Relacja z pierwszych wirtualnych Targów Pracy i Praktyk w ALK

12.01.2021

25 i 26 listopada 2020 odbyły się pierwsze w historii naszej uczelni wirtualne Tragi Pracy i Praktyk organizowane przez Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony studentów, jak i firm oraz organizacji biorących udział w tej inicjatywie. W wydarzeniu udział wzięły: Accenture Operations, Agencja Wywiadu, Amazon, Astra Zeneca, Goldman Sachs, Google, J.P. Morgan, JTI, KPMG, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Nordea, Vistra oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Studenci chętnie uczestniczyli w spotkaniach i prezentacjach, jakie dla nich przygotowaliśmy. W ankietach podkreślali, że dzięki platformie MS Teams mogli sprawnie i intuicyjnie przełączać się pomiędzy webinarami, co ułatwiło im udział w wydarzeniu. Targi w formule on-line pozwoliły na bezpośredni kontakt studentów z pracodawcami, który pozwolił na zbudowanie profesjonalnego networkingu w komfortowych, domowych warunkach. Przedstawiciele wystawców przygotowali dla studentów interesujące prezentacje, filmy i dyskusje. Każde spotkanie zawierało element sesji Q&A, podczas której studenci mogli zadawać pytania. Uczestnicy sesji pytali szczególnie o przebieg procesów rekrutacyjnych, kultury organizacji, możliwości rozwoju i awansu, a także o warunki zatrudnienia w organizacjach. Szczególnie często padały pytania o możliwości pracy zdalnej oraz elastycznego czasu pracy, co może świadczyć o tym, że nasi studenci polubili się ze zdalnym trybem funkcjonowania i dalej chętnie by z niego korzystali, nawet wtedy gdy nie będziemy mieć już do czynienia z pandemią.

Jednym z najciekawszych pomysłów wystąpień firm były elementy grywalizacji. Przygotowane konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów i były dla nich bardzo ekscytujące. Jako przykłady możemy podać m.in. konkurs sprawdzający wiedzę z przeprowadzonej prezentacji przygotowany przez firmę Amazon za pośrednictwem platformy menti.com. Powodzeniem cieszyły się również quizy osadzone w prezentacjach przygotowane przez firmy: JTI, Vistra oraz Google. Utrzymanie uwagi i skupienia słuchacza, który znajduje się przed monitorem komputera jest wyzwaniem, a większość przedstawicieli firm obecnych na targach fantastycznie sobie z tym poradziła.

Wyniki ankiet pokazały, że zorganizowanie wirtualnej edycji Targów Pracy i Praktyk jest atrakcyjną alternatywą dla stacjonarnego wydarzenia. Niewątpliwie, udział w wirtualnych spotkaniach jest bardziej wymagający od wszystkich osób zaangażowanych: firm, studentów i nas- organizatorów.

Sprawdźmy, co o samych targach sądzą nasi studenci:

Sama otwartość tego spotkania i możliwość uczestniczenia w nich także studentów pierwszego roku, takich jak ja, jest dużym atutem. Uczestnictwo w targach pozwoliło mi zwiększyć moje wiadomości o zapotrzebowaniu na rynku, a także stworzyć subiektywną ocenę części firm. Uczestniczyłem tylko w trzech spotkaniach 26.11 br. żałuję jedynie, że nie było mnie w środę.

Bardzo podobała mi się formuła w jakiej zostały przeprowadzone tegoroczne targi, mam tu na myśli platformę Teams, dzięki której w bardzo łatwy sposób można było przełączyć się ze spotkania na spotkanie. Szerokie spektrum ofert z różnych branż i dziedzin oceniam bardzo na plus.

MS Teams umożliwiło nam studentom, wyjątkowo wygodną i przystępną formę odbioru prezentacji. Mam również wrażenie, że prowadzącym było o wiele łatwiej zapanować nad Q&A session, a studentom dało to możliwość swobodnego zadawania pytań, na każdego przyszła kolej. Wszystko było bardzo dobrze zorganizowane i co szczególnie ważne nie było żadnych problemów technicznych.

Tegoroczne wirtualne targi odwiedziło około 600 studentów naszej Uczelni. Największą popularnością cieszyły się spotkania z takimi firmami tj.: Goldman Sachs, Amazon, Google, Accenture Operations i J.P. Morgan.

Ze względu na duże zainteresowanie taką formułą eventu, już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenie targowe organizowane przez Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami już na początku marca 2021 r.

Do zobaczenia online.

Czytaj także