Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce
Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce
Cel projektu
Bruno Latour (2017) zwraca uwagę, że antropocen jest definiującym pojęciem naszych czasów i wzywa do większej liczby badań fenomenu społecznego odbioru zmiany klimatu i strategii legitymizacyjnych. Ten projekt jest odpowiedzią na to wezwanie i zajmuje się problemem na styku trzech dużych zmian społecznych:
1. Wzrostu nieufności do nauki i nastrojów anty-intelektualnych w społeczeństwie,
2. Nowych form samoorganizacji online (współwytwarzanie, otwarta współpraca),
3. Demokratyzacji wytwarzania i dystrybucji wiedzy poprzez naukę obywatelską.
Wszystkie te trzy fenomeny przejawiają się także w antynauce obywatelskiej: uczestniczących, samozarządzających zbiorowościach kwestionujących wiedzę naukową, takich jak grupy zaprzeczające zmianie klimatu. Celem projektu jest analiza dyskursu zaprzeczania zmianie klimatu online: sieci społecznych, mediów polskich i amerykańskich, w badaniu łączącym nauki o informacji, nauki obliczeniowe, socjologię, teorię organizacji i antropologię. W tym celu zakłada on połączenie badań Big Data i analizy sieci z „gęstą” analizą, w metodologii mieszanej i zaproponowanej przez kierownika projektu w książce, która jest w druku w Oxford University Press.
Projekt będzie opierał się na:
1. TribeFinding (TF): narzędziu opartym o głębokie uczenie, do półautomatycznego klasyfikowania osób na podstawie wzorców lingwistycznych, aby zbadać język osób zaprzeczających zmianie klimatu,
2. Analizie sieci (SNA): analizie połączeń, powiązań, homofilii itp. w sieciach społeczności i grup dyskusyjnych osób zaprzeczających zmianie klimatu (także w celu identyfikacji profesjonalnych i wprowadzonych przez boty anomalii w rozprzestrzenianiu propagandy),
3. Analizie narracyjnej (NA): analizie etnograficznej opowieści w ramach dyskursu i w mediach (identyfikacja kluczowych archetypów, memów i historii dzielonych online, a także badanie ewolucji narracji o zmianie klimatu w mediach internetowych w Polsce i w USA, z całego spektrum politycznego i w czasie).
Wpływ rezultatów
Projekt stworzy nowy obszar badań nad „antynauką obywatelską”, wnosząc istotny wkład w szerszą dyskusję o społecznych hierarchiach wiedzy i antyintelektualizmie, prowadząc do odkryć na temat osób zaprzeczających zmianie klimatu.
Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi rekrutację na stanowisko:
TYPU POST-DOC do Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym
Nr ref.: 15/NAUKA/OPUS/21
Konkurs na stanowisko typu post-doc w projekcie badawczym (nr 2019/35/B/HS6/01056): „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce”, realizowanym w ramach konkursu OPUS 18 i finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki
Informacje o projekcie: Projekt pt. „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce”, realizowany w Akademii Leona Koźmińskiego, pod kierownictwem prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka ma na celu analizę dyskursu zaprzeczania zmianie klimatu online: sieci społecznych, mediów polskich i amerykańskich, w badaniu łączącym nauki o informacji, nauki obliczeniowe, socjologię, teorię organizacji i antropologię. W tym celu zakłada on połączenie badań Big Data i analizy sieci z „gęstą” analizą, w metodologii mieszanej i zaproponowanej przez kierownika projektu w książce opublikowanej w 2020 w Oxford University Press. Projekt będzie opierał się na: TribeFinding (TF), analizie sieci (SNA), analizie narracyjnej (NA), uczeniu maszynowym.
Zadania realizowane na stanowisku:
- zbieranie i analizowanie danych,
- wizualizacja i prezentowanie wyników danych,
- rozwój oprogramowania,
- udział w konferencjach międzynarodowych i prezentowanie na nich wyników badań,
- współpraca z kierownikiem projektu,
- upowszechnianie wyników badań, przygotowywanie publikacji naukowych,
- inne prace zlecone przez kierownika projektu.
Wymagania wobec kandydata/kandydatki:
Wymagania konieczne: Weryfikowane na podstawie informacji zawartych w CV i w formularzu rekrutacyjnym oraz na podstawie przedstawionych dokumentów. Mogą być również weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- biegła znajomość języka Python,
- doświadczenie w badaniach z zakresu data science i/lub uczenia maszynowego (na stanowisku social data scientist),
- znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2,
- uzyskanie stopnia naukowego doktora na innej uczelni niż Akademia Leona Koźmińskiego, nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie (nie wcześniej niż 01.01.2014). (*)
- na stanowisko aplikować może również osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora, ale w momencie rozpoczęcia pracy w projekcie będzie spełniać taki warunek (w dniu, w którym upływa termin aplikowania na stanowisko, ma wyznaczony termin obrony)
(*) Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo okres ten może być przedłużony o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.), a w przypadku kobiet o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.
Opcjonalne wymagania dodatkowe: Weryfikowane na podstawie informacji zawartych w CV i w formularzu rekrutacyjnym oraz na podstawie przedstawionych dokumentów. Mogą być również weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- doświadczenie w analizie sieci (SNA, Social Network Analysis),
- znajomość języka R,
- doświadczenie w uczeniu maszynowym (ML, Machine Learning),
- znajomość statystyki,
- umiejętność scrapowania,
- doświadczenie z zakresu badań społecznych.
Proces rekrutacji
Warunki wyłonienia i zatrudnienia kandydatów/ek są zgodne z Regulaminem realizacji projektów badawczych, staży i stypendiów oraz Kosztami w projektach badawczych, właściwymi dla konkursu OPUS 18, dostępnymi na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszym będzie weryfikacja zgłoszeń pod kątem ich kompletności oraz spełniania przez kandydata/kę wymagań koniecznych, a także wybór kandydatów/ek do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Wybór zostanie dokonany na podstawie doświadczenia i umiejętności, w kontekście zadań wykonywanych na stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna stanowi drugi etap konkursu.
Komisja Konkursowa zastrzega sobie prawo do: przeprowadzenia rozmowy z wybranymi osobami, dodatkowych rozmów kandydujących z uczestnikami i współpracownikami projektu, weryfikacji informacji podanych przez kandydata/kę oraz do zakończenia konkursu bez wyłonienia osoby na stanowisko typu post-doc.
Osoby zaproszone na rozmowę mogą być poproszone o przesłanie w formie elektronicznej pracy dyplomowej czy manuskryptów publikacji wymienionych w CV i niedostępnych online.
Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Akademii Leona Koźmińskiego.
Oferujemy:
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin na okres 36 miesięcy,
- możliwość rozwoju naukowego w zespole badawczym aktywnie pozyskującym projekty,
- możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w działaniach rozwojowych oferowanych przez Akademię,
- uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach naukowych,
- rozpoczęcie pracy na oferowanym stanowisku planuje się od 01.10.2021r.
Uwagi dotyczące zatrudnienia:
- w okresie pobierania wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na stanowisku typu post-doc pracownik zobowiązany będzie do:
- niepobierania innego wynagrodzenia ze środków przyznanych w ramach kosztów bezpośrednich z projektów badawczych finansowanych w konkursach NCN,
- niepobierania wynagrodzenia u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w tym również u pracodawcy posiadającego siedzibę poza terytorium Polski.
- uzyskanie habilitacji przez osobę zatrudnioną na stanowisku typu post-doc nie stanowi przeszkody w kontynuowaniu badań w projekcie na tym stanowisku.
Wszelkie pytania merytoryczne dotyczące projektu i treści ogłoszenia rekrutacyjnego, można kierować do Kierownika projektu, tj. prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka, na adres email: darekj@kozminski.edu.pl
Pozostałe pytania związane z aplikowaniem można kierować na adres hr-rekrutacja@kozminski.edu.pl
Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie poniższych dokumentów aplikacyjnych, potwierdzających spełnianie wymagań stawianych kandydatom/kandydatkom:
- CV w języku polskim lub angielskim uwzględniające: dorobek naukowy, wykaz publikacji, dotychczasowe osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych oraz kompetencje.
- W CV prosimy o umieszczenie i podpisanie oświadczenia o niniejszej treści:
- „Oświadczam, że dane powyższe są zgodne z prawdą, co potwierdzam własnoręcznym podpisem”.;
- list motywacyjny,
- skan dyplomu doktorskiego (w przypadku osób nieposiadających stopnia doktora – potwierdzenie wyznaczenia terminu obrony pracy doktorskiej);
- mile widziane dokumenty potwierdzające znajomość wskazanych programów, zdobyte doświadczenie oraz umiejętności (m.in. zaświadczenia o odbyciu stażu bądź praktyk, zaświadczenie z pracy, certyfikaty szkoleniowe, referencje);
za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://form.jotform.com/211662051901950 do dnia 20.08.2021 r.
UWAGA! ZMIANA TERMINU ZBIERANIA APLIKACJI.
Uprzejmie informujemy, że wydłużamy termin publikacji ogłoszenia i przyjmowania Państwa zgłoszeń do dnia 31.08.2021 r.
Uprzejmie informujemy, że przesyłając zgłoszenie rekrutacyjne zgadza się Pani/Pan na przetwarzanie przez Akademię Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 59, 03-301 Warszawa, Pani/Pana danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym w celu realizacji procesu rekrutacji, prowadzonego przez Akademię Leona Koźmińskiego, na stanowisko wskazane w ogłoszeniu, przez czas trwania rekrutacji.
Dokumenty nie odebrane w terminie 3 miesięcy od upływu terminu składania ofert zostaną komisyjnie zniszczone.
Kryteria oceny kandydata Pobierz
Konkurs nr 15/NAUKA/OPUS/2021 na stanowisko typu post-doc w projekcie badawczym „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce”, ogłoszony w dniu 21.07.2021 r., nie został rozstrzygnięty i nie wyłoniono osoby na to stanowisko.
Do dnia 31 sierpnia br. nie wpłynęły oferty od osób spełniających wszystkie kryteria wymagane w ogłoszeniu.
Akademia Leona Koźmińskiego prowadzi rekrutację na stanowisko:
TYPU POST-DOC do Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym
Nr ref.: 23/NAUKA/OPUS/21
Konkurs na stanowisko typu post-doc w projekcie badawczym (nr 2019/35/B/HS6/01056): „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce”, realizowanym w ramach konkursu OPUS 18 i finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki
Informacje o projekcie: Projekt pt. „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce”, realizowany w Akademii Leona Koźmińskiego, pod kierownictwem prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka ma na celu analizę dyskursu zaprzeczania zmianie klimatu online: sieci społecznych, mediów polskich i amerykańskich, w badaniu łączącym nauki o informacji, nauki obliczeniowe, socjologię, teorię organizacji i antropologię. W tym celu zakłada on połączenie badań Big Data i analizy sieci z „gęstą” analizą, w metodologii mieszanej i zaproponowanej przez kierownika projektu w książce opublikowanej w 2020 w Oxford University Press. Projekt będzie opierał się na: TribeFinding (TF), analizie sieci (SNA), analizie narracyjnej (NA), uczeniu maszynowym.
Zadania realizowane na stanowisku:
- zbieranie i analizowanie danych,
- wizualizacja i prezentowanie wyników danych,
- rozwój oprogramowania,
- udział w konferencjach międzynarodowych i prezentowanie na nich wyników badań,
- współpraca z kierownikiem projektu,
- upowszechnianie wyników badań, przygotowywanie publikacji naukowych,
- inne prace zlecone przez kierownika projektu.
Wymagania wobec kandydata/kandydatki:
Wymagania konieczne: Weryfikowane na podstawie informacji zawartych w CV i w formularzu rekrutacyjnym oraz na podstawie przedstawionych dokumentów. Mogą być również weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- biegła znajomość języka Python,
- doświadczenie w badaniach z zakresu data science i/lub uczenia maszynowego (na stanowisku social data scientist),
- znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2,
- uzyskanie stopnia naukowego doktora na innej uczelni niż Akademia Leona Koźmińskiego, nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie (nie wcześniej niż 01.01.2014). (*)
- na stanowisko aplikować może również osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora, ale w momencie rozpoczęcia pracy w projekcie będzie spełniać taki warunek (w dniu, w którym upływa termin aplikowania na stanowisko, ma wyznaczony termin obrony)
(*) Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo okres ten może być przedłużony o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.), a w przypadku kobiet o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.
Opcjonalne wymagania dodatkowe: Weryfikowane na podstawie informacji zawartych w CV i w formularzu rekrutacyjnym oraz na podstawie przedstawionych dokumentów. Mogą być również weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
- doświadczenie w analizie sieci (SNA, Social Network Analysis),
- znajomość języka R,
- doświadczenie w uczeniu maszynowym (ML, Machine Learning),
- znajomość statystyki,
- umiejętność scrapowania,
- doświadczenie z zakresu badań społecznych.
Proces rekrutacji
Warunki wyłonienia i zatrudnienia kandydatów/ek są zgodne z Regulaminem realizacji projektów badawczych, staży i stypendiów oraz Kosztami w projektach badawczych, właściwymi dla konkursu OPUS 18, dostępnymi na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszym będzie weryfikacja zgłoszeń pod kątem ich kompletności oraz spełniania przez kandydata/kę wymagań koniecznych, a także wybór kandydatów/ek do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Wybór zostanie dokonany na podstawie doświadczenia i umiejętności, w kontekście zadań wykonywanych na stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna stanowi drugi etap konkursu.
Komisja Konkursowa zastrzega sobie prawo do: przeprowadzenia rozmowy z wybranymi osobami, dodatkowych rozmów kandydujących z uczestnikami i współpracownikami projektu, weryfikacji informacji podanych przez kandydata/kę oraz do zakończenia konkursu bez wyłonienia osoby na stanowisko typu post-doc.
Osoby zaproszone na rozmowę mogą być poproszone o przesłanie w formie elektronicznej pracy dyplomowej czy manuskryptów publikacji wymienionych w CV i niedostępnych online.
Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Akademii Leona Koźmińskiego.
Oferujemy:
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin na okres 36 miesięcy,
- możliwość rozwoju naukowego w zespole badawczym aktywnie pozyskującym projekty,
- możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w działaniach rozwojowych oferowanych przez Akademię,
- uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach naukowych,
- rozpoczęcie pracy na oferowanym stanowisku planuje się od 01.10.2021r.
Uwagi dotyczące zatrudnienia:
- w okresie pobierania wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na stanowisku typu post-doc pracownik zobowiązany będzie do:
- niepobierania innego wynagrodzenia ze środków przyznanych w ramach kosztów bezpośrednich z projektów badawczych finansowanych w konkursach NCN,
- niepobierania wynagrodzenia u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, w tym również u pracodawcy posiadającego siedzibę poza terytorium Polski.
- uzyskanie habilitacji przez osobę zatrudnioną na stanowisku typu post-doc nie stanowi przeszkody w kontynuowaniu badań w projekcie na tym stanowisku.
Wszelkie pytania merytoryczne dotyczące projektu i treści ogłoszenia rekrutacyjnego, można kierować do Kierownika projektu, tj. prof. dr hab. Dariusza Jemielniaka, na adres email: darekj@kozminski.edu.pl
Pozostałe pytania związane z aplikowaniem można kierować na adres hr-rekrutacja@kozminski.edu.pl
Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie poniższych dokumentów aplikacyjnych, potwierdzających spełnianie wymagań stawianych kandydatom/kandydatkom:
- CV w języku polskim lub angielskim uwzględniające: dorobek naukowy, wykaz publikacji, dotychczasowe osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych oraz kompetencje.
- W CV prosimy o umieszczenie i podpisanie oświadczenia o niniejszej treści:
- „Oświadczam, że dane powyższe są zgodne z prawdą, co potwierdzam własnoręcznym podpisem”.;
- list motywacyjny,
- skan dyplomu doktorskiego (w przypadku osób nieposiadających stopnia doktora – potwierdzenie wyznaczenia terminu obrony pracy doktorskiej);
- mile widziane dokumenty potwierdzające znajomość wskazanych programów, zdobyte doświadczenie oraz umiejętności (m.in. zaświadczenia o odbyciu stażu bądź praktyk, zaświadczenie z pracy, certyfikaty szkoleniowe, referencje);
za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://form.jotform.com/212484521533350 do dnia 14.09.2021 r. 23:59 (Czas środkowoeuropejski letni)
Uprzejmie informujemy, że przesyłając zgłoszenie rekrutacyjne zgadza się Pani/Pan na przetwarzanie przez Akademię Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 59, 03-301 Warszawa, Pani/Pana danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym w celu realizacji procesu rekrutacji, prowadzonego przez Akademię Leona Koźmińskiego, na stanowisko wskazane w ogłoszeniu, przez czas trwania rekrutacji.
Dokumenty nie odebrane w terminie 3 miesięcy od upływu terminu składania ofert zostaną komisyjnie zniszczone.
Kryteria oceny kandydata Pobierz
Uprzejmie informujemy, że w wyniku konkursu (nr ref.: 23/NAUKA/OPUS/21) na stanowisko typu post-doc w projekcie badawczym „Zaprzeczanie zmianie klimatu: internetowe kultury otwartej współpracy przeciwko nauce” (nr 2019/35/B/HS6/01056) ogłoszonego 7.09.2021 r. wybrany został Pan Amin Mahmoudi.
Dariusz Jemielniak, dr, jest profesorem zwyczajnym zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie kieruje działem MINDS (Management in Networked and Digital Societies) oraz faculty associate w Berkman-Klein Center for Internet and Society na Uniwersytecie Harvarda (USA). W 2015 roku dołączył do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Jest autorem książki "Common Knowledge?" (2014, Stanford University Press, laureat Dorothy Lee Award for Outstanding Scholarship in the Ecology of Culture w 2015 roku oraz nagrody naukowej Katedry Polskiej Akademii Nauk w 2016 roku). Odbył roczne nominacje na Cornell University (2004-2005), Harvard University (2007, 2011-2012, 2015-2016), University of California Berkeley (2008). Regularnie publikuje w wiodących, notowanych na liście JCR czasopismach akademickich z tej dyscypliny. Publikował również książki w Palgrave, Edward Elgar, czy Ashgate. Stypendysta Fulbrighta, stypendysta "Polityki", a także laureat kilkunastu innych zasłużonych nagród naukowych.