Inflacja_strona
17 Czerwca
Webinarium pt. „Czy i jak grozi nam inflacja?"

„Czy i jak grozi nam inflacja?” – webinarium online z udziałem wybitnych ekspertów – profesorów: Andrzeja K. Koźmińskiego, Grzegorza W. Kołodko, Anety Hryckiewicz-Gontarczyk, Mikołaja Lewickiego, Krzysztofa Przybyszewskiego i Jerzego Żyżyńskiego.

Punktem wyjścia do dyskusji, moderowanej przez  prof. A.K. Koźmińskiego i prof. A. Baczyńską  będą publikacje prof. G.W. Kołodko dotyczące procesów inflacyjnych w Polsce i na świecie w kontekście zwiększonej ostatnio podaży pieniądza nie znajdującej pokrycia w realnej ofercie towarowej.

Jak wskazał prof. Kołodko, inflacja – choć nie wykazują tego oficjalne statystyki – już się zwiększyła, tyle że jest po części tłumiona. Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa zablokował część gospodarki i spowodował, że olbrzymie pieniądze – „wydrukowane” przez rządy i banki centralne – zostały zamrożone w postaci przymusowych oszczędności.

Linki do artykułów Prof. Grzegorza W. Kołodko: 

Dla dobra gospodarki w przyszłości mogą one spowodować przyrost efektywnego popytu ciągnącego wzrost produkcji i zatrudnienia, jak też zwiększenie się dobrowolnych oszczędności. Z drugiej strony większa dostępność pieniądza grozi wzrostem importu, pogorszeniem bilansu płatniczego, wyższymi cenami surowców i aktywów (w tym nieruchomości i akcji) oraz inflacyjnym wzrostem cen.

Stąd – jak podkreśla prof. Kołodko – tak ważne jest podejmowanie działań służących opanowaniu inflacji, nie tylko cenowej, określanej też jako otwarta, ale i zasobowej, czyli tłumionej. Inflacja tłumiona najbardziej dała się we znaki w gospodarce państwowego socjalizmu w Polsce w latach 1980. Miała ona charakter – wg określenia prof. Kołodko – inflacji cenowo-zasobowej (ang. shortageflation).

W 2020 roku podczas pandemii światowy produkt brutto spadł o 3,3 proc. W Polsce recesja była dość płytka, bo wyniosła 2,8 proc. Dzięki transakcjom w internecie, które częściowo zastąpiły galerie handlowe, wyjazdy, wyjścia do restauracji i życie kulturalne, udało się zwiększyć popyt i ograniczyć przymusowe oszczędności.

Teraz chodzi o to, aby oszczędności zgromadzone przez firmy i gospodarstwa domowe przekształciły się efektywny popyt, który nakręci koniunkturę gospodarczą, a nie napędzi inflację, oraz w oszczędności dobrowolne. To – jak pisze prof. Kołodko – najlepszy scenariusz z możliwych. Ale czy się ziści?

O tłumieniu inflacji w wersji 3.0 (pocovidowej), o tonowaniu oczekiwań inflacyjnych ludności, o zachętach dla przedsiębiorców do inwestowania w produkcję, o inwestycjach publicznych i o potrzebie zachęcania ludności do trwałego oszczędzania – będą debatować wybitni ekonomiści, specjaliści finansów, zarządzania i socjologii gospodarczej.

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu online w dniu 17 czerwca o godz. 17:00. Będzie to wyjątkowa okazja do zadania pytań ekspertom współpracującym z Centrum Badań Interdyscyplinarnych prof. Andrzeja K. Koźmińskiego.

 

Rejestracja na spotkanie
link do formularza
alk
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:
Wanda Widziszewska