27 Listopada

Debata Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm REVISITED

Obejrzyj debatę online!

Akademia Leona Koźmińskiego wraz z prof. Andrzejem K. Koźmińskim oraz prof. Grzegorzem W. Kołodko serdecznie zapraszają na debatę

Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm. Revisited

Wydarzenie odbędzie się 27 listopada 2024 r. o godzinie 17:00 w naszej Akademii w Auli Leona Koźmińskiego.

Debatę poprowadzi prof. Marian Gorynia UE w Poznaniu, Prezes PTE.

Udział w wydarzeniu wezmą autorzy książki: prof. Andrzej K. Koźmiński oraz prof. Grzegorz W. Kołodko, a także prof. Anna Baczyńska, ALK; prof. Witold Morawski ALK; prof. Jan Wiktor, UE w Krakowie; dr Grzegorz Malinowski ALK.

Celem debaty jest dyskusja nad wciąż zachodzącymi zmianami oraz ich konsekwencjami dla polityki społecznej i ekonomii. 

W 2016 roku „The Economist” użył pojęcia nowego nacjonalizmu jako ideologii, która zasadniczo zmienia podstawy polityk społecznych i ekonomicznych. Pojęcie to odbiera im podstawy naukowe czy nawet racjonalne i zastępuje je emocjami skoncentrowanymi wokół pojęcia narodu jego wielkości, odrodzenia, „wstawanie z kolan”. Podstawowe zagrożenie widziane jest w imigracji i migracjach w ogóle. Nacjonalizm sprzeciwia się globalizacji i funkcjonowaniu systemów ponadnarodowych. Gloryfikuje się suwerenność, własność państwową i wielkie programy rządowe.

W 2017 roku ukazała się napisana w formie dialogu, książka Grzegorza W. Kołodki i Andrzeja K. Koźmińskiego Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm, w której autorzy podjęli próbę analizy porównawczej tych dwóch doktryn i ich wzajemnych relacji. Od tego czasu wiele się wydarzyło i nastąpiły fundamentalne zmiany, takie jak: pełnoskalowe wojny, pandemie o globalnym zasięgu, rewolucja AI, w wielu ważnych krajach zwycięski marsz do władzy ugrupowań politycznych, które można określić jako nowo nacjonalistyczne, narodowo-socjalistyczne czy wręcz faszystowskie.  Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że nowoczesna polityka społeczno-gospodarcza powinna być prowadzona w oparciu o paradygmat, który nazywa nowym pragmatyzmem. Jego najważniejsze cechy to: oparcie o naukową podstawę interdyscyplinarnych badań społeczeństwa i gospodarki w globalnym kontekście, eklektyczne wykorzystanie dotychczasowego dorobku ekonomii, zaprzeczenie doktrynerstwa, elastyczne dostosowanie polityk do zmieniających się warunków nie tylko ekonomicznych, ale również społecznych i politycznych.

Osoby zainteresowane opcją online proszone są o kontakt pod adresem konferencje@kozminski.edu.pl

Weź udział w wydarzeniu
ZAREJESTRUJ SIĘ

Uczestnicy debaty:

prof. Andrzej K. Koźmiński

Współtwórca i pierwszy Rektor Akademii Leona Koźmińskiego (w latach 1993-2011).
Ekonomista i socjolog specjalizujący się w problematyce zarządzania i transformacji ustrojowej. Stypendysta Programu Fulbrighta, wykładowca w polskich i renomowanych uczelniach amerykańskich i europejskich, m.in. w University of California (UCLA), Washington University i Sorbonie. Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego (2015) oraz ESCP Europe Business School (2017). Członek korespondent PAN oraz członek wielu krajowych i zagranicznych organizacji (m.in. Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, Global Foundation for Management Education, Fundacji Rektorów Polskich).

Był członkiem rad redakcyjnych w wielu czasopismach (np. Transformacje, Central European Management Journal, International Encyclopedia of Business and Management, International Management). W latach 2014 – 2018 był Przewodniczącym Zespołu Identyfikującego Członków Rady Narodowego Centrum Nauki.

Były członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Narodowa Rada Rozwoju (2010-2015). Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 na mocy decyzji premiera Francji został udekorowany Orderem Palm Akademickich. Przewodniczący i członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie.

Pełne CV

 

prof. dr hab. Grzegorz W. Kołodko

Profesor, wykładowca ALK oraz uniwersytetów amerykańskich, Autor wielu publikacji, były wicepremier i Minister Finansów

prof. Marian Gorynia

Ekonomista, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie ekonomii międzynarodowej, biznesu międzynarodowego oraz teorii ekonomii. Działalność badawczą i dydaktyczną prowadzi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1980), stopień doktora uzyskał w 1985 roku, doktora habilitowanego w 1995 roku, a tytuł profesora w 2000 roku. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora do spraw nauki i współpracy z zagranicą Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 2008-2016 był rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W kadencji 2012-2016 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych. W latach 2007-2015 był członkiem zarządu (jako reprezentant Polski) European International Business Academy. Od 2003 roku członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN na kolejne kadencje. W latach 2015-2021 był przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W kadencji 2011-2012 oraz 2017-2020 członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W kadencji 2019-2023 oraz 2024-2027 wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej. Od 2021 roku członek korespondent PAN. W 2021 roku wybrany na prezesa PTE na kadencję 2021-2026. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika EKONOMISTA. Jest autorem ponad 400 prac naukowych i popularno-naukowych. Odbył wiele staży naukowych w ośrodkach zagranicznych, m.in. Uniwersytet Lyon II, Trent University Nottingham, Uniwersytet Nauk Społecznych w Tuluzie, Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze oraz Harvard Business School. Uzyskał liczne granty badawcze m.in. Komitetu Badań Naukowych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki. Jest laureatem kilku nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrody PAN w dziedzinie ekonomii im. Fryderyka Skarbka, nagrody Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, nagrody Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego oraz nagrody Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku (2019), Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (2023) oraz profesorem honorowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

prof. dr hab. Witold Morawski
prof. ALK dr hab. Anna Baczyńska

Pracownik naukowy w Akademii Leona Koźmińskiego od 2008 roku, kierownik studiów podyplomowych oraz wykładowca na EXMBA, KAMP etc.

Ekspert z zakresu human capital management i przywództwa. Praktyk biznesu z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów rozwojowych, diagnostycznych i doradczych dla wyższej i średniej kadry zarządczej. Pracowała na stanowiskach menedżerskich m.in. w  ORANGE, TP S.A.

Prowadziła projekty doradcze z zakresu zarządzania ludźmi dla takich firm i instytucji jak: Telewizja Polsat, Interia, MAKRO, PKO BP, ABB, TP S.A., Orange, PZU S.A., SONY Poland, NASK, Idea 25, Getin Noble Bank, Skoda, ROCHE, Rzeczpospolita, Urząd m.st. Warszawy  i inne.

Doświadczony trener, wykładowca, asesor metody AC/DC. Ekspert z zakresu diagnozy kompetencji zawodowych.

Specjalizuje się w:

  • • tworzeniu i prowadzeniu badań metodą Assessment i Development Center
  • • badaniu kompetencji metodą 360 stopni
  • • prowadzeniu sesji Career Path
  • • projektowaniu testów kompetencyjnych oraz różnych metod diagnostycznych
prof. Jan Wiktor

Profesor nauk ekonomicznych w  Katedrze Marketingu,  Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2022–2025), przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingu, do 2023 r. był  członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN,  członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2017-2020), Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (2012), zespołu ekspertów w Komitecie Badań Naukowych i Narodowym Centrum Nauki. Był kierownikiem trzech grantów NCN i laureatem trzech nagród Ministra Nauki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach marketingu, komunikacji marketingowej, marketingu międzynarodowego,  rynku Unii Europejskiej i zarządzania  międzynarodowego. Prywatnie – lubi muzykę „Skaldów, jako przewodnik tatrzański wolne chwile spędza w Tatrach.

dr Grzegorz Malinowski