Rektor prof. Grzegorz Mazurek, prof. Andrzej Koźmiński oraz prof. Witold Bielecki złożyli wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddając hołd Bohaterom Powstania.

01.08.2022

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Nasza Akademia ma szczególny związek z tym aktem oporu. Patron naszej uczelni Profesor Leon Koźmiński (na zdjęciu portretowym) oraz nasz wybitny wykładowca Profesor Witold Kieżun (na zdjęciu w mundurze) walczyli wtedy o wyzwolenie stolicy, w której dzisiaj działamy.

Profesor Leon Koźmiński w stopniu porucznika walczył na Mokotowie jako członek dowództwa Zgrupowania AK „Baszta”. Po upadku Powstania został wywieziony do Niemiec. Więcej informacji o Profesorze Leonie Koźmińskim oraz jego udziale w Powstaniu Warszawskim można znaleźć w wirtualnej tabliczce informacyjnej dotyczącej działalności Armii Krajowej i jej żołnierzy znajdziesz TUTAJ.

Profesor Witold Kieżun jako żołnierz AK o pseudonimie „Wypad” walczył w zgrupowaniu „Gustaw”. Za męstwo i odwagę na polu walki został odznaczony orderem Virtuti Militari. Tuż po zakończeniu wojny został zesłany do sowieckiego obozu zagłady na pustyni Kara-kum, gdzie cudem uniknął śmierci.

Profesor wielokrotnie podkreślał, że Powstanie Warszawskie było najpiękniejszym okresem jego życia i niezwykłym wydarzeniem społecznym – olbrzymia grupa ludzi zjednoczyła się, by walczyć o wartość wyższego rzędu. Podkreślał też, że zawsze miał w życiu ogromne szczęście i w czasie Powstania czuł, że jest bezpieczny i nic mu się nie stanie. Prof. Kieżun w czerwcu zeszłego roku, w wieku 99 lat, odszedł na wieczną służbę.

Opowieść profesora Kieżuna, jako uczestnika Powstania Warszawskiego znajdziesz TUTAJ. W dniu dzisiejszym Rektor naszej Akademii prof. Grzegorz Mazurek wraz z prof. Andrzejem Koźmińskim i  prof. Witoldem Bieleckim złożyli wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, oddając cześć Bohaterom.

Koźmiński Młody
Kieżun