Jolanta Sobierańska-Grenda
Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. w Gdyni. Jestem prawnikiem z doświadczeniem menedżerskim w zakresie zarządzania dużymi podmiotami medycznymi oraz umiejętnością negocjowania i dogadywania porozumień zarówno po stronie społecznej, jak i instytucjonalnej.
Doktorantka Wydziału Zarządzania (Katedra Ekonometrii) Uniwersytetu Gdańskiego, Absolwentka MBA dla Kadry Medycznej Akademia Leona Koźmińskiego oraz Advanced Management Program Akademia Leona Koźmińskiego. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu, Aplikację radcowską, Studium Wyceny Nieruchomości, Studium Pedagogiczne, Studium Prawa Europejskiego, Kurs do Rad Nadzorczych.
W latach 2006-2020 zrestrukturyzowałam, przekształciłam i oddłużyłam około 30 szpitali na terenie całej Polski.
Od 2017 roku członek zarządu i Prezes Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.
Zrestrukturyzowałam 4 szpitale (w Wejherowie, Gdańsku oraz dwa w Gdyni) najpierw przekształcając w spółki prawa handlowego, a następnie konsolidując w jeden spójnie działający organizm. Gdy zaczynałam pracę w Spółce w 2017 r. , Szpitale Pomorskie rozpoczynały swoją działalność ze stratą na poziomie 9 mln zł. Podjęte przeze mnie działania zarządcze sprawiły, że rok 2023 zakończył się 70 mln zł zysku brutto oraz ogromnymi zmianami na poziomie inwestycji i świadczenia usług.
Posiadam ponad 15 letnie doświadczenie jako pracownik samorządowy na stanowiskach zarządzających, początkowo szczebla powiatowego - Sekretarz Powiatu Malborskiego oraz wojewódzkiego - Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W ramach wykonywanych obowiązków między innymi byłam odpowiedzialna za nadzór nad podmiotami leczniczymi, dla których podmiotami tworzącymi są samorządy terytorialne.
Jako jedyna kobieta w Polsce na taką skalę odpowiadałam za konsolidację i restrukturyzację szpitali. Do podejmowanych działań restrukturyzacyjnych należało szereg zadań związanych z konsolidacją zarówno w ramach jednego właściciela, jak i pomiędzy szpitalami marszałkowskimi i powiatowymi oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Przeprowadziłam kilkanaście przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego wraz z uzyskiwaniem wsparcia finansowego z Ministerstwa Zdrowia w ramach programów rządowych.
Wcześniej pracowałam w Kancelarii Radcy Prawnego zajmującej się przede wszystkim doradztwem
w procesie przekształcania i restrukturyzacji szpitali, zarówno w ramach rządowego programu pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" tzw. Planu „B”, jak i w procesie uzyskiwania wsparcia z Ministerstwa Zdrowia w ramach planu „C”.
W wyniku podjętych przeze mnie działań z 26 podmiotów w 2011 r. pozostało 12 w 2017 r. Pozwoliło to na optymalizację m.in. procesów inwestycyjnych oraz zakupowych , a także efektywne zarządzanie deficytowymi zasobami kadry medycznej. W efekcie wszystkie podmioty, w których dokonałam procesów restrukturyzacyjnych osiągnęły w 2021 r. dodatnie wyniki finansowe, klasyfikując województwo pomorskie na pierwszym miejscu w kraju pod względem sytuacji finansowej w szpitalach.
Ze względu na swoje wyjątkowe doświadczenie w zakresie zarządzania w służbie zdrowia, realizuję się w dzieleniu się swoją wiedzą jako wykładowca-praktyk na studiach MBA dla kadry medycznej Akademia Leona Koźmińskiego, MBA dla kadry medycznej Uczelni Łazarskiego, MBA dla kadry medycznej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzę szkolenia i wystąpienia na konferencjach. Obszary wykładów to m.in. restrukturyzacje podmiotów leczniczych, rola samorządów terytorialnych w systemie ochrony zdrowia, zarządzanie zmianą, zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.
Pasjonatka łodzi smoczych!
Laureatka konkursu Lwy Koźmińskiego w kategorii Menedżer.