Sportowcy ALK zostali zakwalifikowani do „Narodowej Reprezentacji Akademickiej”
04.03.2021

Sportowcy ALK zostali zakwalifikowani do „Narodowej Reprezentacji Akademickiej”.

Sportowcy klasy olimpijskiej i mistrzowskiej otrzymają dodatkowe wsparcie ze strony uczelni, dofinansowane ze środków ministerstwa. Będą mogli liczyć na indywidualne dopasowanie zajęć dydaktycznych do kalendarza zgrupowań i treningów. Projekt pod nazwą „Narodowa Reprezentacja Akademicka” ułatwi sportowcom studiowanie i osiąganie jak najlepszych wyników w uprawianych przez nich dyscyplinach. Jedynie 38 uczelni publicznych i niepublicznych zakwalifikowało się do tego programu, a wśród nich jest Akademia Leona Koźmińskiego z reprezentującymi nas aż 7 mistrzami sportu.

Liczne puchary i medale, które można oglądać w Atrium ALK, to jedynie fragment rzeczywistych osiągnięć sportowych naszych studentów. Od lat uczelnia dzierży tytuł Akademickiego Mistrza Sportu wśród uczelni niepublicznych, a w wielu dyscyplinach nasi studenci mają tytuł mistrzów Polski. W trudnym czasie pandemii, kiedy nie możemy kibicować sportowcom z trybun, śledzimy ich osiągnięcia na stronie https://azs.kozminski.edu.pl/ oraz na fanpage'ach poszczególnych dyscyplin na Facebooku.

W ramach projektu „Narodowa Reprezentacja Akademicka” Ministerstwo Nauki i Edukacji przekazuje dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców, godzących naukę z karierą sportową. Program zajęć dydaktycznych realizowany będzie w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.

– W moim przypadku udaje się łączyć naukę z treningami. Uczę się raczej wieczorami, a indywidualny tryb nauki bardzo mi pomaga, ponieważ mogę umawiać się indywidualnie z wykładowcami na egzaminy, jeżeli nie mogę w danym terminie na przykład ze względu na turniej międzynarodowy. Sądzę, że łączenie studiów ze sportem na poziomie mistrzowskim jest bardzo ciężkie, ale da się to pogodzić, jeżeli jest się dobrze zorganizowaną osobą. Studiuję zarządzanie, specjalizacja: marketing i jestem na drugim roku – mówi Weronika Falkowska, podwójna młodzieżowa mistrzyni Polski w tenisie ziemnym.

W programie „Narodowa Reprezentacja Akademicka” biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, w których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

Mistrzowie sportu studiujący obecnie w Akademii Leona Koźmińskiego to:

• Jakub Broniszewski, student zarządzania I stopnia – szermierka
  • Julia Dworniczuk, studentka zarządzania I stopnia – piłka ręczna