dr Karol Chlasta

Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym
Adiunkt

Dr Karol Chlasta - Adiunkt w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych w Katerze Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym. Tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja uzyskał w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, po obronieniu z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej pt. „Neural Simulation Pipeline for Liquid State Machines” (2023).

Poza światem nauki certyfikowany specjalista (Salesforce, SAP, MicroStartegy, IBM, Dell/EMC), konsultant, trener (HCAI - Huawei Certified Academy Instructor) i menedżer IT. Absolwent studiów magisterskich z informatyki ekonomicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (2008) i studiów podyplomowych „Analityka biznesowa” realizowanych przez Katedrę Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (2015), oraz kursu pedagogicznego na University College Dublin (Irlandia). Wielokrotny uczestnik programów i praktyk międzynarodowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii. W 2006 roku wyróżniony Stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dla najlepszych studentów w Polsce.

Ma ponad piętnastoletnie doświadczenie na stanowiskach różnych szczebli (w tym kierowniczych) pionach IT i Finansów organizacji takich jak HP, IBM, MicroStrategy, Royal Bank of Scotland, Brown Brothers Harriman, czy Aviva, gdzie był jednym z pierwszych absolwentów globalnego programu rozwoju kadry zarządczej o nazwie „Leading For Growth in the UK & Ireland”. W 2017 zdobywca głównej nagrody „Outstanding Leader” przyznawanej przez globalnego CIO Avivy dla najlepszego lidera w IT (globalnie dla wszystkich rynków Avivy oraz spółek joint-venture). Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora Technicus Ltd odpowiedzialnego za Oddział w Polsce i cyberbezpieczeństwo całej firmy, zlokalizowanej w Londynie i Warszawie. Zbudował w Warszawie zgrany zespół IT koncentrujący się na zarządzaniu danymi, który liczy obecnie 15 osób.

Doświadczenie dydaktyczne zdobywał w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie i Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odpowiadając m.in. za przedmioty takie jak Uczenie Maszynowe, Zaawansowane Techniki Multimedialne, Systemy Analityczne BI, Bazy Danych czy Technologie Multimedialne w Internecie. Obecnie prowadzi przedmioty związane z programowaniem i sztuczną inteligencją w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Twórca jednej z pierwszych sieci komputerowych dostarczających Internet w Tarnowie w latach 90-tych ubiegłego wieku. Fan Linuksa i Raspberry Pi oraz namiętny biegacz.

Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. tematykę sztucznej inteligencji (głównie sztucznych sieci neuronowych i uczenia maszynowego), interakcję człowiek-komputer, przetwarzanie dużych zbiorów danych oraz zarządzanie informacją. Autor lub współautor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu informatyki i jej zastosowań (głównie informatyka społeczna i neuroinformatyka).

  • Członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego
  • Członek BCS, The Chartered Institute for IT
  • Członek Association for Computing Machinery
  • Członek Institute of Electrical and Electronics Engineers