25 Maja

Drodzy Studenci, Absolwenci i Przyjaciele Akademii Leona Koźmińskiego,

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu inspirujących spotkań z ekspertami Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Organizacja jest odpowiedzialna za infrastrukturę informatyczną i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Dni z OPI PIB na ALK to doskonała okazja do spotkania z: • twórcami systemów informatycznych dla naukowców i pracowników z blisko 400 uczelni w Polsce, • badaczami i praktykami przetwarzania informacji opowiadającymi o swojej pracy w przystępny i ciekawy sposób, • mentorami w płatnym programie stażowym KomITywa skierowanym do ambitnych studentów i studentek informatyki lub kierunków pokrewnych.

Podczas cyklu spotkań zdobędziesz informacje o wizualizacji danych, cyberbezpieczeństwie i przetwarzaniu języka naturalnego (NLP) - tematach, które dla większości z nas mogą być zawodowo bardzo ważne. Każdy z nas korzysta przecież z systemów informatycznych, z danych prezentowanych na różne sposoby lub współpracuje z w zespołach. Mimo, iż większość z nas nie jest specjalistami we wspomnianych wyżej dziedzinach, odrobina specjalistycznej wiedzy może okazać się pomocna.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z solidnej dawki wiedzy podczas drugiego spotkania:

„Dni z OPI PIB - Zapewnienie poufności i integralności informacji na skalę światową! - PKI!”

Przedmiotem wykładu będzie wprowadzenie w podstawy infrastruktury klucza publicznego. Omówione zostaną najistotniejsze cechy kryptografii asymetrycznej, podstawowe pojęcia z obszaru podpisu elektronicznego, najważniejsze zastosowania, ryzyka i problemy w praktycznym wykorzystaniu. Kluczowe zagadnienia: kryptografia asymetryczna, klucze prywatny i klucz publiczny, funkcja skrótu, certyfikat klucza publicznego, podpis elektroniczny, znacznik czasu, CRL, ścieżka certyfikacji, itp. Wykład przeznaczony jest dla osób początkujących, nieposiadających wiedzy w tym obszarze.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Rakowski – doświadczony menadżer z obszaru cyberbezpieczeństwa, magister inżynierii informatyki, ekspert ds. opracowania procesów bezpieczeństwa IT, reagowaniu na incydenty, SOC – Security Operation Center, Certyfikowany audytor wiodący ISO/IEC 27001. Praktyk specjalizujący się w technologiach informatycznych z zaawansowanym doświadczeniem w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa, takich jak SIEM, DLP, anty malware, informatyka śledcza. W Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB) pełni rolę zastępcy kierownika działu bezpieczeństwa.

Data: 25.05 o godzinie 17.00

Miejsce spotkania: Wydarzenie zorganizowane będzie w formule hybrydowej: Offline – kampus KU, D/200 Online na platformie MS Teams

Jak dołączyć do wydarzenia: Możesz wziąć udział na miejscu na uczelni w pokoju D/200 o wyznaczonej godzinie lub wziąć udział w wydarzeniu online. W celu uzyskania linku wypełnij poniższy formularz rejestracyjny. Po zakończeniu rejestracji na podany adres e-mail otrzymasz instrukcje dotyczące dołączenia do wydarzenia na platformie MS Teams.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy również na pozostałe spotkania z cyklu:

24.05 Dni z OPI PIB - „Historia opowiedziana w liczbach – dobre i złe praktyki wizualizacji danych” https://fb.me/e/1MClDnRyY

31.05 Dni z OPI PIB – Jak spróbować w NLP? (i się przy tym nie połamać) https://fb.me/e/2Ee1dTvXT