Rzucanie akademii: Analiza porównawcza kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA

Rzucanie akademii: Analiza porównawcza kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA

Kierownik projektu
Wiedza
dr Anna Górska
Kwota dofinansowania
Koszty
353 226 PLN
Czas trwania
02.09.2024 - 01.09.2027
Źródło finansowania
Koszty
Projekt (nr 2023/51/D/HS4/00631 finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA 19

Projekt badawczy rzuca światło na rosnący trend wśród naukowców różnych dyscyplin, którzy, pomimo pozornie satysfakcjonujących karier, dobrowolnie decydują się na opuszczenie swoich stanowisk. Ten trend prowadzi do utraty kapitału intelektualnego i różnorodności w instytucjach na całym świecie. Tradycyjny obraz akademii jako miejsca elastyczności, prestiżu, ciągłej nauki, współpracy z wybitnymi umysłami i pielęgnowania młodych talentów, traci na blasku. Przyczynia się do tego środowisko charakteryzujące się długimi godzinami pracy, rosnącą konkurencją i znaczącymi osobistymi poświęceniami, które często dotykają w większym stopniu kobiety. Badanie ma na celu zrozumienie, dlaczego akademicy decydują się na odejście, jak wygląda ten proces i jak rozwija się ich kariera po opuszczeniu akademii. Szczególną uwagę badanie poświęca na nierównomierny rozkład trudności w środowisku akademickim między kobietami i mężczyznami. Chociaż kobiety nie są mniejszością w szerszej społeczności akademickiej, nadal są postrzegane jako "inna" grupa - anomalia, a nie norma. Dowody sugerują, że kobiety podlegają bardziej rygorystycznym standardom, a ich kwalifikacje są często niedoceniane. Dlatego przyczyny ich odejścia mogą różnić się od perspektywy mężczyzn. Projekt skupia się na analizie historii życia akademików w Polsce i USA. Dotychczasowe badania w tej dziedzinie dominowały w Stanach Zjednoczonych, ale opierały się na podejściu ilościowym, pomijając rzeczywiste doświadczenia akademików. Polska natomiast była dotychczas pomijana w tego typu badaniach. Projekt ma na celu rzucenie światła na te kwestie, dostarczając nowych perspektyw i wglądów w zrozumienie fenomenu odejścia z akademii, z uwzględnieniem różnic płciowych oraz kontekstów kulturowych obu krajów.

Kierownik projektu

pt.: „Rzucanie akademii: Analiza porównawcza kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA”

ogłasza konkurs nr 1/2024/1031_BAD-0090 na stypendium naukowe Narodowego Centrum Nauki

Konkurs na stypendium naukowe NCN odbywa się w ramach projektu pt.: „Rzucanie akademii: Analiza porównawcza kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki na podstawie umowy nr UMO-2023/51/D/HS4/00631, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA 19.

 Informacje o projekcie:

Rzucanie akademii: Analiza porównawcza kobiet i mężczyzn w Polsce i w USA”, realizowany w Akademii Leona Koźmińskiego pod kierownictwem dr Anny Górskiej, bada zjawisko dobrowolnego opuszczania uczelni przez naukowców. Mimo pozornie satysfakcjonujących karier, akademicy decydują się na odejście, co prowadzi do utraty kapitału intelektualnego i różnorodności w instytucjach. Projekt koncentruje się na zrozumieniu, dlaczego naukowcy rezygnują z pracy, jak przebiega ten proces oraz jakie są dalsze ścieżki ich kariery. Szczególną uwagę poświęca się nierównościom płciowym i różnicom kulturowym w Polsce i USA, dostarczając nowych perspektyw na ten globalny problem.

Opis projektu:

https://www.kozminski.edu.pl/pl/rzucanie-akademii-analiza-porownawcza-kobiet-i-mezczyzn-w-polsce-i-w-usa

Wymagania wobec kandydata/kandydatki:

  • Wykształcenie w zakresie nauk społecznych;
  • Doświadczenie w zbieraniu i analizie danych jakościowych;
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie C1;
  • Znajomość języka polskiego na poziomie C2;
  • Posiadanie statusu:
    • uczestnika/czki studiów doktoranckich (w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym) lub
    • doktoranta/ki w szkole doktorskiej (w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Zadania wykonywane na stanowisku:

  • Planowanie wywiadów;   
  • Gromadzenie i wstępne kodowanie danych jakościowych;
  • Opracowywanie i organizacja danych badawczych;
  • Współpraca przy transkrypcji wywiadów;  
  • Upowszechnianie wyników badań, wsparcie w przygotowywaniu publikacji naukowych;
  • Współpraca z Kierownikiem projektu;
  • Inne prace zlecone przez Kierownika projektu.

Warunki zatrudnienia:

  • Stypendium naukowe NCN, wypłacane Stypendyście/stce na podstawie umowy stypendialnej, planowany okres zatrudnienia: od listopada 2024 r. (lub najszybciej, po tym terminie) na okres maksymalnie 18 miesięcy.
  • Wysokość stypendium wynosi 5000 zł miesięcznie.

Warunki wyłonienia i zatrudnienia kandydatów oraz możliwą wysokość stypendium określa Regulamin przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki określony uchwałą Rady NCN nr 124/2022 z dnia 1 grudnia 2022

 

Informacje na temat procesu rekrutacyjnego:

Osoby spełniające wymagania i zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie poniższych dokumentów aplikacyjnych do dnia 16.10.2024 r. na adres e-mailowy nauka@kozminski.edu.pl, z dopiskiem w tytule wiadomości: „Stypendium naukowe 1/2024/1031_BAD-0090”

  Wymagane dokumenty:

  • CV w jęz. polskim lub angielskim, uwzględniające: dorobek naukowy kandydata (w tym publikacje), osiągnięcia wynikające z prowadzenia badań naukowych (stypendia, nagrody, doświadczenie naukowe zdobyte w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych, konferencjach); kompetencje do realizacji zadań w projekcie badawczym (w tym informacje o poziomie znajomości języka angielskiego).
  • skan ważnej legitymacji lub kopia zaświadczenia o posiadaniu statusu:
    • uczestnika/czki studiów doktoranckich (w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym) lub
    • doktoranta/ki w szkole doktorskiej (w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce)
  • mile widziane dokumenty poświadczające posiadane doświadczenie i umiejętności (m.in. zaświadczenia o odbyciu stażu bądź praktyk, certyfikaty szkoleniowe, referencje itp.)

 Złożenie dokumentacji niekompletnej stanowi podstawę do odrzucenia zgłoszenia w trakcie oceny formalnej.

 Informacje dodatkowe:

Komisja stypendialna zastrzega sobie prawo do: przeprowadzenia rozmowy z wybranymi osobami, weryfikacji informacji podanych przez kandydata/kę oraz do zakończenia konkursu bez wyłonienia Stypendysty/ki.

 

Ocena kandydata/ki zostanie dokonana w oparciu o kryteria oceny wskazane w Regulaminie przyznawania stypendiów naukowych NCN w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki określonym uchwałą Rady NCN nr 124/2022 z dnia 1 grudnia 2022.

 

Wszelkie pytania merytoryczne dotyczące projektu i treści ogłoszenia, można kierować do Kierownika projektu, tj. dr Anny Górskiej, na adres email: amg@kozminski.edu.pl

Pozostałe pytania związane z aplikowaniem można kierować na adres nauka@kozminski.edu.pl

 

Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest do dnia 31.10.2024 r.

Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Akademii Leona Koźmińskiego.

 Od decyzji Komisji stypendialnej nie przysługuje odwołanie.

 

Informujemy, że przesyłając dokumenty rekrutacyjne zgadza się Pani/Pan na przetwarzanie przez Akademię Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 59, 03-301 Warszawa, Pani/Pana danych osobowych zawartych w dokumentach w celu realizacji procesu rekrutacji, prowadzonego przez Akademię Leona Koźmińskiego, w ramach realizacji jednego procesu rekrutacji, na stanowisko wskazane w ogłoszeniu, przez czas trwania rekrutacji oraz w przypadku osób, które nie zostały zatrudnione, dane przechowywane będą przez okres 3 miesięcy, licząc od dnia zakończenia procesu rekrutacyjnego.

Załącznik 1 – Obowiązek informacyjny RODO

alk
dr Anna Górska