23 Kwietnia 18:00

AI – najważniejszy temat inwestycyjny tej dekady?

Ewoluująca sztuczna inteligencja wywiera coraz większy wpływ na nasze otoczenie i sposób pracy, budząc pytania o zwycięzców i przegranych trwającej transformacji oraz korzyści i zagrożenia, płynące z jej rozwijania i stosowania. Znajomość i zrozumienie AI staje się nie tyle kwestią edukacyjną, co niezbędnym narzędziem adaptacji do przyszłych realiów.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie absolwenckie ,,AI – najważniejszy temat inwestycyjny tej dekady?”, podczas którego będziecie mieć szansę wysłuchać debaty z udziałem wybitnych ekspertów.

W rozmowie udział wezmą:

  • Piotr Kuczyński – Analityk rynków finansowych Domu Inwestycyjnego Xelion,
  • dr Inez OkulskaBadaczka i współtwórczyni rozwiązań AI, Państwowy Instytut Badawczy NASK
  • prof. Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego
  • Moderator: Kamil Cisowski – Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego DI Xelion

 

Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00, stacjonarnie w Auli Leona Koźmińskiego.

Rozmawiając o sztucznej inteligencji, istotne będzie określenie, co dokładnie mamy na myśli. Czy nasze zainteresowanie skupiać się będzie na generatywnej AI (takiej jak Chat GPT), opartej na zaawansowanych algorytmach „deep learning” i bazującej na ogromnych zbiorach danych, czy też na ogólnej sztucznej inteligencji (GAI), przewyższającej intelektualnie człowieka? Na jakich urządzeniach AI będzie działać: czy będą to tradycyjne komputery, czy może przyszłościowa technologia komputerów kwantowych? Jak w tym kontekście rozumieć odniesienia do osobliwości Kurzweila? Wymienione pytania zaledwie zarysowują obszar dyskusji.

18.00 – 18.30 - Otwarcie recepcji 18.30 – 18.40 - Otwarcie wydarzenia przez Zarząd DI Xelion oraz Klub Absolwentów Koźmińskiego 18.40 – 19.15 - Gość Specjalny - wystąpienie Piotra Kuczyńskiego 19.15 – 20.00 - Panel dyskusyjny: AI – najważniejszy temat inwestycyjny tej dekady? Uczestnicy: Piotr Kuczyński, dr Inez Okulska, prof. Grzegorz Mazurek Moderator: Kamil Cisowski 20.00 – 20.15 - Sesja Q&A 20.15 - Sesja networkingowa z poczęstunkiem 21.00 - Zakończenie spotkania

Link do zapisów:
Zapisz się

Goście specjalni:

Piotr Kuczyński

Analityk rynków finansowych Domu Inwestycyjnego Xelion

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej w 1973 roku. W latach 1973-1981 pracował w ZMP „Mera-Błonie”, gdzie kierował zespołem, który skonstruował pierwszy polski mikrokomputer (MERA-200) oparty na mikroprocesorze. W latach 1980-81 działacz NSZZ Solidarność. Wyrzucony za to z zakładu w stanie wojennym w 1982 roku. W latach 1982-1987 dyrektor firmy polonijnej produkującej mikrokomputer IMP 85. W latach 1993 do 2001 inwestor giełdowy i analityk (od 2002 przede wszystkim analityk). Pracujący w tym okresie i publikujący w gazetach „Parkiet” i Puls Biznesu” i udzielający się w innych mediach. Od grudnia 2004 w sektorze finansowym, od 2006 roku do 30.04.2019 główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, do którego powrócił w listopadzie 2021 r. Publikuje w wielu mediach, a także jest częstym gościem stacji radiowych i telewizyjnych jako ekspert rynkowy oraz komentator wydarzeń.

dr Inez Okulska

Badaczka i współtwórczyni rozwiązań AI, Państwowy Instytut Badawczy NASK

Dr Inez Okulska w swoich badaniach zajmuje się zagadnieniami związanymi z automatycznym przetwarzaniem języka, zarówno w zastosowaniu do detekcji treści szkodliwych w Internecie (mowy nienawiści, pornografii dziecięcej czy dezinformacji), inteligentnego przetwarzania dokumentów (streszczenie, ekstrakcja treści), jak i szeroko pojętej humanistyki cyfrowej (badania stylometryczne, mapowanie wpływów). We wszystkich tych dziedzinach interesują ją  metody reprezentacji tekstu, które oprócz spełniania podstawowego kryterium użyteczności w klasyfikacji nadzorowanej lub nie, niosą ze sobą potencjał wyjaśnialności.
 
Na sztuczną inteligencję (AI), na jej możliwości i ograniczenia patrzy z wielu perspektyw: po przejściu barwnej ścieżki humanistycznej (na którą składały się m.in. lingwistyka, komparatystyka literacka, kulturoznawstwo, filozofia), zakończonej doktoratem z translatoryki oraz podoktorskim stażem na Harvard University, ukończyła  jeszcze studia magisterskie na kierunku automatyka i robotyka na WEiTI, na Politechnice Warszawskiej.
 
Posiada wieloletnie doświadczenie jako wykładowca (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Europa-Universitaet Viadrina Frankfurt Oder, gościnnie również Akademia im. Leona Koźmińskiego).
 
Występowała gościnnie oraz na konferencjach m.in. na UCSD, Stanfordzie czy University of Sydney. Na konferencji z serii TedX wygłosiła referat pt. „Gramatyczna kamasutra – czyli jak sztuczna inteligencja czyta między wierszami”. Przyjęła zaproszenia do podcastów poświęconych AI (Nieliniowy, Stacja IT) oraz kobiecej kariery w świecie STEM (Pracownia Dziewczyn).

Jest autorką książki “Wer hat’s geschrieben, wer übersetzt? Autor- und Übersetzerschaft als kontingente Rollen” (Logos Verlag: Berlin 2018) oraz kilkudziesięciu publikacji, w tym m.in. z zakresu przetwarzania języka, automatyki, literaturoznawstwa i translatologii. Z języka niemieckiego na polski lub odwrotnie przełożyła łącznie 9 powieści oraz kilkanaście esejów, opowiadań i wierszy.

Prof. Grzegorz Mazurek

Prof. dr hab. Grzegorz Mazurek jest rektorem Akademii Leona Koźmińskiego – jednej z wiodących szkół biznesu w Europie. Funkcję tę pełni od 2020 roku. Jest profesorem tytularnym specjalizującym się w strategiach transformacji cyfrowej organizacji oraz marketingu cyfrowym. W szczególności interesuje się rozwojem kompetencji menedżerskich i przywództwie w czasach zmian technologicznych determinowanych przez sztuczną inteligencję.

Jest członkiem Rady Powierniczej oraz Advisory Board dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ramach EFMD (European Foundation for Management Development) – prestiżowej globalnej organizacji zrzeszającej wiodące szkoły biznesu, wytyczającej kierunki rozwoju edukacji menedżerskiej na świecie. Zasiada w Komisji ds. Innowacyjności European University Association oraz w EQUIS Accreditation Board, odpowiadającym za akredytację najlepszych uczelni. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Umiędzynarodowienia KRASP (Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich). Od 2020 roku pełni także funkcję Prezydenta International Advisory Board francuskiej uczelni ISC Paris. Regularnie uczestniczy w procesach akredytacyjnych wiodących uczelni ekonomicznych z ramienia EQUIS, AACSB, BSIS.

W latach 2012–2020 był Prorektorem ds. Współpracy Zagranicznej w Akademii Leona Koźmińskiego, odpowiadając za strategię umiędzynarodowienia uczelni. W latach 2016–2018 zasiadał w Radzie ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji. Od marca 2025 bierze udział w pracach Zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie strategii rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Mazurek angażuje się w międzynarodowe inicjatywy akademickie i naukowe oraz aktywnie współpracuje 
z uczelniami na całym świecie. Odbył staże w IESE Business School w Hiszpanii oraz na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii. Był profesorem wizytującym w wielu prestiżowych ośrodkach akademickich, w tym w ESCP Business School, SKEMA i École de Management de Normandie we Francji, ISCTE Business School w Portugalii, Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii, Soongsil University w Korei Południowej, Universidad del Pacifico w Peru oraz University of Reykjavik w Islandii.

Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt artykułów naukowych, rozdziałów oraz książek publikowanych 
w renomowanych wydawnictwach, takich jak Cambridge University Press, Emerald Publishing i Routledge i czasopismach – m.in.: European Management Journal, Journal of Computer Information Systems czy Business Horizons. Jest autorem książki Transformacja cyfrowa (PWN, 2019) oraz redaktorem i współautorem podręcznika E-marketing – planowanie, narzędzia i praktyka (Poltext, 2018), wyróżnionego przez Polską Akademię Nauk. Jest również dyrektorem programu Koźmiński MBA Cyfrowa Transformacja i Sztuczna Inteligencja oraz studiów podyplomowych z obszaru gospodarki cyfrowej, takich jak Marketing Internetowy, Handel Elektroniczny oraz Cyfrowa Transformacja Biznesu.

Prof. Mazurek został wielokrotnie nagrodzony za osiągnięcia naukowe i publikacyjne. Otrzymał nagrodę LUMEN w 2015 roku, przyznawaną liderom zarządzania uczelniami wyższymi. W 2017 roku został uhonorowany wyróżnieniem Eduinspirator, przyznawanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji za aktywne działania 
w edukacji i pozytywny wpływ na otoczenie. W 2020 roku otrzymał nagrodę Gwiazda Umiędzynarodowienia 
w kategorii Badania naukowe, przyznawaną przez fundację Perspektywy. 

Jego działalność obejmuje również współpracę z sektorem biznesowym. Realizował projekty doradcze i badawcze dla wielu znanych firm, w tym Nokia, Nikon, Polpharma, Egmont, PZU, Michelin, IKEA i Mars Corp.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA.

Karierę rozpoczął w 2008 r. w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska jako dealer walutowy. Od końca 2010 r. do połowy 2012 r. był zatrudniony w Domu Maklerskim X-Trade Brokers, gdzie kierował zespołem maklerów specjalizujących się w obrocie derywatami. Kolejne 3 lata spędził w PKO Banku Polskim na stanowisku ekonomisty. We wrześniu 2015 r. odszedł do MetLife TFI, gdzie odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związał się zawodowo w 2017 r. Odpowiada za rozwój usługi doradztwa inwestycyjnego, a także za komunikację inwestycyjną.

offline
absolwenci
pl