
Webinar "Znaczenie badań obserwacyjnych w procesie rozwoju technologii AI"
Analiza mikrobiomu człowieka w sposób umożliwiający wyciągnięcie logicznych wniosków jest niezwykle trudnym zadaniem ze względu na złożoność interakcji pomiędzy mikroorganizmami a komórkami gospodarza. Stale rosnąca ilość danych, które można z nich wygenerować, sprawia, że tradycyjne metody analityczne nie pozwalają na pełne wykorzystanie ich potencjału. Dlatego też w badaniach nad mikrobiomem coraz częściej sięga się po zestaw narzędzi sztucznej inteligencji, który pozwala na wielowymiarową i efektywną analizę kompleksowych interakcji pomiędzy drobnoustrojami, rzucając nowe światło na diagnozę lub leczenie trudnych do zaadresowania wskazań.
Niemniej, kluczowe jest dysponowanie danymi o jak najlepszej jakości, tak aby algorytmy sztucznej inteligencji generowały wyniki prowadzące do trafnych konkluzji. Z tego też względu, nieodzowne znaczenie w generowaniu wartościowych danych mają badania obserwacyjne.
Prelegentkami kolejnego naszego webinarium będą: Pani dr Kaja Milanowska-Zabel, Dyrektor generalny BU Microbiome oraz Członek zarządu Ardigen oraz Pani Martyna Balawejder, Kierownik Działu Badań Klinicznych w Ardigen.

Jednym z projektów naukowych realizowanych w Ardigen jest opracowanie platformy Microbiome Biomarker Discovery Platform, która umożliwi odkrywanie kandydatów na biomarkery predykcyjne pochodzenia mikrobiomowego. Jest to technologia in silico służąca do przewidywania skuteczności terapii onkologicznych, w szczególności ICT (a-PD-1, CTLA-4) i chemioterapii. W trakcie realizacji projektu zostanie przeprowadzone badanie obserwacyjne, w wyniku którego pozyskane zostaną dane od 530 pacjentów onkologicznych, które posłużą do szkolenia i klinicznej walidacji technologii opartej na sztucznej inteligencji. Mnogość zawartych wskazań pozwoli na uogólnienie narzędzia dla różnych jednostek chorobowych. Technologia zapewni zatem wsparcie sztucznej inteligencji w procesie opracowywania i wdrażania leków.
Podczas tego Webinaru dowiesz się o:
- sposobie pobierania i przygotowywania próbek w sposób przyjazny dla AI;
- metodach wstępnego przetwarzania zebranych danych;
- rodzajach analiz, które można z nimi przeprowadzić;
- przykładzie projektu wykorzystującego dane z badań obserwacyjnych.
Kwestie organizacyjne
Czas i miejsce: wtorek, 22 luty 2022, godz. 17:00 Online – Zoom Meeting
Seminarium będzie prowadzone w języku angielskim. Kwestie techniczne zostaną przekazane osobom zarejestrowanym wraz z linkiem do wydarzenia.
Działamy i wspieramy!
Każda aktywność Ruchu „Badania Kliniczne to MY!” jest związana ze wsparciem Fundacji Koźmińskich, której celami są między innymi działania na rzecz rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz wspierania uzdolnionej młodzieży.
Koszt udziału w Seminarium wynosi 50zł, a zebrana kwota w całości przeznaczana jest na działania Fundacji Koźmińskich.
Do zobaczenia na Seminarium
