Obejrzyj debatę online!
Akademia Leona Koźmińskiego wraz z prof. Andrzejem K. Koźmińskim oraz prof. Grzegorzem W. Kołodko serdecznie zapraszają na debatę
Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm. Revisited
Wydarzenie odbędzie się 27 listopada 2024 r. o godzinie 17:00 w naszej Akademii w Auli Leona Koźmińskiego.
Debatę poprowadzi prof. Marian Gorynia UE w Poznaniu, Prezes PTE.
Udział w wydarzeniu wezmą autorzy książki: prof. Andrzej K. Koźmiński oraz prof. Grzegorz W. Kołodko, a także prof. Anna Baczyńska, ALK; prof. Witold Morawski ALK; prof. Jan Wiktor, UE w Krakowie; dr Grzegorz Malinowski ALK.
Celem debaty jest dyskusja nad wciąż zachodzącymi zmianami oraz ich konsekwencjami dla polityki społecznej i ekonomii.
W 2016 roku „The Economist” użył pojęcia nowego nacjonalizmu jako ideologii, która zasadniczo zmienia podstawy polityk społecznych i ekonomicznych. Pojęcie to odbiera im podstawy naukowe czy nawet racjonalne i zastępuje je emocjami skoncentrowanymi wokół pojęcia narodu jego wielkości, odrodzenia, „wstawanie z kolan”. Podstawowe zagrożenie widziane jest w imigracji i migracjach w ogóle. Nacjonalizm sprzeciwia się globalizacji i funkcjonowaniu systemów ponadnarodowych. Gloryfikuje się suwerenność, własność państwową i wielkie programy rządowe.
W 2017 roku ukazała się napisana w formie dialogu, książka Grzegorza W. Kołodki i Andrzeja K. Koźmińskiego Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm, w której autorzy podjęli próbę analizy porównawczej tych dwóch doktryn i ich wzajemnych relacji. Od tego czasu wiele się wydarzyło i nastąpiły fundamentalne zmiany, takie jak: pełnoskalowe wojny, pandemie o globalnym zasięgu, rewolucja AI, w wielu ważnych krajach zwycięski marsz do władzy ugrupowań politycznych, które można określić jako nowo nacjonalistyczne, narodowo-socjalistyczne czy wręcz faszystowskie. Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że nowoczesna polityka społeczno-gospodarcza powinna być prowadzona w oparciu o paradygmat, który nazywa nowym pragmatyzmem. Jego najważniejsze cechy to: oparcie o naukową podstawę interdyscyplinarnych badań społeczeństwa i gospodarki w globalnym kontekście, eklektyczne wykorzystanie dotychczasowego dorobku ekonomii, zaprzeczenie doktrynerstwa, elastyczne dostosowanie polityk do zmieniających się warunków nie tylko ekonomicznych, ale również społecznych i politycznych.
Osoby zainteresowane opcją online proszone są o kontakt pod adresem konferencje@kozminski.edu.pl