mgr Karol Chlasta

Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym
Asystent

mgr Karol Chlasta - Asystent badawczo-dydaktyczny w Katerze Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym i członek Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością (CRASH) w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie pełni też rolę badacza-stypendysty w projekcie „BigMig: Cyfrowe i analogowe ślady migrantów w dużych i małych zbiorach danych oraz zdolności ludzkie” (OPUS-19, NCN), oraz doktorant informatyki (ICT & Psychology) w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Poza światem nauki certyfikowany specjalista, konsultant, trener (HCAI - Huawei Certified Academy Instructor) i menedżer IT. Absolwent studiów magisterskich z informatyki ekonomicznej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (2008) i studiów podyplomowych „Analityka biznesowa” realizowanych przez Katedrę Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (2015). Wielokrotny uczestnik programów i praktyk międzynarodowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii. W 2006 roku wyróżniony Stypendium Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dla najlepszych studentów w Polsce.

Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych różnych szczebli w pionach IT i Finansów organizacji takich jak HP, IBM, MicroStrategy, Royal Bank of Scotland czy Brown Brothers Harriman. Od 2016 roku pracuje w Avivie, jeden z pierwszych absolwentów globalnego programu rozwoju kadry zarządczej Avivy „Leading For Growth in the UK & Ireland”. W 2017 zdobywca głównej nagrody „Outstanding Leader” przyznawanej przez globalnego CIO Avivy dla najlepszego lidera w IT (globalnie dla wszystkich rynków Avivy oraz spółek joint-venture). Obecnie starszy menedżer w firmie Aviva, odpowiedzialny za rozwój systemów finansowych i zarządzanie podatnościami (2016-2021) i bezpieczeństwo platform IT (od czerwca 2021).

Doświadczenie dydaktyczne zdobywał w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie i Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odpowiadając m.in. za przedmioty takie jak Zaawansowane Techniki Multimedialne, Systemy Analityczne BI, Bazy Danych czy Technologie Multimedialne w Internecie. Obecnie prowadzi przedmioty związane z programowaniem i sztuczną inteligencją w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Twórca jednej z pierwszych sieci komputerowych dostarczających Internet w Tarnowie w latach 90-tych ubiegłego wieku. Fan Linuksa i Raspberry Pi, oraz namiętny biegacz.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na tematyce sztucznej inteligencji (głównie sztucznych sieci neuronowych i uczenia maszynowego), interakcji człowiek-komputer, cyberbezpieczeństwie oraz przetwarzaniu dużych zbiorów danych. Autor lub współautor publikacji naukowych z zakresu informatyki i jej zastosowań (głównie informatyka społeczna i neuroinformatyka).

Publikacje w czasopismach naukowych:

CHLASTA K., Wołk K. (2021), "Towards Computer-Based Automated Screening of Dementia Through Spontaneous Speech", FRONTIERS IN PSYCHOLOGY, online, s. online, afiliacja: Inna.

Wołk A., CHLASTA K., Holas P. (2021), "Hybrid approach to detecting symptoms of depression in social media entries.", Pacific Asia Journal of the Association for Information Systems, 192, s. online, afiliacja: ALK.

Rozdziały w monografiach:

Wołk A., CHLASTA K., Holas P. (2021), "Hybrid approach to detecting symptoms of depression in social media entries.", w: - (red.), PACIS 2021 Proceedings, ---, s. 192, afiliacja: ALK.  

 

  • Członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego
  • Członek BCS, The Chartered Institute for IT
  • Członek Association for Computing Machinery
  • Członek Institute of Electrical and Electronics Engineers