31 Maja

Dni z OPI PIB – Jak spróbować w NLP? (i się przy tym nie połamać)

Drodzy Studenci, Absolwenci i Przyjaciele Akademii Leona Koźmińskiego,

Zapraszamy na ostatnie spotkanie z cyklu inspirujących spotkań z ekspertami Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Organizacja jest odpowiedzialna za infrastrukturę informatyczną i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Dni z OPI PIB na ALK to doskonała okazja do spotkania z: • twórcami systemów informatycznych dla naukowców i pracowników z blisko 400 uczelni w Polsce, • badaczami i praktykami przetwarzania informacji opowiadającymi o swojej pracy w przystępny i ciekawy sposób, • mentorami w płatnym programie stażowym KomITywa skierowanym do ambitnych studentów i studentek informatyki lub kierunków pokrewnych.

Podczas cyklu spotkań zdobędziesz informacje o wizualizacji danych, cyberbezpieczeństwie i przetwarzaniu języka naturalnego (NLP) - tematach, które dla większości z nas mogą być zawodowo bardzo ważne. Każdy z nas korzysta przecież z systemów informatycznych, z danych prezentowanych na różne sposoby lub współpracuje z w zespołach. Mimo, iż większość z nas nie jest specjalistami we wspomnianych wyżej dziedzinach, odrobina specjalistycznej wiedzy może okazać się pomocna.

 

Gorąco zachęcamy do skorzystania z solidnej dawki wiedzy podczas ostatniego spotkania:

„Dni z OPI PIB – Jak spróbować w NLP? (i się przy tym nie połamać)

W trakcie wykładu zostanie przybliżona tematyka NLP - czy w ogóle warto się tym zajmować? Poznamy podstawowe techniki obróbki tekstu, wektoryzację, trochę algebry i statystyki, dzięki którym zbudujemy wyszukiwarkę tekstu i przeanalizujemy natężenie emocjonalne wypowiedzi. A potem będzie już prosto, czyli napiszemy swojego czatbota. Wszystko okraszone live-codingiem..

Spotkanie poprowadzi Maciej Kowalski - zastępca kierownika Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej w OPI PIB. Na co dzień jest odpowiedzialny za tworzenie inteligentnych narzędzi do odkrywania wiedzy z dużych korpusów danych tekstowych i internetowych. Rozwija cyfrowe e-usługi, m.in. System Ewaluacji Dorobku Naukowego MEiN (SEDN), zarówno dla sektora publicznego i komercyjnego. Współtwórca Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA), z którego korzystają wszyscy składający prace dyplomowe w Polsce. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów z zakresu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego. Studiował informatykę na Politechnice Łódzkiej, specjalność sieci komputerowe i systemy informatyczne. Ukończył kilka studiów podyplomowych, m.in. z zarządzania projektami (PŁ), przetwarzania i analizy obrazów biomedycznych (PŁ), projektowania UX (SWPS), data science (PW) oraz głębokich sieci neuronowych (PW). Ukończył również kilka specjalistycznych kursów z zakresu zarządzania projektami, uczenia maszynowego, wykorzystania data science w programowaniu w Pythonie, sieci neuronowych, głębokiego uczenia i sztucznej inteligencji. Obecnie jest uczestnikiem studiów MBA dla kadry IT na Akademii Leona Koźmińskiego.

Data: 31.05 o godzinie 17.00

Miejsce spotkania: Wydarzenie zorganizowane będzie w formule hybrydowej: Offline – kampus KU, D/200 Online na platformie MS Teams

Jak dołączyć do wydarzenia: Możesz wziąć udział na miejscu na uczelni w pokoju D/200 o wyznaczonej godzinie lub wziąć udział w wydarzeniu online. W celu uzyskania linku wypełnij poniższy formularz rejestracyjny. Po zakończeniu rejestracji na podany adres e-mail otrzymasz instrukcje dotyczące dołączenia do wydarzenia na platformie MS Teams.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy również na pozostałe spotkania z cyklu:  24.05 Dni z OPI PIB - „Historia opowiedziana w liczbach – dobre i złe praktyki wizualizacji danych” https://fb.me/e/1MClDnRyY

 25.05 Dni z OPI PIB - Zapewnienie poufności i integralności informacji na skalę światową! - PKI! https://fb.me/e/5cwtUvOR8