Zalecenia Netykiety aby ułatwić Nam wszystkim współpracę

Autorkami są  Bożena Wujec i Dr Lidia Czarkowska

 


Przed spotkaniem:

1. Przygotuj sobie wygodne miejsce do nauki - komputer, stół/biurko, zadbaj o dobre oświetlenie twarzy, abyśmy Cię widzieli.

Możesz mieć przy sobie termos z herbatą lub wodę, kartki i zeszyt do notowania, długopis, flamastry i wszystkie pomoce naukowe o które prosi wykładowca/prace domowe itd.

Przygotuj się do zajęć. Odrób prace domowe i zadania wstępne, o które poprosił wykładowca. Pamiętaj, że najlepszym sposobem, aby ćwiczyć w podgrupie z osobą przygotowaną, to … BYĆ NIĄ.  

2. Przygotuj się technicznie - sprawdź, czy Twoja kamera i mikrofon działają. Zainstaluj aplikację i przetestuj ją wcześniej z kolegą.

Pamiętaj, aby zacząć się wdzwaniać 5-10 min wcześniej, gdyż robienie tego w ostatniej chwili powoduje sporo stresu. Wykładowca czeka na Ciebie już 10 min przed rozpoczęciem zajęć. 

3. System. Najlepiej używaj aplikacji Microsoft Teams lub przeglądarki Chrome – szczególnie jeśli pracujesz na komputerze iMac. Jeśli system nie działa, usuń historię wyszukiwania w przeglądarce, zresetuj komputer, zainstaluj ponownie aplikacje i wdzwoń się ponownie. Nie panikuj, nie dzwoń do wykładowcy (bo on/ona teraz prowadzi zajęcia). Dasz radę :-)

Czasami, kiedy połączenie internetowe jest słabe, system może odcinać Cię od kamery, aby zachować dobrą jakość połączenia audio. Jeśli masz kłopot z płynnością transmisji to możesz kontynuować zajęcia bez kamery, ale poinformuj wykładowcę na czacie o takiej sytuacji, aby wiedział dlaczego Cię nie widzi :-)

4. Netykieta, czyli uprzejme zachowanie się w Internecie :-) 

W trakcie zajęć masz włączoną kamerę i wyciszony mikrofon (mute). Mikrofon uruchamiasz tylko wtedy kiedy chcesz zabrać głos, następnie znowu się wyciszasz. Przez cały czas korzystasz ze słuchawek i mikrofonu przy ustach, aby różne dźwięki w Twoim tle/otoczeniu nie przeszkadzały innym studentom. 

Zabieranie głosu - Jeśli chcesz zabrać głos - mówisz najpierw swoje imię i prosisz o możliwość zabrania głosu. Jeśli wykładowca się zgodzi - krótko zabierasz głos. Na końcu swojej wypowiedzi powiedz „Dziękuję” - dasz w ten sposób wszystkim do zrozumienia że twoja wypowiedź się skończyła. Ponownie wyciszasz mikrofon. 

Czasami wykładowca zaproponuje, aby mu nie przeszkadzać podczas wykładu i przeznaczy czas po wykładzie na zadawanie pytań. Jeśli zdarzy się, że kilka osób jednocześnie próbuje zabrać głos, wykładowca przejmuje rolę facylitatora i „kieruje ruchem”. Poczekaj na swoją kolej :-) 

5. Przerwy w zajęciach 

W czasie przerwy możesz rozłączyć się lub pozostać połączony. W takim przypadku koniecznie wycisz mikrofon, abyśmy nie słyszeli Waszych domowych rozmów, psów, kotów i sąsiadów :-)

6. Podział na grupy

W trakcie zajęć możecie być przydzielani przez wykładowcę do 2-3 osobowych grup. Jeśli z jakiegoś powodu system się rozłączy, lub po zakończonym ćwiczeniu nie wrócicie ponownie do całej grupy (klasy), wdzwońcie się ponownie. Wszystko jest OK :-)
https://support.office.com/en-us/article/Use-a-link-or-code-to-join-a-team-c957af50-df15-46e3-b5c4-067547b64548