webinarium Kozminskiego 3.12.2020
03 Grudnia
Webinarium online z udziałem prof. Koźmińskiego, prof. Kołodko, prof. Jemielniaka, prof. Nogi oraz prof. Obłója.

Codziennie docierają do nas terabajty informacji zza oceanu – o podupadającej gospodarce, wyborach w USA, kryzysie instytucji demokratycznych, przemianach społecznych, ruchach militarnych niegdysiejszego supermocarstwa, trosce o klimat (lub o jej braku), powstających nowych technologiach, walce korporacyjnych liderów o udział w dalszych zyskach i ekspansji na nowe rynki. Na to nakłada się światowa pandemia – zmienna, która zaburza wszelkie prognozy, budzi naturalny strach o jutro, skutkuje wprowadzaniem restrykcji społecznych i ekonomicznych, których efekty niezwykle trudno przewidzieć. Ameryka, podobnie jak świat, jest dziś niczym niepewny tygiel. Przestała przypominać gwaranta światowego pokoju, oazę dobrobytu, praw obywatelskich i wzór demokratycznych cnót. Jak uporządkować wiedzę o świecie?

Możliwość analizy rzeczywistości USA, w perspektywie zmiennych z tylu poziomów, wydaje się skazana na porażkę. W Akademii Leona Koźmińskiego nie boimy się wyzwań – do dyskusji o potencjalnych trendach, które można wyłowić z chaosu informacji, zaprosiliśmy pięciu wybitnych naukowców: prof. Andrzeja K. Koźmińskiego, prof. Grzegorza W. Kołodko, prof. Dariusza Jemielniaka, prof. Adama Nogę oraz prof. Krzysztofa Obłója. W trakcie webinaru Ameryka i świat w trzeciej dekadzie XXI w., na który zapraszamy 3 grudnia, profesorskie gremium wskaże najważniejsze wątki, które będą kształtowały rzeczywistość gospodarczą, polityczną i społeczną, a także rolę USA w najbliższych latach.

Możemy oczekiwać analizy szerokiego spektrum przesłanek, nie tylko ekonomicznych. Prof. Andrzej K. Koźmiński wskazuje na powyborczy krajobraz USA i fakt, że Trump i jego polityka – migracyjna, rynkowa, mimo przegranych wyborów – są nadal atrakcyjne dla dużej części Amerykanów. W kontraście – prof. Adam Noga zadaje pytanie: „Czy Bideneconomics ma szanse wyciągnąć USA z sekularnej stagnacji?”, w której pogrążyły się od czasu kryzysu z 2008 r.? Czy ten zastój doprowadził USA na skraj rozruchów społecznych i obnażył słabość stanowych i federalnych instytucji? Prof. Dariusz Jemielniak pyta z kolei o emocje Amerykanów, zrodzone przez kontrasty życia w kraju, w którym „dziesiątki milionów dolarów inwestuje się w przyspieszenie transferu danych do serwerowni Wall Street, kraju, w którym nie sposób za cokolwiek zapłacić przelewem, kraju, w którym panuje naprawdę wysoka wolność słowa, ale korporacje mogą gromadzić i przetwarzać dane osobowe bez ograniczeń i używać AI do reklamowych połączeń telefonicznych, za które w dodatku płaci odbierający”. Kto i jak ma zarządzać tymi emocjami, które łatwo mogą przerodzić się w „kakofonię i społeczny chaos oraz destabilizować instytucje społeczne i polityczne”, na które to zagrożenie wskazuje prof. Krzysztof Obłój. Na stabilności i sile instytucji politycznych oraz społecznych USA opierały do tej pory swoją przewagę rozwojową. Instytucje dawały uzasadnienie do interwencji militarnych i szerzenia demokracji na świecie. Czy w perspektywie bieżących wydarzeń i kryzysu wewnętrznego USA są w stanie utrzymać wizerunek, za profesorem Koźmińskim, „przywódcy wolnego świata”?   Prof. Kołodko nie jest jedynym pytającym o reorientację w geopolityce i hegemonii gospodarczej. Zwraca uwagę na rosnącą stale rolę Chin, a ostatnio Afryki i Eurazji – stwierdzając jednocześnie mocno, że: „Wojny nie będzie, a (...) dyplomacja i inteligentna strategia rozwoju społeczno-gospodarczego wykorzystująca postęp naukowo-techniczny znaczyć będą więcej niż bezużyteczna siła militarna”.

Jaki będzie wynik bieżących wydarzeń dla struktury społecznej, politycznej, kapitałowej i w szerszej perspektywie i dla znaczenia USA w wymiarze globalnym? Czy Ameryka będzie potrafiła znaleźć rozwiązanie i połączyć intensywnie buzujące wątki zmian z naciskami innych gospodarek oraz własnych gigantów ekonomicznych (Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Oracle) ze zmieniającymi się trendami globalnymi i pandemią? Czy pozostanie atrakcyjna dla własnych obywateli?  

Zapraszamy na bezpłatny webinar już 3 grudnia o godzinie 18:00.

Obowiązuje rejestracja: ZAPISZ SIĘ

Jedynie osoby, które zarejestrują się na wydarzenie i otrzymają link do spotkania na Click Meeting, będą miały możliwość zadawania pytań w trakcie webinarium. Liczba miejsc jest limitowana.

Spotkanie będzie również transmitowane online na naszym głównym kanale na Facebooku.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.