Prof. ALK dr hab. Waldemar Hoff
Kierownik Interdyscyplinarnych Stacjonarnych Studiów Doktoranckich
Kontakt w sprawach merytorycznych:
Rafał Dobosz
Kierownik Biura ds. Studiów Doktoranckich i Awansów Naukowych
Godziny pracy Biura:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – Piątek – 10.00 – 15.00
Sobota zjazdowa – 08.30 - 13.30
Sobota nie zjazdowa - nieczynne
Niedziela - nieczynne
O PROGRAMIE | PROFIL KANDYDATA | KONCEPCJA KSZTAŁCENIA | PROGRAM BADAWCZY | REKRUTACJA I OPŁATY |
Stacjonarne studia doktoranckie „Między prawem a gospodarką" są odpowiedzią na rosnącą współzależność prawa i ekonomii. Prawo coraz częściej odsyła do kategorii przynależnych do innych dyscyplin badawczych, w tym ekonomii. Praktykowanie zawodu prawnika gospodarczego oraz prawnicze badania naukowe w coraz większym stopniu wymagają wiedzy interdyscyplinarnej, np. takie działy prawa gospodarczego, jak prawo konkurencji lub regulacja sektorów infrastrukturalnych, prawo finansowe wymagają od prawnika wiedzy specjalistycznej z zakresu ekonomii.
Wychodząc naprzeciw temu zjawisku ALK proponuje program stacjonarnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich prowadzących do otrzymania stopnia doktora nauk prawnych a jednocześnie mających charakter interdyscyplinarny uwzględniający współzależność prawa i ekonomii.
Program czteroletnich studiów (574godziny) obejmuje przedmioty wprowadzające, naukę metod badawczych, przedmioty z dyscypliny wiodącej, warsztaty badawcze oraz praktykę i seminaria
Najlepsi doktoranci otrzymają stypendia:
- na I roku będą to stypendia motywacyjne i za uzyskanie wysokich wyników w całym postępowaniu rekrutacyjnym,
- na II, III i IV będą to stypendia za postępu w pracy naukowej.
Studia doktoranckie kierujemy do:
· osób z wykształceniem wyższym magisterskim
· zainteresowanych uzyskaniem dyplomu doktora nauk prawnych
· zainteresowanych problematyką prawa gospodarczego i ekonomii
· mogących udokumentować swoje zainteresowanie problematyka gospodarczą artykułami naukowymi, wystąpieniami na konferencjach, udziałem w przedsięwzięciach badawczych i publicystyką gospodarczą,
· posiadających znajomość języka obcego na poziomie min. B2
· planujących pracę o charakterze badawczym lub badawczo rozwojowym
Celowi kształcenia na interdyscyplinarnych podporządkowana jest ścieżka kształcenia składająca się z czterech bloków.
· I blok -doktoranci zapoznają się ze współczesną teorią prawa, ekonomii oraz elementami innych nauk np. socjologią w zakresie niezbędnym do prowadzenia badań interdyscyplinarnych. Pozwoli to na wybór aktualnych i ważnych problemów badawczych oraz właściwe zaprojektowanie badań interdyscyplinarnych we własnej działalności;
· II blok - doktoranci uczestniczą w zajęciach umożliwiających zapoznanie się z narzędziami badawczymi wykorzystywanymi we współczesnym prawie i ekonomii. Blok ten jest tak zbudowany, by umożliwić usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy studentom o różnym przygotowaniu merytorycznym do studiów interdyscyplinarnych III stopnia;
· III blok – doktoranci zapoznają się z aktualnym dorobkiem nauki w dyscyplinie prawo na poziomie prawa krajowego, unijnego i międzynarodowego oraz ekonomii.
· IV blok - to przedmioty związane z praktyką badań w obszarze prawa i ekonomii oraz upowszechnianiem wyników badań. W jego ramach studenci będą:
- realizować swoje projekty badawcze pod opieką doświadczonych naukowców,
- poznawać zasady przygotowania tekstów do renomowanych czasopism i standardy współpracy z tego rodzaju czasopismami
- poznawać zasady publikowania tekstów w renomowanych czasopismach naukowych.
Studia doktoranckie gwarantują profesjonalne przygotowanie doktorantów do prowadzenia własnych badań przez udział w zajęciach dostosowanych do etapu rozwoju projektu, ścisłą współpracę z doświadczonymi badaczami i włączanie w prowadzone projekty naukowe oraz nacisk na uwzględnianie dorobku nauki w wymiarze międzynarodowym. Wszyscy uczestnicy zostaną objęci indywidualnym planem badawczym. Organizacja studiów pozwala na przygotowanie pracy doktorskiej w ciągu 8 semestrów.
Program badawczy dla doktoranta składa się z trzech elementów. Dwa pierwsze z nich mają przygotować doktoranta do realizacji badań na potrzeby doktoratu.
1. Zadania badawcze realizowane w ramach przedmiotów narzędziowych. W semestrach od II do V w ramach przedmiotów prezentujących metody i narzędzia używane w dyscyplinie prawo oraz narzędzia stosowane w ekonomii z elementami innych nauk. Słuchacze będą poznawali i wykorzystali w praktyce narzędzia służące weryfikacji hipotez z uwzględnieniem norm prawa, orzecznictwa, doktryny oraz danych podlegających analizie metodami właściwymi ekonomii. Będzie to seria mikroprojektów wymagających zastosowania narzędzi badań interdyscyplinarnych łączących prawo i ekonomię.
2. Warsztaty badawcze. Od semestru II do VI w ramach warsztatów słuchacze będę spotkać się z badaczami publikującymi w renomowanych czasopismach prawniczych i ekonomicznych, którzy zaprezentują problemy i zasady realizacji programów badawczych, pokażą sposób wpisania rozważań w istniejący dorobek literatury przedmiotu, przedstawią zasady uzasadnienia hipotez, zasady doboru metod weryfikacji hipotez. W ramach niektórych warsztatów, badacze przedstawią część dokonanych przez nich badań oraz przedyskutują bieżące problemy prowadzenia badań własnych doktorantów. Prowadzący podzielą się ze słuchaczami doświadczeniami ze współpracy z recenzentami i edytorami renomowanych czasopism.
3. Współpraca z opiekunami i promotorami oraz uczestnictwo w seminariach. Zajęcia te realizowane od I roku mają umożliwić szybkie postępy w zakresie własnych projektów badawczych doktorantów. Początkowym zadaniem będzie przede wszystkim usytuowanie projektów w istniejącym dorobku literatury przedmiotu, zbadanie wykonalności projektu oraz weryfikacja założeń przedstawionych w ww. koncepcji rozprawy doktorskiej. Następnie sformułowane zostaną hipotezy i zaprojektowane metody ich weryfikacji. Końcowym etapem będzie przygotowanie rozprawy lub serii artykułów mających umożliwić uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych.
Plan zajęć:
I rok semestr zimowy 2018/2019
II rok semestr zimowy 2019/2020
Kandydaci na studia przyjmowani są na podstawie:
Wymagane dokumenty
Przy zgłoszeniu na studia należy złożyć następujące dokumenty:
Testy i rozmowy kwalifikacyjne odbędą się 17-18 września.
Kandydaci na studia doktoranckie proszeni są o przesłanie kompletu dokumentów pocztą lub osobiste ich dostarczenie do pokoju A/105 w siedzibie naszej uczelni w Warszawie, ul. Jagiellońska 59 w godzinach pracy Biura lub w dogodnym dla Państwa terminie po wcześniejszym umówieniu się. Dokumenty można zostawić także w recepcji w budynku A lub D z dopiskiem: studia doktoranckie.
Interdyscyplinarne stacjonarne studia doktoranckie są w całości bezpłatne.
Opłata kwalifikacyjna - brak
Opłata za wydanie legitymacji - 17 pln.
Interdyscyplinarne stacjonarne studia doktoranckie są całkowicie sfinansowane ze środków NCBiR.
![]() |
---|