21 Listopada

Technologia mRNA w zastosowaniach terapeutycznych - droga do Nagrody Nobla

Wykład prof. Jacka Jemielitego pt.

Technologia mRNA w zastosowaniach terapeutycznych - droga do Nagrody Nobla

Jaki potencjał tkwi w technologii mRNA, która stała się podstawą opracowania skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19? Jak działają szczepionki mRNA? 

O tym, na czym dokładnie polega technologia, której twórcy, dr Katalin Kariko oraz prof. Drew Weissman, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, a także o głównych problemach związanych z opracowywaniem nowatorskich terapii genowych i ich potencjale wykraczającym szeroko poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe opowie w swoim wykładzie prof. Jacek Jemielity. 

Prof. Jemielity jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z zespołem od lat prowadzi badania nad terapeutycznym wykorzystaniem mRNA. Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. Opracowane przez niego modyfikacje są stosowane w kilkunastu badaniach klinicznych nad immunoterapią przeciwnowotworową. Jest założycielem spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics, autorem licznych artykułów naukowych w wiodących czasopismach naukowych o zasięgu światowym, wynalazcą 9 patentów lub zgłoszeń patentowych. Został nominowany do European Inventor Award in the Research category. Jest laureatem licznych krajowych nagród.

Wykład odbędzie się 21 listopada, godz. 17:30 w Sala A/142, w budynku A Akademii Leona Koźmińskiego oraz online na platformie Zoom.

 

Zarejestruj sie!
Formularz
Jacek Jemielity
prof. Jacek Jemielity
logo
Biuro Organizacji Konferencji
Ewelina Andrulewicz