Sens muzyki
17 Maja
Sens muzyki dzisiaj: Dlaczego słuchamy różnych utworów i po co wciąż powstają nowe?  (Cykl wykładów z serii "Koźmiński - Inspiracje")

Już od następnego tygodnia ruszamy z cyklem spotkań pod hasłem „Koźmiński – Inspiracje”. Cztery najbliższe poniedziałki będą poświęcone…muzyce!

Koźmiński Inspiracje to cykl wydarzeń, które mają zaciekawić, pobudzić do myślenia i rozwijać członków społeczności ALK w innych obszarach niż te, którymi zajmujemy się na co dzień.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematyką pierwszych zajęć, które specjalnie dla naszej społeczności poprowadzi Ignacy Zalewski - kompozytor, dyrygent, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Spotkania będą odbywały się w poniedziałki o godzinie 18.

19.04.2021, g. 18 - ZAKOŃCZONE

Sens muzyki: Skąd się wzięła muzyka i dlaczego jej słuchamy? Można nie interesować się malarstwem, nie czytać wielu książek czy nie być kinomanem, ale bardzo ciężko znaleźć osobę, która nie słuchałaby żadnej muzyki.  W pierwszym wykładzie zastanowimy się nad różnie pojętym sensem istnienia muzyki, od prapoczątków, do współczesności.  Jak to się stało, że niezależnie od szerokości geograficznej, ludzkości towarzyszy muzyka? Dlaczego słuchamy różnej muzyki?  I wreszcie: jak to się wszystko zaczęło?

26.04.2021, g. 18 - ZAKOŃCZONE

Sens muzyki:  O muzyce od strony artystycznej i biznesowej. Zaczyna się od potrzeby i pomysłu, poprzez zanuconą melodię, aż do skomplikowanej partytury. Przechodzi od niemego jeszcze obrazu z zapisem nut, do fantastycznie brzmiącego soundtracku.  Sam pomysł na utwór jednak nie wystarczy. Ważna jest jego realizacja także w kontekście finansowym. Innymi słowy: muzyka w praktyce, z twórczej perspektywy ale i z strony biznesowej.

10.05.2021, g. 18 - ZAKOŃCZONE

Sens muzyki i rynek: Kompozytor wczoraj i dziś – jakie wyzwania stoją przed kompozytorem? Historyczne uwarunkowania rynku - tego kto, za co, i dla kogo pisał na przestrzeni rozwoju świata muzycznego. Porozmawiamy także o rynku muzyki (głównie poważnej) dzisiaj. Za co pisze współczesny kompozytor? Dla kogo pisze muzykę (na ogół dość trudną?). Czy można w ogóle mówić o "rynku muzyki poważnej"?

17.05.2021, g. 18

Sens muzyki dzisiaj: Dlaczego słuchamy różnych utworów i po co wciąż powstają nowe?  Czego i dlaczego słuchamy? Dlaczego mamy tak różne upodobania muzyczne i dlaczego to stosunkowo nowa sytuacja? Po co ciągle piszemy muzykę, skoro już tyle jej napisano? Jaki sens może mieć muzyka i jej tworzenie w epoce komponujących botów i sampli zastępujących orkiestrę symfoniczną?

Link do spotkania

Ignacy Zalewski - kompozytor, dyrygent, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat 20 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, z zakresu muzyki poważnej i ilustracyjnej. Jego utwory były wykonywane w najważniejszych polskich salach koncertowych, a także w większości krajów Europy oraz w USA, Chinach, Singapurze i Wietnamie. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Od 2018 roku prowadzi autorską audycję Nie tylko Chopin w Polskim Radiu RDC, poświęconą sprawom polskiej muzyki poważnej. Jest także stałym felietonistą magazynu Presto. W kadencji 2020-2024 pełni funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.