Kontakt:
Paulina Sidor
Wnioski o stypendium socjalne i stypendium dla osób niepełnosprawnych przyjmowane będą od 27 września 2019 r.
Wnioski o stypendium rektora przyjmowane będą od 1 października 2019 r.
1) stypendium socjalne
termin składania wniosków: do 10 października
(student/doktorant może ubiegać się o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości w szczególnie uzasadnionych przypadkach, np.z tytułu zamieszkania w Warszawie lub okolicach, gdy codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania uniemożliwiałby mu lub utrudniał studiowanie)
2) stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
termin składania wniosków: do 15 października
3) stypendium rektora dla najlepszych studentów
termin składania wniosków: do 31 października
(na podstawie wyróżniających wyników w nauce, czyli średniej ocen min.4,50 lub
na podstawie osiągnięć sportowych lub
na podstawie osiągnięć naukowych, czy artystycznych lub
na pierwszym roku studiów na podstawie wyników olimpiady lub medalu w Mistrzostwach Polski w danej dyscyplinie sportowej)
4) stypendium ministra
termin składania wniosków: do 1 października
5) stypendia Fundacji Koźmińskich
termin składania wniosków: do 31 października; wszystkie sprawy należy załatwiać bezpośrednio w fundacji
6) Student może także ubiegać się o jednorazową zapomogę.
Wnioski należy składać w pok. D-213 (z wyjątkiem wniosków o stypendium rektora na podstawie wyników sportowych - zał.4 i 4B - które należy składać u p. Marka Wołkowyckiego w pok. D-25 oraz z wyjątkiem wniosków o stypendia z Fundacji Koźmińskich, które należy składać on-line za pośrednictwem strony internetowej fundacji).
Informacje o różnych stypendiach na terenie całej Polski, o które studenci mogą ubiegać się samodzielnie, poza uczelnią - można znaleźć w serwisie mojestypendium.pl
Firma MaxRoy.com wydawca portalu www.SprawnyMarketing.pl oferuje stypendium szkoleniowe dla studentów z zakresu marketingu internetowego - szczegóły na stronie: http://searchmarketingweek.com/stypendia-szkoleniowe-maxroy/ .
Dotacja taka przyznawana jest uczelni przez ministerstwo na rok kalendarzowy, co oznacza, że w roku akademickim 2019/2020 na miesiące październik - grudzień dysponować będziemy funduszami z dotacji na rok 2019, zaś na miesiące styczeń-lipiec dysponować będziemy środkami z dotacji na rok 2020, której wysokość poznamy najwcześniej w marcu 2020 roku.
Wysokość poszczególnych stypendiów w roku akademickim 2019/2020 określi Komisja Stypendialna, w oparciu o stan środków finansowych i liczbę wniosków o stypendia, które spełniają warunki ubiegania się.
Szczegóły można znaleźć w "Do wniosku o stypendium socjalne na rok akad. 2019/2020 - wskazówki i informacje"
orzeczenie o niepełnosprawności lub
orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym, znacznym) lub
orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1172, z późń.zm.
1. Stypendium rektora otrzymuje student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
1) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
2) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Laureat olimpiady międzynarodowej albo laureat lub finalista olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, tj. w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 2019, poz.1481), przedstawia zaświadczenie zgodne ze wzorem dołączonym do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji i sposobu przeprowadzania turniejów i olimpiad (Dz.U. nr 13 poz.125, z późn.zm.).
Medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie, tj. w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2019 r. poz.1468), przedstawia zaświadczenie Polskiego Związku Sportowego, który zgodnie z art. 13 ustawy, ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie. Zgodnie z art. 11 ust.5 ustawy Minister Sportu i Turystyki ogłasza wykaz polskich związków sportowych, wykaz widnieje na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2. Stypendium rektora może otrzymać student, zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, który posiada wpis na kolejny rok studiów i który będąc studentem w roku akademickim 2018/2019:
1) uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, co oznacza uzyskanie arytmetycznej średniej ocen w wysokości przynajmniej 4,50 lub
2) miał osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym lub
3) miał osiągnięcia naukowe lub
4) miał osiągnięcia artystyczne.
3. O stypendium rektora NIE MOŻE ubiegać się student, który powtarzał rok lub semestr w roku akad. 2018/2019 oraz student drugiego roku studiów, który nie zaliczył pierwszego roku i ma wpis na rok drugi z powtarzaniem przedmiotów (nie dotyczy studentów studiów drugiego stopnia).
4. Podstawą ubiegania się o stypendium rektora jest spełnienie przynajmniej jednego z wymienionych wyżej warunków (np. można ubiegać się o stypendium na podstawie średniej ocen min. 4,50 albo na podstawie osiągnięć sportowych, jak również w oparciu o obie te podstawy razem.
5. Student pierwszego roku studiów drugiego stopnia oraz student pierwszego roku studiów jednolitych magisterskich podjętych po ukończeniu studiów pierwszego stopnia może ubiegać się o stypendium rektora, jeśli spełnił na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia w roku akad. 2018/2019 warunki ubiegania się wymienione w pkt 2.
6. Student może otrzymywać stypendium rektora tylko na jednym, wybranym przez siebie kierunku studiów. Student, który ukończył już studia z tytułem magistra lub równorzędnym nie może ubiegać się o stypendium na kolejnych studiach. Student, który ukończył studia z tytułem licencjata lub równorzędnym nie może ubiegać się o stypendium na kolejnych studiach pierwszego stopnia (może natomiast na studiach drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich).
7. Stypendium rektora przyznaje Komisja Stypendialna na wniosek studenta złożony do 31 października w Biurze ds. Stypendiów i Studentów Niepełnosprawnych. Stypendium rektora dla najlepszych studentów nie przysługuje, jeśli wniosek o jego przyznanie zostanie złożony po 31 października, wynika to z konkursowego charakteru stypendium.
Wnioski o stypendium rektora na podstawie osiągnięć sportowych studenci składają za pośrednictwem Dyrektora Centrum Sportu ALK (p. Marka Wołkowyckiego), który przekazuje je Komisji Stypendialnej – wnioski należy składać w pok. D-25.
8. Stypendium rektora przyznawane jest na rok akademicki - do 10 miesięcy.
9. Liczba przyznanych w roku akad. 2019/20 stypendiów rektora na danym kierunku studiów nie może być wyższa niż 10% liczby studentów tego kierunku, według stanu na dzień 31 października.
10. Wzór wniosku o stypendium rektora dla najlepszych studentów stanowią załączniki do Regulaminu:
1) nr 4 - wniosek
2) nr 4 A – c.d. wniosku dla studentów ubiegających się o stypendium rektora na podstawie średniej ocen min.4,50,
3) nr 4B - c.d. wniosku dla studentów ubiegających się o stypendium rektora na podstawie osiągnięć portowych,
3) nr 4C - c.d. wniosku dla studentów ubiegających się o stypendium rektora na podstawie osiągnięć naukowych lub artystycznych,
4) nr 4D - c.d. wniosku dla studentów ubiegających się o stypendium rektora na podstawie wyników olimpiady lub jako medalista Mistrzostw Polski w danej dyscyplinie sportowej.
11. Komisja Stypendialna:
1) określa wysokość środków finansowych z dotacji przeznaczonych na stypendia rektora dla najlepszych studentów, które nie mogą być wyższe niż 60% środków przeznaczonych łącznie na stypendia socjalne, zapomogi i stypendia rektora dla najlepszych studentów,
2) ustala jaka jest na każdym kierunku liczba złożonych wniosków o stypendium rektora, które spełniają warunki ubiegania się o to stypendium,
3) w przypadku, gdy liczba wniosków o stypendium rektora na danym kierunku przekracza 10% liczby wszystkich studentów tego kierunku, komisja przedstawia rektorowi i samorządowi studentów propozycję kryteriów, pozwalających przyznać stypendium tylko uprawnionej liczbie osób.
Ustalone na dany rok akademicki kryteria zostaną ogłoszone na stronie internetowej uczelni w postaci decyzji Rektora podjętej w porozumieniu z samorządem.
12. Progi i kwoty stypendium rektora w roku akad. 2018/2019 za średnią ocen - pobierz plik. (plik ma charakter informacyjny, komisja ustala progi i kwoty w każdym troku w oparciu o przyjęte wnioski i wysokość budżetu).
1. Na podstawie wniosków o stypendium rektora za wyróżniające wyniki w nauce, czyli za arytmetyczną średnią ocen nie niższą niż 4,50, Komisja Stypendialna sporządza listę rankingową dla każdego kierunku studiów, z którego zostały złożone wnioski. Listy rankingowe zawierać będą średnie ocen z poprzedniego roku akademickiego wraz z nazwiskami studentów, uporządkowane będą wg wysokości średniej ocen, poczynając od najwyższej średniej.
2. Do obliczenia średniej ocen stosuje się przepisy Regulaminu Studiów.
3. Średnia ocen jest średnią arytmetyczną i oblicza się ją na podstawie sumy ocen i zaliczeń na ocenę uzyskanych ze wszystkich przedmiotów objętych planem studiów i programem nauczania podzieloną przez ilość ocen i zaliczeń na ocenę objętych planem studiów i programem nauczania, z uwzględnieniem także ocen niedostatecznych.
4. Arytmetyczna średnia ocen liczona jest z dwoma miejscami po przecinku, cyfra z drugiego miejsca po przecinku jest zaokrąglana matematycznie na podstawie cyfry z trzeciego miejsca po przecinku.
5. Do arytmetycznej średniej ocen nie wlicza się oceny uzyskanej z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego.
6. W przypadku stosowania w uczelni, w której student ukończył studia I st. lub z której się przeniósł, innej skali ocen niż w ALK - arytmetyczna średnia ocen studenta zostaje dostosowana do skali ocen ALK i przeliczona w następujący sposób:
1) należy obliczyć jaki procent najwyższej możliwej średniej na poprzedniej uczelni stanowi średnia studenta (do czterech miejsc po przecinku),
2) ten sam procent należy policzyć z najwyższej możliwej średniej w ALK – czyli z 5,00
3) otrzymany wynik obliczenia zgodnie z pkt. 2) jest średnią studenta uznaną w ALK.
7. Średnia ocen studenta musi być potwierdzona na wniosku przez pracownika właściwego dziekanatu (ewentualne wątpliwości w związku z wysokością średniej należy wyjaśnić w dziekanacie przed złożeniem wniosku).
8. To od jakiej średniej na danym kierunku, w danym roku akademickim zostaną przyznane stypendia - będzie zależało od liczby wszystkich wniosków o stypendium rektora na tym kierunku oraz od wysokości środków finansowych, którymi dysponowała będzie komisja.
1. O stypendium rektora na podstawie osiągnięć sportowych może ubiegać się student, który osiągnął w roku akademickim 2018/2019 wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym, i posiada wpis na kolejny rok.
2. Wniosek o przyznanie stypendium student składa za pośrednictwem Dyrektora Centrum Sportu ALK, który przedstawia Komisji Stypendialnej rekomendację dla studenta i wyraża opinię odnośnie wysokości stypendium po zasięgnięciu opinii trenera danej dyscypliny oraz Prezesa AZS ALK.
3. O pozytywnej rekomendacji Dyrektora Centrum Sportu ALK decyduje reprezentowanie uczelni na zawodach, do których zawodnik został zgłoszony przez ALK, a w szczególności wynik zdobyty na Akademickich Mistrzostwach Polski publikowany na stronie internetowej www.ampy.pl lub na Akademickich Mistrzostwach Europy oraz liczba punktów uzyskanych w klasyfikacji open mistrzostw publikowana na stronie internetowej www.ampy.pl– a także:
1) przydatność dla drużyny,
2) zaangażowanie,
3) bycie liderem zespołu,
4) nienaganna postawa sportowa wobec uczelni/klubu AZS ALK
5) wywiązywanie się z obowiązku reprezentowania uczelni na zawodach,
6) progresja wyników sportowych.
4. Warunek zgłoszenia do zawodów przez ALK nie dotyczy studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia, którzy studia pierwszego stopnia ukończyli na innej uczelni niż ALK lub studentów, którzy rozpoczynają studia w ALK po przeniesieniu się z innej uczelni.
5. W przypadku, gdy Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP) nie są rozgrywane w danej dyscyplinie sportowej lub student osiągnął wysokie wyniki sportowe w innym współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym - udzielenie rekomendacji jest uzależnione od wysokości budżetu na stypendia w danym roku akademickim i liczby wniosków z danego kierunku.
6. W pierwszej kolejności stypendia są przyznawane reprezentantom Uczelni na AMP i AME.
1. Za osiągnięcia naukowe, na podstawie których student może ubiegać się o stypendium rektora dla najlepszych studentów, uważa się:
1) publikacje prac naukowych i naukowo-badawczych, które uzyskały rekomendację pracownika naukowego ALK ,
2) czynny udział studenta jako prelegenta w konferencjach naukowych, zaopiniowany pozytywnie przez właściwego Kierownika Katedry lub Prorektora ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadry,
3) uzyskanie nagrody lub wyróżnienia za działalność naukową i badawczą,
4) twórczy udział w pracach badawczych w ramach realizowanych krajowych i międzynarodowych grantów badawczych, potwierdzony opinią kierownika grantu i Prorektora ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadry,
2. Ww. osiągnięcia naukowe muszą być związane z kierunkami studiów, prowadzonymi w ALK i pochodzić z poprzedniego roku akademickiego.
3. Za osiągnięcia artystyczne, na podstawie których student może ubiegać się o stypendium rektora dla najlepszych studentów, uważa się:
1) jedynie osiągnięcia indywidualne,
2) osiągnięcia w konkursach ogólnopolskich, w postaci co najmniej trzeciego miejsca.
Stypendium ministra
Szczegółowe informacje na stronie fundacji.