Laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej w Koźmińskim
19 Lutego
Konferencja online Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Akademii Leona Koźmińskiego (po angielsku)

Poznaj laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej w Koźmińskim!

19 lutego 2021 chcielibyśmy uczcić wielkie wydarzenie dla społeczności Akademii Leona Koźmińskiego: organizujemy konferencję poświęconą inauguracji współpracy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a Akademią Leona Koźmińskiego w ramach platformy ESALab. Jesteśmy pierwszą uczelnią biznesową, a zarazem drugą w Polsce, która ma Laboratorium ESA Lab.

Kluczowym celem tej inicjatywy podjętej przez ESA jest współpraca akademicka - tak w dziedzinie badań naukowych, jak i realizacji wysokiej jakości programów edukacyjnych w zakresie przedmiotów związanych z projektami zrównoważonego biznesu i możliwościami dla przedsiębiorców, jakie stwarza pokojowa eksploracja przestrzeni kosmicznej.

Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się rozwojem polskiego sektora kosmicznego, trendami w europejskim sektorze kosmicznym, myślą o swoim rozwoju zawodowym lub naukowym w tym sektorze jako menadżer, prawnik lub inżynier oraz tych, którzy chcieliby przekonać się jak kosmos wpływa na życie gospodarcze.

Organizatorem z ramienia Akademii Leona Koźmińskiego jest Centrum Studiów Kosmicznych ALK. Partnerami wydarzenia są Polska Agencja Kosmiczna i Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a wśród zaproszonych gości i prelegentów będzie można spotkać także naukowców z Politechniki Gdańskiej, International Space University, uczelni z Rumunii i Luksemburga, Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalistów Sektorze Kosmicznego, Instytutu Lotnictwa oraz przedstawicieli KP Labs, Exatel i Lunares.

Partnerzy wydarzenia:

logotypy esalab

Zapraszamy na konferencję online w języku angielskim, która odbędzie się 19.02.2021 o godz. 11.

Link do rejestracji TUTAJ

Agenda:

I.    11:00-12:30  Inauguration of the cooperation between the European Space Agency and Kozmiński University

• 11:00-11:10 – Speech of Prorector, Prof. Robert Rządca and POLSA President – prof. dr hab. Grzegorz Wrochna
  • 11:10-11:20 – Speech of Prof. Jan Woerner – President of the European Space Agency
  • 11.20-11:30 – Prospects of cooperation of ESA Lab and Kozminski University – Maria Gabriella Sarah (ESA) & Prof. Katarzyna Malinowska (Kozminski University)
  • 11:30-11:40 – Impact of space on the Polish economy – Stephanie Willekens (ESA)
  • 11:40-12:30 – Round table: "Academic cooperation for supporting European space economy": Prof. Alina Badescu (Politehnica of Bucharest), Prof. Laszlo Bacsardi (Budapest University of Technology and Economics), Prof. Bertrand Goldman (International Space University, Strassbourg), Prof. Robert Rządca (Kozminski University), Bartosz Sokoliński (Industry Development Agency JSC), Prof. Iwona Stanisławska (Centre for Space Research, Warsaw), Prof. Jan Woerner (European Space Agency)

This part will be moderated by Adam Dąbrowski, POLSA.

II.    12:45-14:00 "Polish space innovators and their drivers – what distinguishes Polish space sector?" Panel devoted to the concepts, ideas and projects of the Polish space entrepreneurs

• Aleksandra Kozawska (PSPA, Lunares) "Future foresight for space"
  • Marek Krawczyk (KP Labs) "Taming space technology"
  • dr hab. inż. Teodor Buchner (EXATEL, Politechnika Warszawska) "In space more is different: Polish and European space sector and their goals"
  • Kamil Obłodecki (EXATEL) "Flood studies using satellite Synthetic Aperture Radar – Polish space sector perspective"
  • Adrian Parzybut (Institute of Aviation) "'Green' space propulsion for the future"

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Inne działania ALK związane z sektorem kosmicznym:

1.    Seminaria naukowe i konferencje:

• 24/25.10.2018, ”Uwarunkowania rozwoju sektora kosmicznego w Polsce”.
  • 17.01.2019 Seminarium Naukowe, pt.: „Cyberbezpieczeństwo w sektorze kosmicznym”
  • 28.02.2019 Seminarium Naukowe pt: „Górnictwo kosmiczne”
  • 10.04.2019 Konferencja: „Inżynieria Ryzyk Kosmicznych” [we współpracy z ARP]
  • 20.04.2020 II Konferencja „Inżyniera Ryzyk Kosmicznych” [we współpracy z POLSA i ARP]
  • Panel o sektorze kosmicznym na Forum Bezpieczeństwa Sektora Morskiego i Kosmicznego – 10.01.2019
  • Panel o rozwoju sektora kosmicznego w Polsce na Forum Ekonomicznym w Krynicy – 4.09.2019
  • 2020 seria podwieczorków kosmicznych [informacje na stronie Centrum Studiów Kosmicznych na Facebook]: "Czy kosmos może nas uratować”, „Czy Polska powinna regulować górnictwo kosmiczne”

„Ryzyka krótko i średnio terminowe w polskim sektorze kosmicznym”

• 2020/2021 Seria paneli dyskusyjnych pt. „Kosmos a ….” mająca na celu pokazanie przecięć sektorowych pomiędzy sektorem kosmicznym a różnymi gałęziami gospodarki, w tym kosmos a rolnictwo, kosmos a transport, kosmos a ubezpieczenia (w toku, organizowana we współpracy z POLSA)
  • Współorganizacja konferencji naukowo – biznesowej przy European Rover Challenge 13-14.09.2019, 13-15.09.2020 (link do oficjalnego video z naszym udziałem)

2.    Program studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym” (I edycja w toku)

3.    Współpraca instytucjonalna

• Polska Agencja Kosmiczna:

- współpraca w obszarze badań nad zakresem regulacji działalności kosmicznej; - współpraca w obszarze projektów badawczych związanych z kształceniem kadr w polskim sektorze kosmicznym;

• Akademia Sztuki Wojennej:

- współpraca w zakresie badań nad situational awarness oraz cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym (projekty w przygotowaniu).

• Agencja Rozwoju Przemysłu [umowa w podpisie, ale współpraca faktyczna trwa od 2 lat]
tutaj