oraz rzecznicy praw ucznia.  Poradnia zapewnia im bezpłatne informacje i porady prawne. Ze wsparcia mogą korzystać również przedstawiciele organów władzy publicznej, skupionych na pomocy społecznej czy ochronie praw człowieka.

 

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich będzie też włączał Studencką Poradnię Prawną w inne działania wspierające uczniów w ich edukacji prawniczej.

Umowę podpisali pani Renata Kaznowska – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, pan Damian Jaworek – Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich oraz prof. Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego. W spotkaniu udział wzięli również dr Mateusz Woiński – Opiekun Studenckiej Poradni Prawnej w Akademii Leona Koźmińskiego, Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z liceami, pani Karolina Malczyk – Dyrektorka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz pan Andrzej Suchenek – Kierownik Zespołu Komunikacji Oświatowej w Biurze Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Umowa z Rzecznikiem Praw Ucznia

Uniwersytet Trzeciego Wieku i wolontariat studentów

Akademia Leona Koźmińskiego połączyła siły z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ miasta st. Warszawy, by wspólnie stworzyć pierwszy Praski Uniwersytet Trzeciego Wieku. W ramach współpracy wykładowcy uczelni dostarczyli seniorom interdyscyplinarną wiedzę i umożliwili rozwój umiejętności w różnych obszarach, m.in. psychologii, ekonomii i IT. Więcej na FB

W czasie pandemii studenci Akademii zaangażowali się w wolontariat dla Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, pomagając maturzystom w nauce matematyki oraz języka angielskiego. Pomoc objęła osoby, które nie mogły pozwolić sobie na zajęcia wyrównawcze w formie odpłatnych korepetycji, a bardzo potrzebowały dodatkowego wsparcia i asysty w trakcie nauki zdalnej. Więcej na FB

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Badania i projekty Akademii związane z problematyką lokalną

Smart City Index Prof. Dorota Dobija z Katedry Rachunkowości i Ładu Korporacyjnego Akademii Leona Koźmińskiego jest współautorką badania  o wartościach publicznych projektów typu „smart”. Zrealizowano je w Krakowie  i Warszawie – dwóch polskich miastach, które znalazły się na liście „Smart City Index 2023”.  Powszechnie przyjmuje się, że smart city to koncepcja miasta, które wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak stacje rowerów miejskich, elektryczne autobusy czy tablice monitorujące zanieczyszczenie powietrza, w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Warto postawić pytanie, czy inicjatywy, które są kreowane przez miasta, realnie wpisują się w to, czego oczekują mieszkańcy? Więcej informacji

Foresight regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza  Zrzeszone w ramach inicjatywy placówki opracowały modele ewolucji szkół wyższych w obrębie Województwa Mazowieckiego w perspektywie 2030 roku, które mają przyczyniać się do wydajnego działania instytucji naukowych w zmieniających się warunkach rynkowych. Efektem podjętych czynności było określenie strategicznych dziedzin kształcenia akademickiego na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy w 4 obszarach: technika, biologia, nauki społeczne oraz humanistyczne.

Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych Celem głównym projektu było ułatwienie uruchomienia i prowadzenia firm stu osobom chcącym założyć działalność na terenie Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Nowo powstałe przedsiębiorstwa swoje działania wiązały z branżami należącymi do przemysłów kreatywnych. Projekt zakładał aktywizację w sferze biznesowej m.in. absolwentów szkół artystycznych, osób niepełnosprawnych oraz w wieku powyżej 45 roku życia. Cel zrealizowany został poprzez szkolenia, doradztwo specjalistyczne oraz wsparcie kapitałowe.

Publikacja „Długoletnie firmy Warszawy" Dr Anna Pikos i dr Tomasz Olejniczak z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego przygotowali raport pt. „Długowieczne firmy Warszawy". Publikacja jest inspirowana społecznymi akcjami zorganizowanymi przez warszawiaków w celu ratowania małych i średnich firm warszawskich. Pod wpływem tych akcji autorzy postanowili opracować listę przedwojennych małych i średnich przedsiębiorstw, która mogłaby pomóc mieszkańcom Warszawy w ich odkrywaniu i wspieraniu. Więcej informacji

Poland, Warsaw, Kozminski - a Place of Opportunity!  W ramach projektu finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Zagranicznej powstał cykl 4 filmów promocyjnych, prezentujących walory Polski, Warszawy i Akademii Leona Koźmińskiego jako miejsca atrakcyjnego do podjęcia studiów i rozpoczęcia lub kontynuacji kariery zawodowej. Link do filmów

Działania Akademii dla Warszawy i jej mieszkańców

Program partnerski dla szkół średnich Kozminski@TopHighSchool

Szkoły, które chcą nawiązać ścisłą współpracę z Akademią, mogą przystąpić do programu partnerskiego. Celem Kozminski@TopHighSchool jest przede wszystkim propagowanie wiedzy i rozwój kompetencji młodzieży z udziałem kadry akademickiej. Program skierowany jest do nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół nie tylko z Warszawy i okolic, lecz z całej Polski. 

W ramach współpracy uczelnia oferuje m.in. wykłady i warsztaty prowadzone przez kadrę dydaktyczną oraz studentów (o różnorodnej tematyce, w języku polskim lub angielskim), udział szkół w wydarzeniach, konferencjach, debatach oraz innych inicjatywach organizowanych na terenie Akademii, a także współpracę z Biurem Karier.

Więcej informacji

Zajęcia dla uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych

Wykładowcy Akademii prowadzą ogólnodostępne, bezpłatne zajęcia w języku polskim i angielskim o różnorodnej tematyce, prowadzone stacjonarnie lub online, w tym zajęcia dla uczniów szkół średnich mające na celu codzienne wsparcie ich w przygotowaniu do matury i innych egzaminów: 

  • WOS online w Koźmińskim
  • „Zdaj maturę z angielskiego na 100% z Koźmińskim”
  • Wykłady Studenckiej Poradni Prawnej 
  • Warsztaty planowania kariery

Zajęcia dla nauczycieli

Uczelnia prowadzi również zajęcia dla nauczycieli dotyczące aktualnie dyskutowanych problemów, kwestii prawnych, a także zajęcia z zakresu wellbeingu.

Studenci na zajęciach

Zbiórka środków na respirator dla Szpitala Praskiego

Chcąc wyrazić solidarność i uznanie dla wyjątkowo trudnej i odpowiedzialnej pracy wszystkich pracowników ochrony zdrowia podczas pandemii, Fundacja Koźmińskich zorganizowała zbiórkę na respirator dla Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Zbiórka zakończyła się sukcesem – w październiku 2020 r. urządzenie trafiło do szpitala i już pierwszego dnia pomogło uratować życie pacjentki. Więcej na FB

Akcja #GOTOWIDOPOMOCY

Społeczność Akademii dołączyła do akcji #GOTOWIDOPOMOCY, zainicjowanej przez Legię Warszawa, która miała na celu kompleksową pomoc warszawskim seniorom. W działania wspierające najstarszych mieszkańców w trudnym okresie pandemii można było włączyć się poprzez bezpośrednie wsparcie materialne: przekazanie produktów, np. żywnościowych, sanitarnych, higienicznych, medycznych, przygotowanie lub sfinansowanie świeżych posiłków, dołączenie do wolontariatu. Reprezentanci uczelni m.in. robili zakupy i dostarczali obiady. Więcej na FB Fundacji Koźmińskich

Gotowi do pomocy

Uczestnictwo i wsparcie wydarzeń naukowych i kulturalnych

Festiwal Nauki

Jako współorganizator wydarzenia, w które co roku od wielu lat angażuje się prawie 100 ośrodków naukowych, kulturalnych oraz instytucji publicznych i prywatnych, uczelnia przygotowuje lekcje festiwalowe i zajęcia otwarte w trybie online oraz offline. Ich tematyka porusza aktualne zagadnienia związane z nowymi technologiami, innowacjami w biznesie, przedsiębiorczością oraz globalnymi zmianami zachodzącymi w stylu życia współczesnego człowieka. Więcej o ostatniej edycji Festiwalu na FB Akademii

Partnerstwa i patronaty w projektach warszawskich szkół średnich:

Nauka i kariera

  • Targi przyszłości – IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej
  • Dzień preorientacji zawodowej – VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
  • Poligon przedsiębiorczości – LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Dni Kariery – XXXIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesa
  • Festiwal Nauki w Prusie – XXXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa
  • TEDxYouth@2SLO event – 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO 

MUN – symulacje obrad ONZ

  • BatMUN Model United Nations – II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego
  • JASMUN – Jasienica Model United Nations – 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO
  • Copernicus Model United Nations 2023 – XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
  • Raszyńska Model United Nations – I SLO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji
  • HoffMUN – IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej
  • LeoMUN – XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego
Więcej o wydarzeniach MUN na FB Akademii
Tutaj

Wydarzenia kulturalne

  • UFO Unikatowy Festiwal Offowy – II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego 
  • Fresh Form Film Festival – XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława  Dąbrowskiego
  • Festiwal Filmów Młodzieży Licealnej i Gimnazjalnej – LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka"

Organizacja wydarzeń sportowych i patronaty

Koźmiński Trio Basket Koźmiński Trio Basket to turniej koszykówki 3×3 organizowany na hali przeznaczony dla uczniów i uczennic szkół średnich z Warszawy i okolic. Najlepsi zawodnicy otrzymują indeks Akademii Leona Koźmińskiego, stypendium Rektora oraz nagrody rzeczowe. W 2024 r. odbyła się 20. edycja Turnieju. Więcej informacji na triobasket.pl

Biegnij Warszawo Doceniając znaczenie sportu, uczelnia objęła swoim patronatem coroczny bieg uliczny na 10 km Biegnij Warszawo. To wspaniała okazja, aby połączyć akademickie dążenia z pasją do sportu i zdrowego trybu życia. Więcej na FB

Praski Półmaraton/Praska Piątka Uczelnia jest partnerem akademickim Nocnego Półmaratonu Praskiego/Piątki Praskiej. Półmaraton Praski to wyjątkowy bieg, który odkrywa uroki jednego z najbardziej malowniczych obszarów Warszawy – Pragi Południe. Więcej na FB

Triobasket 2024

Zobacz filmy - Koźmiński Trio Basket 2024 i 2023

Kongres brydża sportowego W Akademii Leona Koźmińskiego odbywa się jeden z etapów kongresu brydżowego – Grand Prix Warszawy im. Jana Romańskiego. Organizatorem turnieju jest Polski Związek Brydża Sportowego. Ponadto uczelnia wraz z WawaBrydż organizuje otwarte turnieje oraz lekcje brydża dla początkujących.  

Budowa hali sportowej Akademia Leona Koźmińskiego planuje zrealizować projekt dot. budowy hali na terenie kampusu uczelni, dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu INWESTYCJE O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU DLA SPORTU – edycja 2024.

Celem programu jest rozwój bazy obiektów sportowych, służących polskiemu sportowi, zapewniających odpowiednie warunki dla szkolenia i treningu sportowców, przygotowania kadry oraz organizacji zawodów.  Przedmiotem inwestycji jest budynek hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu na terenie kampusu Akademii Leona Koźmińskiego. W kwietniu 2024 odbyły się już konsultacje społeczne.