sankcje
30 Maja

Akademia Leona Koźmińskiego we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową oraz kancelarią Wardyński i Wspólnicy zapraszają na webinarium pt.: Wpływ sankcji przeciwko Rosji i Białorusi na wykonywanie międzynarodowych kontraktów handlowych.

Kiedy? 30 maja 2022 r. (poniedziałek), godz. 16.00-18.00

Gdzie? Online, obowiązuje wcześniejsza rejestracja (formularz zgłoszeniowy poniżej).

Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wywołała szok i spotkała się z jednoznaczną krytyką w demokratycznym świecie. Bardzo szybko Unia Europejska, Wielka Brytania, USA i inne kraje przyjęły szereg przepisów ustanawiających sankcje wymierzone przeciwko Rosji i współpracującej z nią Białorusi. UE pracuje już nad 6-tym pakietem.

Sankcje te mają różny charakter. Wprowadzają między innymi daleko idące ograniczenia w handlu z Rosją i Białorusią, czy ograniczają dokonywanie transakcji finansowych z podmiotami z tych krajów. Dla przedsiębiorców prowadzących działalności handlową w obszarze Rosji, Białorusi lub samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, sankcje stanowią rewolucję wymagającą podjęcia szeregu działań dostosowawczych. Sankcje mogą wpłynąć w zasadniczy sposób na stosunki kontraktowe łączące przedsiębiorców z Polski i innych krajów Europy z partnerami z Rosji i Białorusi. Przedmiotem webinarium będzie ocena wpływu przyjętych sankcji na istniejące zobowiązania umowne w relacjach transgranicznych. Postaramy się odpowiedzieć na pytania takie jak:

• czy i przy zachowaniu jakich przesłanek przedsiębiorca może przyjmować, że umowa z partnerem handlowym z Rosji lub Białorusi nie musi albo nie może być wykonywana?
  • kiedy powoływanie się na sankcje w celu niewykonania umowy może być – z perspektywy odpowiedzialności kontraktowej - ryzykowne?
  • jakie znaczenie mają w tym względzie kontraktowe i ustawowe klauzule nadzwyczajnych okoliczności, force majeure i hardship?
  • jaki wpływ na ocenę powstających ryzyk kontraktowych ma forum, kompetentne do rozstrzygania sporów między stronami (arbitraż, sąd powszechny w określonym kraju) oraz jaki może być wpływ sankcji na dostępność forum rozstrzygania sporów?

Program

• Dr hab. Marcin J. Menkes (SGH, Queritius): Obowiązywanie sankcji gospodarczych z perspektywy prawa międzynarodowego publicznego
  • Stanisław Drozd (Wardyński i Wspólnicy): Niemożliwość i siła wyższa jako okoliczności wyłączające odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie umowy z powodu sankcji
  • Dr hab. Bogusław Lackoroński (UW, JDP Drapała & Partners): Rebus sic stantibus i hardship: czy sankcje mogą stanowić podstawę renegocjacji lub sądowej zmiany umowy?
  • Mec. Anna Olejniczak-Michalska (Wardyński i Wspólnicy): Eksterytorialne skutki amerykańskich sankcji przeciwko Rosji i ich wpływ na wykonywanie umów przez podmioty unijne.
  • Dr hab. Maciej Zachariasiewicz, LLM (ALK, ADP Popiołek Adwokaci i Radcowie Prawni): Stosunek prawa właściwego dla umowy i przepisów prawa ustanawiającego sankcje
  • Dyskusja

Moderacja: dr hab. Maciej Zachariasiewicz

Udział w webinarze wymaga wcześniejszej rejestracji