25 Września

Lekcje dla szkół średnich w ramach Festiwalu Nauki 2023

We wrześniu w Akademii Leona Koźmińskiego odbędą się wykłady i warsztaty w ramach XXVII edycji Festiwalu Nauki. Jako współorganizator wydarzenia, przygotowaliśmy szereg ciekawych zajęć, w tym lekcji dla szkół średnich, które odbędą się w dniach 25 do 29 września 2023 r.

Aby się na nie zapisać, zapraszamy na stronę Festiwalu Nauki: LINK.

Poniżej przedstawiamy harmonogram lekcji:

 

25 września 2023 r. 

Cyfrowe dane: ropa dla AI czy pastwisko? (godz. 10:30)

Prowadzący: mgr Jan Zygmuntowski

Dane są wszechobecne i produkujemy je cały czas — gdy wrzucamy posty, stories, wędrujemy po internecie, kupujemy kartą w sklepie, bierzemy taksówkę czy idziemy do lekarza. To właśnie dzięki danym powstaje sztuczna inteligencja (AI). Czy dane to po prostu nowa ropa dla świata cyfrowego, a może wspólny zasób, o który musimy dbać? Dlaczego to najważniejsze pytanie XXI wieku? Na te pytania odpowiemy sobie podczas naszego spotkania.

Ilu osób potrzeba do zarządzania aplikacją mobilną? (godz. 10:30)

Prowadząca: mgr Agnieszka Kowalczyk

Czy żeby pracować w IT trzeba umieć programować? Kto jest potrzebny, żeby powstała aplikacja mobilna? Jak się zarządza produktami cyfrowymi? Kim jest product manager i UX designer? W trakcie spotkania porozmawiamy o tym jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnej, jak zaplanować swoje studia, żeby pracować przy tworzeniu produktów cyfrowych i jak się do tego mają umiejętności humanistyczne i społeczne

Czy w biznesie jest miejsce na etykę? (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Dariusz Bąk 

W wykładzie omówione zostanie znaczenie etyki w budowaniu reputacji firmy oraz przeciwdziałaniu nadużyciom. Zakładamy, że etyka pełni kluczową rolę w kształtowaniu kultury organizacyjnej, w której efektywność ma szansę iść w parze z satysfakcją z wykonywanej pracy. Z kolei kierowanie się wartościami w relacjach biznesowych (wiarygodność, rzetelność, odpowiedzialność) jest niezbędne w budowaniu stabilnej pozycji firmy na rynku. Przestrzeganie standardów etycznych powoli przestaje być aktem dobrej woli, a staje się wymogiem (prawnym lub rynkowym). Po przedstawieniu tych zagadnień postaramy się wspólnie określić przyczyny, dla których dochodzi czasem do naruszeń zasad etycznych w biznesie.

O odkładaniu spraw na później (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Przemysław Sawicki

Warsztat "O odkładaniu spraw na później" opiera się na wynikach badań naukowych i ma na celu dostarczenie uczestnikom praktycznych technik zwalczania prokrastynacji. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić pojęcie prokrastynacji, dowiedzieć się o jej przyczynach i skutkach na podstawie nowych i klasycznych badań psychologicznych. Program zawiera elementy prezentacyjne, dyskusje i interaktywne ćwiczenia, aby umożliwić uczestnikom włączenie się w proces uczenia się i wymiany doświadczeń.

Jak sprzedać kota bez butów i na dokładkę w worku? (godz. 10:30)

Prowadząca: dr Marta Makowska

Zajęcia mają na celu uświadomienie, jakie najczęściej techniki wywierania wpływu są wykorzystywane w celu wpływania na nasze codzienne decyzje zakupowe. Podczas tych zajęć uczniowie poprzez przykłady z życia codziennego będą uczyć się rozpoznawać się manipulacje. W trudnym i konkurencyjnym środowisku handlowym umiejętność ich identyfikacji jest niezwykle ważna dla konsumentów 

Podstawy przedsiębiorczości – czy nadaję się na przedsiębiorcę? (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Piotr Kaczmarek – Kurczak 

Lekcja jest poświęcona roli przedsiębiorcy w społeczeństwie i gospodarce, na czym polega praca przedsiębiorcy oraz jakie cechy i umiejętności są przydatne w tym zawodzie. Uczniowie będą mogli sami odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą im określić, czy praca przedsiębiorcy może im odpowiadać i na jakie trudności mogą napotkać, jeśli się na nią zdecydują. 

Siła głosu konsumenta — czym jest bojkot i jak go się robi? (godz. 11:00)

Prowadząca: dr Chrystyna Misiewicz 

Zapraszam na spotkanie, na którym zgłębimy temat "Siła głosu konsumenta — czym jest bojkot i jak go się robi?" Będziemy się dowiadywać, jak bojkot może naprawdę zmieniać świat i jak Ty, jako konsument, możesz mieć realny wpływ na to, co się dzieje. Porozmawiamy o różnych sposobach bojkotu i przykładach, które pokazują, jak to działa w praktyce. 

Finanse osobiste — lekcje z budżetu domowego (godz. 11:00)

Prowadzące: dr Joanna Rudzińska Wojciechowska oraz dr Sabina Kołodziej

Zajęcia są dedykowane uczniom, którzy chcą zdobyć niezbędne umiejętności w zarządzaniu swoimi finansami. Podczas tej lekcji uczestnicy będą odkrywać tajniki budowania stabilnej podstawy finansowej, planowania budżetu i oszczędzania. Nauczą się również, jak rozsądnie inwestować swoje pieniądze.

Jak się uczyć ze sztuczną inteligencją? (godz. 12:00)

Prowadzący: dr Przemysław Tomczyk 

Na zajęciach dowiesz się jak efektywnie i etycznie korzystać z narzędzi AI do codziennej nauki. Poznasz ogólne, ale także dedykowane aplikacje do nauki. Nauczysz się je obsługiwać i pracować z nimi jak z człowiekiem.

Warsztat kreatywności (godz. 12:30)

Prowadząca: dr Anna Królikowska – Tomczak

Warsztat kreatywności ma na celu zapoznanie uczestników z wybranymi technikami rozwijania "umiejętności" kreatywnego myślenia. Uczestnicy zapoznają się oraz przećwiczą zarówno techniki indywidualne, jak i grupowe. Zostaną również zapoznani z rolą kreatywnego myślenia we współczesnej rzeczywistości, na współczesnym rynku pracy.

26 września 2023 r. 

O ryzykowaniu (godz. 10:30)

Prowadząca: dr Katarzyna Idzikowska

Zapraszamy na warsztat "O ryzykowaniu" dla licealistów! Poprzez interaktywne ćwiczenia i grupowe dyskusje, zgłębisz, jak różne czynniki wpływają na sposób, w jaki postrzegasz ryzyko i podejmujesz decyzje w trudnych sytuacjach. Będziesz eksplorować, jak emocje są powiązane z podejmowaniem ryzyka w różnych kontekstach. Dowiesz się, jak czynniki społeczne, takie jak opinie rówieśników czy wpływ mediów, wpływają na twoje postrzeganie i podejmowanie ryzyka. Przyłącz się do nas, aby zdobyć praktyczną wiedzę, która pozwoli ci lepiej radzić sobie w wyzwaniach i świadomie podejmować decyzje w obliczu ryzyka

Wizerunek i polityka — wywieranie wpływu w organizacji (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Piotr Pilch 

Przedmiotem zajęć będzie przedstawienie, czym jest wizerunek i jak go się tworzy oraz jakie są sposoby wywierania wpływu na innych. Kontekstem prezentacji będzie polityka prowadzona na poziomie organizacji, gdzie różne osoby i grupy realizują swoje cele za pomocą odwołania się do zasad wpływu sformułowanych przez Roberta Cialdiniego.

Jeden dzień z życia człowieka w perspektywie prawa administracyjnego (godz. 10:30)

Prowadzący: prof. ALK dr hab. Jan Chmielewski

Uczniowie dowiedzą się jakie normy prawa administracyjnego realizują w przeciętny dzień swojej aktywności życiowej. Poznają tak instytucje prawa administracyjnego, w których funkcjonowaniu – świadomie lub nie – na co dzień uczestniczą.

Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street. Impresje o sukcesie (godz. 10:30)

Prowadzący: mgr Marcin Matyja

Sukces to słowo używane w różnych kontekstach i przy wielu okazjach. Wykład o tym, czym jest sukces, jak można to słowo rozumieć i czy można być człowiekiem sukcesu, uprawiając kapustę głowiastą

Fikcja jest zawsze jakimś rodzajem prawdy? - czyli o postprawdzie w mediach społecznościowych (godz. 10:30)

Prowadząca: dr Dorota Mackenzie 

Podczas lekcji zajmiemy się zjawiskiem postprawdy, sytuującej się między prawdą i kłamstwem, a także zbadamy jak język mediów społecznościowych, który z fikcji czyni rzeczywistość już nie tylko w realiach cyfrowych. Odwołując się do klasycznej pozycji Ralpha Keysa Czas postprawdy przeanalizujemy uatrakcyjnioną prawdę mediów globalnych, którą można nazwać neoprawdą, soft prawdą, faux prawdą czy prawdą lite.

Od trendsettera do marketera – jak wykorzystuje się trendy konsumenckie w marketingu (godz. 11:00)

Prowadząca: dr Jolanta Tkaczyk 

Czym różni się trend od mody? Jakie trendy społeczne, technologiczne i środowiskowe kształtują naszą rzeczywistość rynkową? Jak wykorzystuje się trendy do projektowania produktów i komunikacji z klientem? To pytania, na które postaramy się udzielić odpowiedzi w trakcie spotkania. 

Sałata i inne gry w zielone. Pieniądze w przedsiębiorczości (godz. 11:30)

Prowadzący: mgr Marcin Matyja

Pieniądze napędzają przedsiębiorczość niczym paliwo silniki naszych samochodów. W życiu nie jest obojętne gdzie i co tankujemy. Czy zatem sposób, forma i termin płatności wpływają na sukces w biznesie? Wykład o tym, że $ałatę można serwować na wiele sposobów… 

Ochrona danych osobowych użytkowników mediów społecznościowych (godz. 11:30)

Prowadząca: dr Arleta Nerka

Podczas zajęć Uczestniczki i Uczestnicy dowiedzą się: jakie są zasady chronienia danych osobowych i prywatności w mediach oraz jaki wpływ na to ma użytkownik, na czym polega ochrona użytkowników i osób niebędących użytkownikami mediów społecznościowych w zakresie danych osobowych, jakie są możliwości podjęcia działań w razie naruszenia praw użytkownika dotyczących ochrony danych osobowych. 

O marmozetach lwich, plewkach Mieszka Starego i złudzeniu pieniądza, czyli psychologia inflacji (godz. 12:00)

Prowadzący: prof. ALK dr Krzysztof Przybyszewski

Małpki, marmozety lwie, wolą dwa małe owoce zamiast jednego dużego, nawet jeżeli ten jeden oznacza więcej jedzenia niż dwa małe. Dzieje się tak dlatego, że małpki są w stanie rozróżniać numeryczność bodźców, ale nie posługują się wartością bodźca. W pewnych sytuacjach ludzie też koncentrują się na liczbie bodźców – np. wartości nominalnej pieniądza ignorując siłę nabywczą – mechanizm ten, zwany złudzeniem pieniądza, powoduje liczne problemy w czasie inflacji.

Marketingowe kino akcji, czyli 2P ruszają do boju (godz. 12:30)

Prowadzący: mgr Marcin Matyja

Wykład o tym, że cena to nie tylko ‘ilość złotówek’ należnych za towar, a darmowy cukierek może więcej niż drożdżówka za pół ceny.

27 września 2023 r. 

Cultural Differences in a Global Society (godz. 10:30)

Prowadzący: prof. ALK dr hab. Gavin Rae

Economic, social, and technological changes have created an ever-interconnected world. Societies are becoming increasingly multicultural, whilst our contact with people from other parts of the world has been facilitated through information communication technology. Nevertheless, we are still connected to our regional and national cultures, which shape our attitudes and behavior. This lecture looks at how we obtain our cultural identities and how they change through contact with other cultures.

Czy sztuczna inteligencja może wydać wyrok przeciwko koledze o naruszenie czci? (godz. 11:00)

Prowadząca: prof. ALK dr hab. Joanna Studzińska

Postępowanie cywilne służy dochodzeniu roszczeń cywilnoprawnych, które są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony ważne jest, żeby postępowanie było rzetelne, z drugiej sprawne… Z tych względów istotne znaczenie ma informatyzacja postępowania cywilnego. Czy ma ona charakter nieograniczony? Czy jest szansa, że sztuczna inteligencja będzie orzekać? A jeśli tak, to czy w każdej sprawie?

Dlaczego warto stawiać na różnorodność w miejscu pracy? O prawnych uwarunkowaniach zasady równego traktowania w zatrudnieniu (godz. 11:00)

Prowadząca: dr Magdalena Kuba

Czym jest dyskryminacja w zatrudnieniu? Co może być przyczyną dyskryminacji? Jakie są konsekwencje prawne naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu? Czym jest dyskryminacja pozytywna? W trakcie wykładu podejmiemy próbę odpowiedzi na te pytania, sięgając do regulacji prawnych, orzecznictwa oraz praktyk antydyskryminacyjnych stosowanych w zakładach pracy.  

Emerytura na poważnie, ale widziana oczami Robinsona i Piętaszka (godz. 12:00)

Prowadzący: prof. ALK dr hab. Piotr Białowolski

Milton Friedman, jeden z największych ekonomistów XX wieku, kiedyś powiedział, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Zrozumienie tego wydaje się bardzo proste, gdy myślimy o dzisiejszym obiedzie — ktoś za niego przecież musi zapłacić. To myślenie jednak zdaje się nie obowiązywać, gdy myślimy w dłuższym horyzoncie czasu. Ta krótka lekcja powinna uzmysłowić słuchaczom, jak maksyma Miltona Friedmana przekłada się na długi okres, a dokładnie emerytury. Czy dzisiejsza młodzież będzie płacić wysokie składki, żeby zapewnić starszemu pokoleniu emerytury na długie lata? Kiedy system emerytalny się rozpadnie? Czy system emerytalny to piramida finansowa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie zajęć. Zaczniemy je jednak od przyjrzenia się, co by było, gdyby całą gospodarkę stanowili tylko nasi dwaj bohaterowie — Robinson i Piętaszek.

Psychologia pieniądza (godz. 12:30)

Prowadzący: mgr Marcin Matyja

Pieniądz budzi emocje i wpływa na nasze zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Wykład o tym, że ludzka racjonalność ma swoje ograniczenia, a darmowy produkt nie zawsze stanowi najkorzystniejszy wybór.

Zasady udzielania wywiadu, czyli co zrobić, by dobrze zaprezentować się w mediach (godz. 13:30)

Prowadzący: dr Krzysztof Kuźmicz

Świat przedstawiany przez media nieustannie przenika się z naszym życiem. Jakie panują w nim zasady? Jakie warunki powinniśmy spełnić i na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do udzielenia wypowiedzi dla prasy, radia, telewizji, a z czym mierzyć będziemy się podczas wypowiedzi dla mediów internetowych? Podczas zajęć zajrzymy za medialne kulisy, przedstawimy praktyczne wskazówki i ćwiczenia, a wszystko to podane zostanie w przystępnej formie dzielenia się z uczestnikami doświadczeniem dziennikarskim i eksperckim.  

28 września 2023 r. 

Insta Stories z Granicy: 20 Lat Polsko-Ukraińskiej Współpracy (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Dmitrij Wolodin

Podczas wykładu zaprezentowane zostanie, jak partnerstwo polsko-ukraińskie przekształciło szkoły, szpitale, miasta i regiony na przykładzie wybranych autentycznych historii pochodzących ze zrealizowanych projektów współpracy transgranicznej. W toku zajęć uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób mogą dołączyć do projektów współpracy, a także jak kreować i wdrażać innowacje i transgraniczne idee.

Badania opinii publicznej w społeczeństwach demokratycznych (godz. 11:00)

Prowadząca: dr Katarzyna Staszyńska-Zagórska

W trakcie wykładu przedstawione zostanie pojęcie opinii publicznej oraz zróżnicowanie sposobów jej pojmowania w tradycji teoretycznej nauk społecznych. Zastanowimy się nad rolą badań opinii publicznej w systemach demokracji pośredniej, jako służących podejmowaniu i weryfikacji decyzji władzy, rekonstrukcji potrzeb społecznych, zbieraniu informacji o reakcji społeczeństwa na decyzje władz. Przedstawiona zostanie także teoria spirali milczenia Elisabeth Noelle — Neumann, mówiąca o tendencji ludzi do ukrywania swoich poglądów, jeśli nie odpowiadają one poglądom większości, a co za tym idzie, dowiedziemy, że badania opinii publicznej nie zawsze ujawniają rzeczywiste przekonania społeczności.

Wirtualne oględziny miejsca zbrodni (godz. 11:00)

Prowadzący: dr Mateusz Woiński

Dzięki goglom VR uczestniczki i uczestnicy zajęć wcielą się w rolę osoby wykonującej oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia. Czy uda się wykryć wszystkie ślady i zabezpieczyć je tak, aby nadawały się do wykorzystania przed sądem? Jak wiedza z zakresu biologii, chemii czy fizyki wpływa na proces karny? Jaka wersja śledcza jest w realiach sprawy najbardziej prawdopodobna, i wreszcie: co wydarzyło się naprawdę? 

Władza w Twoich Rękach: Budżet Obywatelski jako Narzędzie Partycypacji Młodzieży (godz. 11:30)

Prowadzący: dr Dmitrij Wolodin

Podczas zajęć wyjaśnimy, czym jest budżet obywatelski, jakie są jego cele oraz dlaczego jest tak istotny w demokracji. Zaprezentujemy budżetów obywatelskich stosowane na różnych poziomach — od lokalnego do krajowego — podkreślając ich unikalne cechy i wyzwania. Ponadto omówimy, w jaki sposób młodzi ludzie mogą zaangażować się w procesy budżetowe w swoich społecznościach;  jak mogą wykorzystać budżet obywatelski jako narzędzie do wprowadzania zmian, które są dla nich istotne.

Sprzedaż to gra (godz. 12:00)

Prowadzący: dr Paweł de Pourbaix

Sprzedaż jest grą, w którą musisz umieć grać. Pamiętaj: sprzedawca twoim partnerem w grze. W zależności jak zagra, ty musisz się odpowiednio „ustawić się”, aby gra przebiegała gładko i pomyślnie. Celem tej gry jest dokonanie zakupu. Można tego dokonać na warunkach zwycięzca-zwycięzca (win-win). Jeżeli będziesz traktował sprzedawcę  jak wroga, automatycznie wprowadzisz elementy wrogości. Utrudni to, a może nawet uniemożliwi porozumiewanie się. Problemy komunikacyjne, jakie się wtedy pojawią, spowodują obniżenie możliwości uzyskania informacji i dokonanie zakupu, z którego będziesz zadowolony. Paradoksalnie (lub nie) – wraz z postępem technologicznym w sprzedaży coraz większe znaczenie odgrywają… emocje. W podejmowaniu decyzji zakupowych zdecydowanie częściej kierujemy się emocjami niż racjonalną analizą zysków i strat. Podczas wykładu/warsztatu poznasz wiedzę z zakresu metod i technik sprzedaży, budowania relacji z klientem, działań w zakresie sprzedaży i prowadzenie skutecznych rozmów handlowych.

29 września 2023 r. 

Dlaczego czasem trudno nam się dogadać? Jak nauka może nam w tym pomóc? (godz. 10:30)

Prowadząca: mgr Agnieszka Padzik – Wołos 

Czy czasem nie możesz się z kimś dogadać? To się zdarza każdemu. Jako ludzie komunikujemy się w różny sposób. Przyjdź na lekcję i poznaj główne „typy komunikacyjne” ludzi. Ta wiedza pomoże Ci lepiej funkcjonować na co dzień – w szkole, w życiu, wśród rówieśników 

Co dalej z rynkami akcji, instrumentami pochodnymi i krypto? (godz. 10:30)

Prowadzący: dr Błażej Podgórski 

Wykład pokazuje historię kryptowalut od początku technologii block chain po CBDC. Porusza najważniejsze potencjalne drivery wzrostu. Jednocześnie skupia się na ryzykach mogących wystąpić na tym rynku.

Jak w dobie hejtu komunikować się z szacunkiem? (godz. 11:00)

Prowadząca: dr Agata Jastrzębowska 

Hejt, agresja, dręczenie, poniżanie, wykluczenie. Znacie je, prawda? A gdybym Wam powiedziała, że biorą się one z tego, że ludzie nie wiedzą, jak mogą rozmawiać z innymi osobami? Wybierają agresję i krzyk, bo jest prostsza niż spokojna rozmowa i szacunek. W Akademii Leona Koźmińskiego rozwija się kampania społeczna "Mów do mnie grzecznie". W ramach kampanii pokazujemy, jak można komunikować się z innymi osobami skutecznie, bez przemocy, z szacunkiem do innych, lecz także dla siebie. W trakcie lekcji opowiem Wam o kilku z nich. 

Pandemia dezinformacji. Jak z nią walczyć? (godz. 11:00)

Prowadząca: mgr Nina Kotula

Zastanawiasz się, czym jest dezinformacja? Chcesz wiedzieć, jaką rolę w naszym życiu odgrywają fake newsy? Pragniesz dowiedzieć się, jak się na nie uodpornić? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś/aś TAK, to ten wykład jest właśnie dla Ciebie! 

Naukowe metody podnoszenia poczucia szczęścia (godz. 11:30)

Prowadząca: mgr Agnieszka Zawadzka – Jabłonowska

Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących podnoszenia poziomu szczęścia i dobrostanu w różnych sferach życia. Podstawą teoretyczna zajęć będzie model PERMA i teoria dobrostanu autorstwa prof. Martina Seligmana. W czasie zajęć omówiona zastanie rola pozytywnych emocji, zaangażowania, pozytywnych relacji, poczucia sensu i osiągnięć jako filarów poczucia szczęścia i dobrostanu człowieka.

Generatywna Sztuczna Inteligencja w organizacji – szanse i zagrożenia. (godz. 12:00)

Prowadząca: mgr Nina Kotula

Generatywna AI jest ostatnio jedną z najgłośniejszych technologii. Czym właściwie jest i w jaki sposób może być wykorzystywana w organizacjach? Czy zabierze nam miejsca pracy? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukamy w trakcie wykładu. 

Jak zacząć własny biznes? (godz. 12:00)

Prowadzący: dr Błażej Podgórski

Ustalenie właściwych poziomów cen oraz co za tym idzie marż, stanowi bolączkę wielu firm, a w szczególności start-upów. Wykład prezentuje koncepcję wykorzystania progu rentowności w procesie oceny przedsięwzięć.

Dlaczego czasem trudno nam się dogadać? Jak nauka może nam w tym pomóc? (godz. 13:00)

Prowadząca: mgr Agnieszka Padzik – Wołos

Czy czasem nie możesz się z kimś dogadać? To się zdarza każdemu. Jako ludzie komunikujemy się w różny sposób. Przyjdź na lekcję i poznaj główne „typy komunikacyjne” ludzi. Ta wiedza pomoże Ci lepiej funkcjonować na co dzień – w szkole, w życiu, wśród rówieśników

Strona Festiwalu Nauki z zapisami dla szkół średnich: LINK.

Serdecznie zapraszamy!