webinarium-Kozminskiego-10-GRUDNIA
10 Grudnia
„Jak i kiedy wyjdziemy z kryzysu?” – webinarium online z udziałem wybitnych ekspertów - profesorów: Andrzeja K. Koźmińskiego, Anny...

Zanim padną odpowiedzi na pytanie zadane w tytule, warto zastanowić się czy i z jakim kryzysem mamy do czynienia: kryzysem globalnym, kryzysem gospodarczym, kryzysem finansowym, kryzysem klimatycznym czy również z kryzysem psychologicznym? 

Prof. Koźmiński stawia następującą tezę: „Nie jest jasne, czy mamy do czynienia z jednym z wielu, choć być może głębszym wahnięciem koniunktury, czy też z historycznym załamaniem porównywalnym do tych, jakie wydarzyły się po obu wojnach światowych. Być może jeszcze nie jesteśmy w stanie tego ocenić”.

Podczas webinarium wybitni eksperci: prof. ALK dr hab. Anna Baczyńska, prof. ALK dr hab. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko, prof. dr hab. Krzysztof Zagórski oraz prof. ALK dr hab. Jacek Tomkiewicz, pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja K. Koźmińskiego, będą dyskutowali nad perspektywami jakie rysują się przed nami w kolejnych latach. 

Prof. Jacek Tomkiewicz przewiduje okres głębokich zmian strukturalnych i narodzenie nowego porządku: „Z uwagą trzeba patrzeć na takie procesy jak:

  • na ile zmiany w zachowaniach podmiotów gospodarczych okażą się trwałe: czy powrócimy masowo do biur, czy raczej praca zdalna stanie się normą? Na ile wrócą podróże służbowe związane z konferencjami, naradami, targami itd.? Czy usługi zdalne (edukacja, rozrywka, kultura) na dobre wyprą tradycyjne modele, czy jednak powrócimy do sal wykładowych, kin i sal koncertowych?
  • ile branż i biznesów faktycznie przetrwa? O tym dowiemy się, gdy skończą się publiczne programy pomocowe i trzeba będzie znaleźć model biznesowy w nowej rzeczywistości (…).
  • podejście banków centralnych do celów i skutków polityki pieniężnej – czy ewentualne przyrosty inflacji będą tolerowane i na ile będziemy reagować na coraz wyraźniejsze skutki uboczne ekspansji monetarnej, takie jak bańki spekulacyjne czy funkcjonowanie tzw. firm zombie”.

A może „Ten kryzys będzie inny” (ang. „This time is different”) – pyta prof. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, nawiązując do stwierdzenia, wypowiedzianego w 2009 r. przez amerykańskich ekonomistów Carmena i Rogoffa podczas globalnego kryzysu finansowego. I dodaje: „Ten kryzys z pewnością będzie inny, gdyż tym razem nie zaczyna się od sektora bankowego, któremu zazwyczaj przypisuje się problemy w gospodarce i globalną recesję. Tym razem, to właśnie sektor bankowy może zostać dotknięty kryzysem, jako efekt problemów, które mają miejsce w sferze realnej. Tym ciekawsze staje się pytanie, czy COVID-19 popchnie nas w stronę kryzysu finansowego? Czy 720 mld strat z sektora przedsiębiorstw w UE doprowadzi do powtórki z globalnego kryzysu finansowego 2008-2010? Czy czekają nas bankructwa banków i czy światowa gospodarka poradzi sobie z tym?”

Z kolei prof. Anna Baczyńska podnosi kwestię naszego stanu psychicznego, na który niewątpliwie miała wpływ pandemia. „Przymusowy częściowy lub całkowity lockdown uruchamia zjawiska takie jak: stres chroniczny, obniżający skuteczność funkcjonowania w życiu i w pracy zawodowej, ostracyzm, zaburzenia dobrostanu psychologicznego, zjawisko reaktancji, obniżenie nastroju, trudności w radzeniu sobie z utrzymaniem równowagi emocjonalnej”. Czy poradzimy sobie z lękami o zdrowie nas i naszych bliskich, z lękami o zapewnienie stabilności finansowej, a nawet bytu? Jakie mogą być długoterminowe skutki skumulowanych lęków i nagromadzonych bodźców na życie osobiste, społeczne i zawodowe? 

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu online w dniu 10 grudnia o godz. 17:00. 

Będzie to wyjątkowa okazja do zadania nurtujących Państwa pytań wybitnym ekspertom współpracującym z Centrum Badań Interdyscyplinarnych prof. Andrzeja K. Koźmińskiego. 

Spotkanie jest bezpłatne.

Obowiązuje rejestracja ZAPISZ SIĘ.

Jedynie osoby, które zarejestrują się na wydarzenie i otrzymają link do spotkania na Click Meeting, będą miały możliwość zadawania pytań w trakcie webinarium. Liczba miejsc jest limitowana.

Spotkanie będzie również transmitowane online na naszym głównym kanale na Facebooku.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.