dla studentów
wydarzenia zamkniete
wydarzenia po angielsku

Seminarium z cyklu "Krytyczna Teoria Organizacji" więcej

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym seminarium z cyklu „Krytyczna teoria organizacji”, które
odbędzie się w środę, 15 maja 2019 o godz. 11.00 w sali D/201 w siedzibie naszej uczelni przy ul. Jagiellońskiej 59 w Warszawie.

Podczas spotkania prof. Przemysław Hensel przedstawi referat pt. „Badania replikacyjne w naukach
o zarządzaniu"
. Koreferentem będzie prof. Ewa Lechman.

Bardzo prosimy o potwierdzenie uczestnictwa: wandaw@kozminski.edu.pl, tel. 22 519 21 91.

Dr hab. Przemysław Hensel jest profesorem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Wśród jego zainteresowań naukowych jako najważniejsze należy wymienić: studiowanie proto-instytucji
i rozłączania instytucjonalnego, analizę metodycznych wyzwań teorii organizacji i zarządzania oraz badanie wpływu zinstytucjonalizowanych praktyk naukowych na rozwój badań organizacji. Najnowsze publikacje to:
"The institutional consequences of decoupling exposure” (Hensel & Guérard, w druku); "Supporting replication research in management journals: Qualitative analysis of editorials published between 1970 and 2015" (2019); "Organizational Responses to Proto-Institutions. How the Semi-edited and Unedited Accounts Clash" (2018)
oraz monografia „Legitymizacja badań organizacji” (2017). Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Stanford. Współzałożyciel i współredaktor periodyku naukowego „Problemy zarządzania”.

Dr hab. Ewa Lechman, profesor Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz Prodziekan
ds. rozwoju. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z ekonomią rozwoju społeczno-gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem roli technologii informacyjnych i komunikacyjnych jako jego determinant. Dorobek naukowy obejmuje ponad 70 publikacji naukowych wydanych przez największe międzynarodowe wydawnictwa (Springer, Routledge, Elsevier). Prof. Ewa Lechman jest także kierownikiem
i współwykonawcą grantów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Bank Polski
i CERGE-EI Global Development Network. Za działalność recenzencką w czasopismach naukowych otrzymała
w 2013 roku międzynarodową nagrodę Emerald Literati Network 2013 Awards for Excellence przyznaną
przez wydawnictwo Emerald Insight.

Seminarium naukowe pt. "Małżeństwa jednopłciowe i ich dzieci w zetknięciu z polskim obszarem prawnym" więcej

Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Pracy oraz Katedra Prawa Międzynarodowego i Prawa UE Akademii Leona Koźmińskiego zapraszają na seminarium naukowe pt. "Małżeństwa jednopłciowe i ich dzieci w zetknięciu z polskim obszarem prawnym", które odbędzie się 15 maja 2019 r., w godz. 16.00-19.00, Akademia Leona Koźmińskiego, Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59, sala A26.

Coraz więcej państw dopuszcza możliwość zawarcia małżeństwa lub związku partnerskiego przez osoby tej samej płci. Pary jednopłciowe mogą też adoptować dzieci i korzystać z macierzyństwa zastępczego. Ponieważ polskie prawo stoi na tradycyjnym stanowisku, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny, rodzą się trudności, gdy pary jednopłciowe wchodzą w styczność z polskim obszarem prawnym (podróżując, osiedlając się, pary mieszane itd.). W dotychczasowym orzecznictwie trudności ujawniały się zwłaszcza w kontekście rejestracji małżeństw i aktów urodzenia dzieci w polskim rejestrze stanu cywilnego, ale także w innych kontekstach, np. stwierdzenia obywatelstwa polskiego, czy zezwolenia na pobyt cudzoziemca. Celem seminarium jest pogłębienie dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami i skonfrontowanie stanowisk prawa polskiego i europejskiego w tych obszarach.

Program

• dr hab. Maciej Zachariasiewicz, ALK, dr Anna Pudło, ALK: Wprowadzenie i moderacja
  • dr Jakub Pawliczak, UW: Kolizje podstawowych zasad porządku prawnego w sprawach o uznanie skutków prawnych przysposobienia dziecka przez rodziców tej samej płci
  • prof. dr hab. Michał Wojewoda, UŁ: Odnotowywanie w polskim rejestrze stanu cywilnego związków jednopłciowych i rodzicielstwa osób tej samej płci