
Zarządzanie kapitałem ludzkim – zakres studiów na kierunku zarządzanie II stopnia
Celem studiów w zakresie zarządzanie kapitałem ludzkim jest uzyskanie kompleksowej wiedzy z zakresu kierowania ludźmi w różnych organizacjach. Kapitał ludzki i kapitał społeczny są zasobami strategicznymi, dynamicznymi, które nie dają się imitować, dlatego zawsze będą ważne w każdego typu organizacji. Kompetencje zdobyte na kierunku zarządzanie w zakresie zarządzanie kapitałem ludzkim są potrzebne każdemu pracownikowi, niezależnie od jego miejsca pracy (produkcja, usługi, administracja) i miejsca w organizacji (stanowiska kierownicze i wykonawcze).
Realizowane przedmioty będą dotyczyć wielu zagadnień związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim, takich jak rekrutacje i selekcja, szkolenia i rozwój czy zarządzanie wynikami. Tradycyjne przedmioty HR-owe zostaną uzupełnione przez zajęcia dotyczące technologii w HR (systemy informatyczne, media społecznościowe, sztuczna inteligencja). Duża część zajęć prowadzonych jest metodami aktywnymi takimi jak: analiza przypadków, debata oksfordzka, inscenizacje, dyskusje, testy itp., co czyni tematykę zajęć ciekawą dla każdego. Ponadto niektóre zajęcia będą prowadzone przy współpracy z firmami takimi jak Grupa Pracuj, ORACLE, Randstad i Deloitte.
W marcu 2020 r. Society for Human Resource Management (SHRM) uznało, że zakres zarządzanie kapitałem ludzkim, prowadzony w ALK na kierunku zarządzanie, jest dostosowany do przewodnika i szablonów programu nauczania HR SHRM. SHRM to profesjonalne amerykańskie stowarzyszenie HR, mające na celu promowanie zawodów związanych z HR oraz umożliwianie nieustannej edukacji, certyfikacji i networkingu swoim członkom.
Partnerami merytorycznymi zakresu są:
- Deloitte – międzynarodowa firma doradcza świadcząca usługi z zakresu: audytu, rachunkowości, doradztwa podatkowe, prawnego i finansowego i zarządzania.
- Grupa Pracuj – właściciel najbardziej rozpoznawalnych marek rekrutacyjnych: Pracuj.pl w Polsce oraz Rabota.ua na Ukrainie. W obszarze rozwiązań technologicznych oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service) oferuje system ATS eRecruiter, który od lat wspiera firmy w prowadzeniu skutecznej rekrutacji.
- ORACLE – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych.
- Randstad – globalny lider branży HR specjalizujący się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
Zakres zarządzanie kapitałem ludzkim jest adresowany do osób planujących swoją przyszłość jako menedżerowie działów, zespołów lub całych organizacji, jak również zamierzających rozwijać swoją karierę w działach personalnych lub w firmach doradczych związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim.
Z tego zakresu mogą skorzystać również osoby z wizją założenia własnego start-upu lub pracy w firmie rodzinnej.

Nowe technologie, zmiany pokoleniowe na rynku pracy oraz sytuacja związana z epidemią COVID-19 zmieniają zarządzanie kapitałem ludzkim oraz role w działach HR. Coraz więcej firm traktuje dział HR jako strategicznego partnera biznesu. Oznacza to, że potrzebne są umiejętności wykraczające poza standardowe funkcje, jak np. rekrutacja i selekcja pracowników, szkolenia i rozwój, motywowanie czy zarządzanie wynikami.
W najbliższej przyszłości działy HR będą optymalizować wyżej wymienione funkcje przy pomocy różnych kompetencji, związanych z technologią i zarządzaniem. Umiejętności związane z wdrożeniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego (machine learning) będą potrzebne do optymalizacji zatrudnienia w działach obsługi klienta wewnętrznego i zewnętrznego. Umiejętność wykorzystania mediów społecznościowych będzie konieczna w procesach rekrutacji i selekcji oraz promowaniu marki pracodawcy. Wiedza dotycząca rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (virtual/augmented reality) będzie ważna podczas projektowania szkoleń dla pracowników. Znajomość kampanii crowdfundingowych przyda się w optymalizowaniu zatrudnienia w działach sprzedaży.
Zakres zarządzanie kapitałem ludzkim umożliwi pozyskanie wiedzy na temat tradycyjnych funkcji działu HR, jak również nowoczesnych trendów technologicznych, których znajomość może być przewagą konkurencyjną na rynku pracy.
- wykładowcy z bogatym doświadczeniem w zakresie zarządzania na wszystkich szczeblach organizacji
- spotkania z doświadczonymi menedżerami
- zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty z udziałem praktyków
- dodatkowe warsztaty pogłębiające kompetencje w kierowaniu ludźmi
- możliwość udziału w projektach badawczych
- nowoczesnych sposobów realizacji funkcji personalnej we współczesnych przedsiębiorstwach
- najważniejszych pojęć i koncepcji w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi
- psychologicznych i społecznych przyczyn zachowań ludzi w organizacjach oraz metod ich kształtowania
- technik i narzędzi kierowania ludźmi
- oceny stanu zarządzania ludźmi w organizacjach i instytucjach oraz ustalania priorytetów w podejmowanych działaniach
- wzajemnego oddziaływania procesów zarządzania ludźmi i strategii organizacji
- metod i technik pozyskiwania i zwalniania pracowników, okresowej oceny oraz motywowania i wynagradzania pracowników, coachingu i mentoringu
- Employer i Personal Brandingu
- zarządzania rozwojem pracowników i ich karierą
Po ukończeniu zakresu zarządzanie kapitałem ludzkim można podjąć pracę jako:
- HR Manager/ Director
- HR Business Partner
- Operations Manager
- Sales Manager/ Director
- Business Development Manager
- Business Unit Manager
- Headhunter
- Ekspert w firmie konsultingowej
- Specjalista w firmie szkoleniowej
- Freelancer
WYBRANE PRZEDMIOTY:
-
Pozyskiwanie i zwalnianie pracowników. Employer i Personal Branding (warsztaty z udziałem praktyków)
-
Wycena pracy – ocenianie pracowników – zarządzanie przez cele (warsztaty z udziałem praktyków)
-
Zarządzanie rozwojem i karierą. Coaching i mentoring (warsztaty z udziałem praktyków).
-
Strategia ZZL i controlling personalny (warsztaty z udziałem praktyków)
-
Zarządzanie różnorodnością
-
Szkolenia i rozwój, zarządzanie talentami
-
Zarządzanie relacjami pracowniczymi (konflikt, zmiana, komunikacja)
-
Zarządzanie wynikami i projektowanie stanowisk
-
Globalny HR i zespoły wirtualne
-
Technologia w HR (systemy, media społecznościowe, sztuczna inteligencja)

Wybór studiów magisterskich był dla mnie bardzo prosty. Od początku wiedziałam, że chcę rozpocząć swoją przygodę z ALK. Ciekawy program studiów oraz zajęcia prowadzone przez praktyków, którzy podchodzą do studenta partnersko, spełniły moje oczekiwania. Jeśli zastanawiasz się nad studiami, które mają przełożenie w codziennej pracy – szczerze polecam. O mnie
Na co dzień zajmuję się rekrutacją najlepszych talentów oraz wsparciem HR w firmie z branży IT. Uwielbiam kontakt z ludźmi, który uważam za swoją pasję, dlatego prowadzę podcast o branży HR ,,Głos HR – Anna Kusa”. Wolny czas najchętniej poświęcam na sportowe wyzwania, takie jak crossfit i boks, wydarzenia muzyczne i czytanie książek.

Wybierając uczelnię, na której chciałabym ukończyć studia magisterskie, kierowałam się tym, jakie umiejętności zyskam studiując na zarządzaniu w zakresie Zarządzanie kapitałem ludzkim. Studiując w ALK zdobywam umiejętności kreowania przyszłych menedżerów oraz liderów, rozwiązywania konfliktów, jak również nowoczesnych sposobów pozyskiwania pracowników do organizacji. Teoretyczna nauka, poparta praktyczną wiedzą wykładowców, jak i studentów, pozwala jeszcze bardziej zagłębić temat kapitału ludzkiego przedsiębiorstw, które są źródłem wartości firmy.
O mnie:
Pasjonatka HR, szczególnie tematyki onboardingu oraz candidate experience. Posiadam kilkuletnie doświadczenie HR w branży FMCG oraz retail, między innymi w rekrutacjach, zarządzaniu projektami HR, Employer Branding oraz budowaniu motywacji pozapłacowej w organizacji.