Zapraszamy na warsztaty prawnicze dla licealistów prowadzone przez studentów ze Studenckiej Poradni Prawnej.

16.11.2022

Serdecznie zapraszamy na coroczny cykl warsztatów organizowany przez Studencką Poradnię Prawną Akademii Leona Koźmińskiego. Naszym celem jest rozwijanie świadomości prawnej u młodzieży oraz wzbudzenie zainteresowania problemami świata prawa, z którymi każdy może się spotkać. Zajęcia będą odbywać się w formule hybrydowej, w Akademii Leona Koźmińskiego oraz online we wtorki, o godzinie 15:00, w okresie 22.11.2022-10.01.2023 r.

Uczniom przybliżona zostanie problematyka m.in. z zakresu prawa i postępowania karnego, prawa handlowego, cywilnego, prawa pracy oraz prawa spadkowego.

Prawo karne

22.11.2022, godz. 15:00

„Zatrzymanie przez policję i co dalej? Prawa i obowiązki podczas zatrzymania

Podczas tego warsztatu dowiecie się, jakie uprawnienia ma wobec was policja, czego może żądać, a co będzie przekroczeniem jej kompetencji. Opowiemy ci jakie są twoje prawa podczas zatrzymania i czy zawsze możecie zostać przeszukani.

Prawo pracy

29.11.2022, godz. 15:00

„Moja pierwsza umowa o pracę - na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o pracę."

Chcecie pracować? A może już pracujecie i chcecie wiedzieć, czy pracodawca was nie wykorzystuje? Na tym warsztacie dowiecie się co musi zawierać umowa o pracę oraz jakie standardy wyznacza Kodeks Pracy.

Postępowanie spadkowe

06.12.2022, godz. 15:00

„Podatek od spadków i darowizn - czy muszę zgłaszać do urzędu skarbowego prezent od Świętego Mikołaja?"

Wyobraźcie sobie, że dostajecie prezent na Mikołajki, gwiazdkę, pierścionek zaręczynowy albo babcia daje wam pieniądze na lody. Powiemy wam, czy powinniście zgłosić takie darowizny do urzędu skarbowego. Ponadto wyjaśnimy kiedy trzeba zapłacić tytułem podatku okrągłą sumę, a kiedy podatek będzie wynosił okrągłe 0.

Prawo handlowe

13.12.2022, godz. 15:00

„Umowy zawierane w Internecie – jakie mam prawa jako konsument?"

Pewnie nie dacie sobie wcisnąć byle garnków czy spadku od zagubionego wujka z Afryki. Na co jednak powinniście zwracać uwagę zawierając inne umowy przez Internet? Jakie macie prawa jako konsument? Kiedy możecie odstąpić od umowy, a kiedy należy się rękojmia? Te i inne kwestie dla was omówimy.

Prawo majątkowe

20.12.2022, godz. 15:00

„O małżeństwie słów parę - o obowiązkach i stosunkach majątkowych małżonków."

Czy można mężowi zabronić wyjścia z kolegami? Czy żona może wydać na ubrania całą swoją wypłatę? Czy można odbierać wynagrodzenie małżonka za niego? Te i inne palące kwestie wyjaśnimy w czasie warsztatu.

Prawo handlowe

03.01.2023, godz. 15:00

„Nowy Rok, nowe hasło – czy Internet jest niebezpieczny?"

Czy phishing to wirtualne łowienie ryb? Czy wysłanie 200 maili z prośbą o przełożenie sprawdzianu to już stalking? Na te i więcej pytań odpowiemy podczas prezentacji na temat cyberprzestępczości. Dowiecie się jak nie paść ofiarą przestępstw internetowych ale też co zrobić, gdy nie dopisze wam szczęście.

Prawo administracyjne

10.01.2023, godz. 15:00

„Jestem w urzędzie - co dalej? Jak załatwić sprawę w urzędzie i czego się spodziewać."

Przyjdzie kiedyś moment, w którym będzie trzeba pójść do urzędu. Powiemy wam co powinniście przygotować oraz czego się spodziewać. Omówimy standardy dobrej administracji oraz pouczymy was o waszych prawach.

ZAPISZ SIĘ

Zajęcia będą się stacjonarnie w Akademii Leona Koźmińskiego, w sali D200 oraz online na platformie MS Teams.

Aby wziąć udział w spotkaniach, należy wypełnić formularz zapisu, deklarując udział w wybranych spotkaniach lub całym cyklu. Po rejestracji linki do spotkań online zostaną przesłane mailem.