Pierwszy Kongres Stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego

Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie ma zaszczyt ugościć Pierwszy Kongres Stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii.

Kiedy? 9 czerwca 2022, w godzinach 09:00 -17:00

Gdzie? Akademia Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 57, Aula główna

Jak dołączyć? Wstęp wolny, wymagana jest wcześniejsza rejestracją, którą znajdziesz TUTAJ.

Stowarzyszenie Polska Sieć Ekonomii (PLSE) powstało pod koniec 2020 r. jako inicjatywa na rzecz promocji pluralizmu poglądów w naukach ekonomicznych. Stowarzyszenie było m.in. inicjatorem głośnego listu „Dług dla regeneracji. Apel o zniesienie limitu zadłużenia w Konstytucji RP” czy niedawnego “Manifestu Obrony Hybrydowej”.

Chcemy zwrócić uwagę na wyzwania stojące przed gospodarką Polski. Zielony wzrost, polityka fiskalna państwa, kształt usług publicznych - w tym rynku mieszkaniowego - inflacja, dane i innowacje w gospodarce - w obliczu wojny w Ukrainie wszystkie te palące problemy wymagają dyskusji i wymiany najbardziej aktualnych, empirycznie zweryfikowanych argumentów. Stąd nazwa naszego wydarzenia: Kongres Regeneracji, bo Polska potrzebuje regeneracji po pandemii i będzie jej potrzebować po zakończeniu wojny” - mówi dr Zofia Łapniewska, współprzewodnicząca PLSE.

Kongres zgromadzi, fizycznie jak i online, uznanych europejskich badaczy współczesnej ekonomii, prezentujących różne koncepcje na rozwiązanie najbardziej palących problemów gospodarki światowej i gospodarek półperyferyjnych, takich jak Polska. Obok nich w panelach dyskusyjnych wystąpią polscy badacze i wykładowcy z Akademii Leona Koźmińskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni. Oprócz środowiska naukowego zależy nam na obecności decydentów, aktywistów społecznych oraz przedstawicieli mediów. Kongres będzie otwarty, wstęp darmowy.” - dodaje Jan J. Zygmuntowski, współprzewodniczący PLSE.

W programie: Otwarcie Kongresu

• 9:00 prof. dr. hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego
  • 9:05 dr Zofia Łapniewska, Jan. J. Zygmuntowski – Współprzewodniczący Stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii
  • 9:10 Mateusz Walewski – Główny Ekonomista, Bank Gospodarstwa Krajowego - Partner Strategiczny I Kongresu Regeneracji
  • 9:15 Keynote speech I, prof. Steve Keen, University of Western Sydney
  • 9:30 Keynote speech II „The New Pragmatism as a Response for Global Development Challenges”, prof. dr. hab. Grzegorz Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego

9:45 Dyskusja I Koniec (neoliberalnej) historii. Ambicje i wyzwania polityki fiskalnej, inwestycji oraz usług publicznych.

Wprowadzenie i moderacja: dr Michał Możdżeń, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Polska Sieć Ekonomii

• prof. Steve Keen, University of Western Sydney
  • prof. Yulia Yurchenko, Greenwich University
  • dr Janina Petelczyc, Szkoła Główna Handlowa
  • Katarzyna Szwarc, Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego
  • Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego

10:45 Przerwa kawowa

• 11:00 Keynote speech III, prof. Julia Steinberger, University of Leeds (online)
  • 11:15 Keynote speech IV, prof. Małgorzata Porada-Rochoń, Uniwersytet Szczeciński

11:30 Dyskusja II Kopernikańska rewolucja w ekonomii. Wiek katastrofy klimatycznej, zielonego rozwoju czy post-wzrostu? Wprowadzenie i moderacja: Dr Maciej Grodzicki, Uniwersytet Jagielloński, Polska Sieć Ekonomii

• prof. Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • prof. Julia Steinberger, University of Leeds (online)
  • prof. Małgorzata Porada-Rochoń, Uniwersytet Szczeciński
  • dr hab. Jacek Schindler, Uniwersytet Wrocławski
  • Mateusz Walewski, Główny Ekonomista – Bank Gospodarstwa Krajowego

12:30 Przerwa obiadowa

• 13:15 Keynote speech V, prof. Branko Milanovic, Graduate Center CUNY (online)
  • 13:30 Keynote speech VI, prof. Monika Kostera, Uniwersytet Warszawski

13:45 Dyskusja III Własność a demokracja w miejscu pracy. Dobra wspólne w gospodarce przyszłości. Wprowadzenie i moderacja: Dr Zofia Łapniewska, Uniwersytet Jagielloński, Polska Sieć Ekonomii

• prof. Monika Kostera, Uniwersytet Warszawski
  • Zofia Krajewska, CoopTech Hub
  • Prof. Branko Milanovic, Graduate Center CUNY (online)
  • dr Adam Czerniak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • dr Marcin Wroński, Szkoła Główna Handlowa

14:45 Przerwa kawowa

• 15:00 Keynote speech VII, Prof. Philippe Aghion, London School of Economics (online)
  • 15:15 Keynote speech VIII, prof. James Muldoon, University of Exeter

15:30 Dyskusja IV Między cyfryzacją a kolonializmem. Innowacje, dane i nowe technologie w globalnych łańcuchach wartości. Wprowadzenie i moderacja: Jan. J. Zygmuntowski, Akademia Leona Koźmińskiego, Polish Economics Network

• Prof. Philippe Aghion, London School of Economics (online)
  • prof. James Muldoon, University of Exeter
  • prof. Aleksandra Przegalińska, prorector Akademii Leona Koźmińskiego
  • Ignacy Święcicki, Polski Instytut Ekonomiczny

16:30 Zamknięcie Kongresu Dr Zofia Łapniewska, Jan. J. Zygmuntowski – Współprzewodniczący Stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii

16:45 Networking Spotkanie dla osób zainteresowanych przystąpieniem do Stowarzyszenia Polska Sieć Ekonomii

Wydarzenie jest pod Patronatem Honorowym prof. Grzegorza Mazurka, Rektora Akademii Leona Koźmińskiego.