Ranking europejskich szkół biznesu „Financial Times” 2021 - Koźmiński najlepszy w Europie Środkowo-Wschodniej

05.12.2021

Opublikowana przez „Financial Times” lista najlepszych szkół biznesu w Europie obejmuje uczelnie, które najlepiej kształcą przyszłych ekonomistów, menedżerów i finansistów.

Na 54. miejscu znalazła się nasza Akademia jako lider kształcenia biznesowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Koźmiński jest też jedyną polską uczelnią, którą docenił brytyjski dziennik, umieszczając ją w swoim prestiżowym rankingu.

Najwięcej czołowych uczelni znajduje się w Europie Zachodniej. Pierwsze trzy miejsca pozostały takie same jak w ubiegłym roku i zajmują je HEC Paris, London Business School i Insead. Uczelnia partnerska Akademii Leona Koźmińskiego – ESCP Business School – zajęła 14. miejsce.

Ranking uczelni powstaje na podstawie czterech szczegółowych zestawień pokazujących jakość programów i osiągnięcia absolwentów studiów MBA, EMBA, studiów magisterskich z zarządzania i studiów podyplomowych, publikowanych przez „FT” sukcesywnie w ciągu roku. Warunkiem znalezienia się w tych rankingach jest posiadanie akredytacji międzynarodowej AACSB lub EQUIS. Akademia Leona Koźmińskiego jako jedyna uczelnia w Polsce ma komplet akredytacji międzynarodowych. W rankingu EMBA 2021 „FT” zajmuje 29. miejsce, a w Masters in Management 2021 „FT”  – 49. miejsce w Europie.

Jesteśmy atrakcyjnym miejscem do studiowania dla młodzieży z całego świata. Studenci w swoich wyborach często kierują się rankingiem „FT”. Chcą uczyć się w Europie, w kraju o dużej dynamice gospodarczej, jakim jest Polska, i w Warszawie, która jest świetnie skomunikowana z europejskimi miastami i relatywnie niedroga w porównaniu z Norwegią czy Francją. Dlatego co piąty nowy student przyjmowany do nas na studia jest cudzoziemcem – mówi Rektor prof. Grzegorz Mazurek.

Koźmiński jest też bardzo chętnie wybierany przez polskich studentów. Unikatową cechą uczelni jest praktyczne podejście do umiędzynarodowienia. Studenci ALK mają do wyboru studia w pełni angielskojęzyczne lub prowadzone w języku polskim, mogą skorzystać z wymiany studenckiej w ramach sieci ponad 200 uczelni partnerskich z całego świata, co roku gości w Warszawie kilkaset osób z zagranicy w ramach programu Erasmus. Akademia prowadzi programy double degree z kilkoma uczelniami europejskimi z rankingu „FT”, co daje możliwość uzyskania dwóch dyplomów w trakcie nauki. Jest partnerem strategicznym najstarszej uczelni biznesowej w Europie ESCP Business School i prowadzi jeden z sześciu europejskich kampusów tej instytucji.

Studenci Koźmińskiego rozwijają swoje pasje w ramach kół naukowych, konkursów i AZS. Liczne trofea uwieczniające ich zwycięstwa można obejrzeć na terenie kampusu. Największym osiągnięciem są kariery absolwentów – szybko rosnące zarobki i awans zawodowy, monitorowane przez „FT”. To one decydują o wysokiej pozycji Koźmińskiego w tym prestiżowym rankingu.

Pełny ranking uczelni „Financial Times” jest dostępny TUTAJ