12 Października

Nierówności dochodowe i nierówności podatkowe

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w seminarium "Nierówności dochodowe i nierówności podatkowe", organizowane przez Akademię Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej w czwartek 12 października 2023 r. w godzinach: 15.30-17.00 w sali D/123  w siedzibie naszej Uczelni przy ul. Jagiellońskiej 57/59 w Warszawie.

Rozpoczynamy cykl seminariów interdyscyplinarnych, na których będziemy dyskutować o polityce podatkowej z punktu widzenia jej skutków społecznych i makroekonomicznych. Podatki, obok swej podstawowej funkcji, tj. zaspokajania popytu państwa na pieniądz, oddziałują na cały szereg obszarów takich jak rozkład dochodów i wydatków w gospodarce, stan koniunktury, czy wreszcie poparcie dla poszczególnych opcji politycznych. Dlatego ważne jest, aby na kształt systemu podatkowego, obok ekonomistów i prawników, mieli także wpływ przedstawiciele innych nauk społecznych takich jak filozofia, socjologia czy politologia.

Na pierwszym spotkaniu będziemy się zastanawiać na ile dane, które analizujemy w opisie podziału dochodów w poszczególnych krajach, faktycznie odpowiadają rzeczywistości. Ta wątpliwość wynika z faktu, że podstawowa metoda zbierania danych o nierównościach dochodowych i majątkowych, tj. badania ankietowe gospodarstw domowych, często daje zasadniczo inne wyniki niż to, co widzimy w zeznaniach podatkowych, które wydają się być bardziej obiektywnym i wiarygodnym źródłem informacji.

Wprowadzenie do dyskusji przedstawią dr hab. Marcin Gorazda (CKBI UJ) i dr hab. Tomasz Kwarciński (UEK). Komentarz wygłosi prof. dr hab. Jacek Tomkiewicz z ALK.

Patronem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne 

Weź udział w wydarzeniu
Rejestracja
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:
Biuro Organizacji Konferencji