16 Maja 12:00

„Waluty cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne 5.0. Ochrona konsumenta na rynku aktywów kryptograficznych”.

Akademia Leona Koźmińskiego serdecznie naprasza na konferencję:

Waluty cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne 5.0. Ochrona konsumenta na rynku aktywów kryptograficznych

📅 Data: 16.05.2025, godz.: 12:00 📍 Miejsce: Akademia Leona Koźmińskiego,

Dlaczego warto wziąć udział? Obserwując dynamiczny rozwój rynku kryptowalut oraz rosnącą skalę oszustw związanych z aktywami cyfrowymi, eksperci coraz częściej podkreślają konieczność skutecznej ochrony konsumentów. W trakcie konferencji swoje prelekcje wygłoszą uznani specjaliści – zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, jak i praktycy prawa, łączący teorię z doświadczeniem zawodowym.

Dla kogo? 📌 Przedstawicieli środowiska naukowego zajmujących się tematyką kryptoaktywów 📌 Praktyków prawa, finansów i technologii blockchain 📌 Osób zainteresowanych prawnymi i społecznymi aspektami rynku kryptowalut

Program wydarzenia:

  • 12.00 Otwarcie konferencji

dr hab. Bartłomiej Nowak, prof. ALK Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem, Dziekan Kolegium Prawa

  • 12.10 Słowo wstępne

dr hab. Przemysław Drapała, prof. ALK, Kierownik Katedry Prawa Cywilnego ALK

  • 12.15 Panel I

moderator dr hab. Konrad Zacharzewski, prof. ALK

12.15 dr hab. Konrad Zacharzewski, prof. ALK Model i środki ochrony praw podmiotowych konsumenta na rynku kryptoaktywów w prawie polskim

12.35 dr Michał Sas, Biuro Rzecznika Finansowego Czego brakuje w reżimie prawnym MiCA w zakresie ochrony konsumentów?

12.55 dr hab. Krzysztof Piech, prof. Uczelni Łazarskiego Wpływ implementacji MiCA na ochronę polskich konsumentów na rynku kryptowalut: Analiza potencjalnych paradoksów regulacyjnych

  • 13.15 Dyskusja
  • 13:45 – 14:15 Przerwa
  • 14:15 Panel II

moderator dr hab. Konrad Zacharzewski, prof. ALK

14.15 dr hab. Witold Srokosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Uwagi dotyczące niedozwolonych klauzul umownych wykorzystywanych przez dostawców usług w zakresie kryptoaktywów CASP

14.35 dr Aleksandra Ossowska Znaczące tokeny na gruncie Rozporządzenia MiCA. Czy podwójny nadzór zapewni skuteczniejszą ochronę inwestorów?

14.55 dr Paweł Opitek, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, prokurator Pozycja prawna i faktyczna osoby pokrzywdzonej przestępstwem kryptowalutowym w zakresie odzyskania utraconego mienia

  • 15.15 Dyskusja
  • 15:45 Zakończenie konferencji

Patron honorowy wydarzenia:

Zarejestruj sie!
Formularz rejestracyjny

Prelegenci:

Profesor Konrad Zacharzewski

Adwokat, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, Kierownik Zakładu Prawa Handlowego i Rynku Kapitałowego w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Do 2019 roku związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ostatnio jako Kierownik Katedry Prawa Handlowego oraz p.o. Kierownika Katedry Prawa Morskiego; w latach 2012-2016 Prodziekan ds. Studenckich WPiA UMK).

Specjalista w zakresie prawa zobowiązań, prawa rynku kapitałowego, prawa papierów wartościowych, prawa bankowego oraz prawa walut cyfrowych i technologii blockchain. Autor dobrze przyjmowanych publikacji naukowych – monograficznych, systemowych, komentarzowych oraz przyczynkarskich (kilkadziesiąt artykułów oraz glos m.in. na temat papierów wartościowych, działalności firm inwestycyjnych, praktycznych aspektów obowiązywania tzw. kodeksów deontologicznych, jak również pionierskich w prawie polskim wypowiedzi nt. walut cyfrowych).

Zredagował i opracował obszerne fragmenty monografii pt. „Zarządzanie majątkiem fundacji rodzinnej. Edycja specjalna” (Toruń 2025).

Praktykę prawniczą wykonuje w ramach Kancelarii Adwokackiej z siedzibą w Toruniu. Stały współpracownik instytucji finansowych oraz wyspecjalizowanych kancelarii prawniczych.

Od grudnia 2018 roku pełni obowiązki Prezesa Sądu Polubownego przy Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Członek Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym. Opiniodawca i biegły sądowy.

Honorowy krwiodawca, wyróżniony odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” (ponad 33 litry oddanej krwi). W czasie wolnym oddaje się pasji motocyklowej oraz gra na basie.

dr Paweł Opitek

Doktor nauk prawnych, prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie Dział do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji, adiunkt w Katedrze Prawa i Integracji Europejskiej oraz Zakładzie Bezpieczeństwa i Kryminologii na Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz wykładowca na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; ekspert Instytutu Kościuszki ds. prawa i cyberbezpieczeństwa, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain. Dyrektor Biura Prawnego Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.
Zajmuje się problematyką czynności operacyjno-rozpoznawczych i działań procesowych w cyberprzestrzeni, kryptoaktywami, regulacjami AML, dowodami cyfrowymi, przestępczością teleinformatyczną, kryminalistyką.
Specjalista AML w projekcie wdrożeniowym realizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie; z ramienia Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi prowadził projekt naukowy pt. "Funkcjonowanie instrumentów finansowych w oparciu o technologię blockchain"; ekspert w programie wdrożeniowym "Find an Expert II" realizowanym przez The European Expertise and Expert Institute na zlecenie Komisji Europejskiej. Współautor raportu dla Parlamentu Europejskiego: "Legal Frameworks for Hacking by Law Enforcement: Identification, Evaluation and Comparison of Practices".

dr hab. prof. UWr. Witold Srokosz

Zatrudniony w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku profesora Uczelni. Radca prawny we Wrocławiu, gdzie prowadzi kancelarię prawną. Specjalizuje się w prawie bankowym, prawie rynku finansowego oraz w prawnych aspektach funkcjonowania kryptoaktywów. Członek Rady Programowej miesięcznika „Monitor Prawa Bankowego” oraz członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain. Autor licznych publikacji naukowych: monografii, artykułów i glos w czasopismach, rozdziałów w monografiach oraz komentarzy. Był kierownikiem trzech projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, w tym dwóch dotyczących kryptoaktywów i technologii blockchain.

Dr Michał Sas

Dyrektor Departamentu Analiz i Legislacji w Biurze Rzecznika Finansowego i członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Koordynuje z ramienia Rzecznika Finansowego działania analityczne w zakresie innowacyjnych usług finansowych i związanych z nimi wyzwań dla ochrony klientów rynku finansowego. Jest również odpowiedzialny za przygotowanie Biura do roli organu nadzoru nad dostępnością usług bankowości detalicznej (w ramach implementacji Europejskiego Aktu o Dostępności). Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów finansowych, w tym pierwszej w Polsce instytucji pieniądza elektronicznego wykorzystującej technologię blockchain. W ramach Fundacji FinTech Poland koordynował projekty badawcze i regulacyjne w obszarze nowych technologii, m.in. w obszarze kryptoaktywów.

dr hab. Krzysztof Piech

Profesor Uczelni Łazarskiego i dyrektor Centrum Technologii Blockchain, doktor habilitowany SGH, specjalizujący się w innowacjach technologicznych, makroekonomii i polityce gospodarczej. Ma ponad 20-letnie doświadczenie akademickie oraz bogate doświadczenie w prowadzeniu startupów, w tym zagranicznych, i projektów B+R z zakresu blockchain i AI. Pełnił funkcje doradcze dla startupów, instytucji państwowych oraz był liderem grupy ekspertów doradzających Ministerstwu Cyfryzacji. Aktywnie działa społecznie, m.in. jako członek krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń oraz arbitr sądu przy Izbie Gospodarczej Blockchain. Autor ponad 100 publikacji naukowych i redaktor wielu książek, obecnie pracuje nad międzynarodową trylogią nt. blockchain. Ceniony wykładowca i prelegent, współpracujący z uczelniami, firmami technologicznymi i funduszami inwestycyjnymi.

Pytania administracyjne kieruj do:
Biuro Konferencji/ Conference Office