24 Maja

Dni z OPI PIB - „Historia opowiedziana w liczbach – dobre i złe praktyki wizualizacji danych”

Drodzy Studenci, Absolwenci i Przyjaciele Akademii Leona Koźmińskiego,

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu inspirujących spotkań z ekspertami Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Organizacja jest odpowiedzialna za infrastrukturę informatyczną i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Dni z OPI PIB na ALK to doskonała okazja do spotkania z: • twórcami systemów informatycznych dla naukowców i pracowników z blisko 400 uczelni w Polsce, • badaczami i praktykami przetwarzania informacji opowiadającymi o swojej pracy w przystępny i ciekawy sposób, • mentorami w płatnym programie stażowym KomITywa skierowanym do ambitnych studentów i studentek informatyki lub kierunków pokrewnych. Podczas cyklu spotkań zdobędziesz informacje o wizualizacji danych, cyberbezpieczeństwie i przetwarzaniu języka naturalnego (NLP) - tematach, które dla większości z nas mogą być zawodowo bardzo ważne. Każdy z nas korzysta przecież z systemów informatycznych, z danych prezentowanych na różne sposoby lub współpracuje z w zespołach. Mimo, iż większość z nas nie jest specjalistami we wspomnianych wyżej dziedzinach, odrobina specjalistycznej wiedzy może okazać się pomocna.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z solidnej dawki wiedzy podczas pierwszego spotkania:

„Historia opowiedziana w liczbach – dobre i złe praktyki wizualizacji danych”

Podczas spotkania usłyszysz o tym:

•             Jaki powinien być stosunek danych do atramentu wykorzystanego do narysowania wykresu?

•             Kim jest Edward R. Tufte?

•             Dlaczego warto znać stworzone przez niego standardy wizualizacji danych?

•             Jak je wykorzystać do tworzenia wizualizacji w R lub Python?

Spotkanie poprowadzi dr Aldona Tomczyńska - doktor nauk społecznych w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej, badaczka i liderka zespołu data science w Ośrodku Przetwarzania Informacji.

Data:

24.05 o godzinie 17.00

Miejsce spotkania:

Wydarzenie zorganizowane będzie w formule hybrydowej:

Offline – kampus KU, D/200

Online na platformie MS Teams

Jak dołączyć do wydarzenia:

Możesz wziąć udział na miejscu na uczelni w pokoju D/200 o wyznaczonej godzinie lub wziąć udział w wydarzeniu online. W celu uzyskania linku wypełnij poniższy formularz rejestracyjny. Po zakończeniu rejestracji na podany adres e-mail otrzymasz instrukcje dotyczące dołączenia do wydarzenia na platformie MS Teams.

Zapraszamy również na pozostałe spotkania z cyklu:

25.05 Dni z OPI PIB - Zapewnienie poufności i integralności informacji na skalę światową! - PKI! https://fb.me/e/5cwtUvOR8

31.05 Dni z OPI PIB – Jak spróbować w NLP? (i się przy tym nie połamać) https://fb.me/e/2Ee1dTvXT

Aldona Tomczyńska

Pani Aldona jest doktorem nauk społecznych w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej. Doktorat z wyróżnieniem obroniła na Uniwersytecie Warszawskim w 2017 roku. Od kilkunastu lat pracuje jako badaczka i liderka zespołu data science w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym. Prowadzi badania z zakresu ekonomii, innowacji, socjologii i data science. Koordynowała wiele projektów naukowych, uczestniczyła w badaniach ewaluacyjnych oraz działaniach badawczo-rozwojowych w ramach programu Horyzont 2020.