Przyszłość branży HR – wyzwania, technologie, trendy

Nowe trendy i wciąż rosnące oczekiwania pracodawców postawiły przed managerami personalnymi nowe wyzwania. Obecnie rola HR-owców sięga znacznie dalej niż procesy rekrutacyjne, szkolenia czy projektowanie systemów wynagrodzeń. Jak zmienia się sytuacja managerów na rynku pracy?

HR manager – oczekiwania  

Osoba zarządzająca działem personalnym realizuje zadania na wielu płaszczyznach i jest zaangażowana w różnorodne obszary. Od managerów oczekuje się znajomości przepisów, procedur, prawa pracy, a także umiejętności opracowywania strategii HR firmy, budowania wizerunku i wsparcia różnych działów w poszczególnych zadaniach. Dyrektorzy czy managerowie personalni mogą z czasem stać się partnerami biznesowymi, uczestnicząc w wyznaczaniu kierunku rozwoju firmy. Z tego względu muszą rozumieć zasady rządzące biznesem. Trudno wymagać od managerów ekspertyz we wszystkich działaniach składających się na szeroko pojęty HR. Jednak osoba odpowiedzialna za dział personalny powinna orientować się w poszczególnych obszarach, by móc odpowiednio nimi zarządzać.  

Nowe oblicza HR-u

W obecnych czasach HR manager staje się inicjatorem, doradcą i strategiem w organizacji. Osoba zarządzająca działem personalnym powinna dysponować kadrą o kompetencjach odpowiadających bieżącym i przyszłym potrzebom. Musi wiedzieć, jak motywować i rozwijać najbardziej wartościowych specjalistów. Realizacja strategii HR nie byłaby możliwa bez zdolnych i zmotywowanych pracowników. Zadaniem managera jest nie tylko efektywne wykorzystanie kapitału ludzkiego, ale również nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w celu zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – praca HR za kulisami

Niegdyś popularnym pojęciem był „HR Tech”, który obejmował dość wąski segment narzędzi technologicznych. Digitalizacja procesów oznaczała wykorzystywanie aplikacji do rejestru urlopów, obliczeń wypłat czy spraw administracyjnych. Obecnie ten termin powoli wychodzi z użycia, ponieważ technologia stała się nieodłącznym elementem zarządzania zasobami ludzkimi. HR napędzany jest coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. W tym sektorze większość procesów można zautomatyzować. Dzięki temu managerowie mogą w większym stopniu realizować bardziej kreatywne zadania i realnie wspierać zespół.  

Managerowie przyszłości

Wbrew pozorom rozwój nowych technologii i digitalizacja rynku pracy nie wyeliminuje zapotrzebowania na pracowników działów personalnych. Harvard Business Review opublikował ciekawy raport (źródło), który pokazuje kierunek zmian stanowisk związanych z szeroko pojętym HR. Grupa ekspertów przygotowała propozycję 21 stanowisk, które będą kluczowe dla dobrobytu pracowników i organizacji. Jednym z nich jest Human Bias Officer. Zapotrzebowanie wynika z obaw dotyczących właściwego wykorzystywania zdigitalizowanych danych pracowników. Sztuczna inteligencja może podnieść ryzyko związane prawidłowym działaniem algorytmów procesujących te dane. Human Bias Officer może być odpowiedzią na te problemy. Z kolei dla pełnego wykorzystania potencjału maszyn i ludzi powstanie stanowisko Human-Machine Teaming Manager. HR będzie również kształtował nowe role holistycznego podejścia do zdrowia, samopoczucia i ogólnego dobrobytu pracowników. Pojawią się takie stanowiska jak Director of Wellbeing oraz HR Business Continuity Director. Budowanie satysfakcji zespołu nie jest możliwe bez udzielania informacji zwrotnych i wsłuchiwania się w jego potrzeby i oczekiwania. Warto na bieżąco śledzić trendy i dopasowywać strategię HR do specyfiki organizacji. Może się okazać, że wyobrażenia dotyczące roli managera nie będą miały odzwierciedlenia w realnych potrzebach pracowników.

Pożądane kompetencje HR managerów

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego należy być przygotowanym na zmiany, zarówno w obszarze nowych technologii, jak i przydatnych kompetencji. Z racji wielu wymiarów roli, którą pełni manager personalny, niezwykle istotna jest jego osobowość i umiejętności miękkie. Dla pracodawców duże znaczenie mają takie cechy jak charyzma, komunikatywność, podejmowanie inicjatyw, a także zdolności przywódcze i umiejętność strategicznego myślenia. Osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych powinny posiadać szeroką widzę z obszaru nowoczesnego HR i możliwości wykorzystania nowych technologii w codziennej pracy. Specjalistów i managerów HR, którzy chcą zdobyć lub usystematyzować wiedzę, zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszej uczelni:

Studia podyplomowe Zarządzanie ludźmi w firmie

Kierunek studiów został przygotowany z myślą o specjalistach i managerach personalnych, którym zależy na poszerzeniu i usystematyzowaniu wiedzy z obszaru zarządzania ludźmi. Absolwenci zostaną wyposażeni w praktyczne umiejętności w zakresie HR, które pozwolą na efektywne zarządzanie potencjałem i kompetencjami zespołu. Na zajęciach uczestnicy poznają nowoczesne metody i narzędzia, które będą mogli wykorzystywać na stanowisku kierowniczym.  

Studia podyplomowe Senior HR Business Partner

Kierunek studiów ma na celu przygotowanie ekspertów i dyrektorów HR do pełnienia roli Senior HR Business Partnera. Absolwenci zdobędą wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą mogli wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy i efektywnie wspierać biznes. Uczestnicy zajęć poznają aktualne trendy i nowoczesne technologie, wspomagające codzienną pracę i profesjonalne zarządzanie personelem.

Czytaj także