Ogromny sukces naszego studenta Krzysztofa Siwko, który jest współautorem artykułu opublikowanego w „Forbes”!

21.04.2021

„Nieszablonowe przywództwo, czyli jak utrzymać wydajność pracy w trudnych warunkach” to tytuł publikacji,  która została przygotowana przez Krzysztofa Siwko wraz z prof. Pawłem Korzyńskim. 

Kilka słów o autorach Prof. ALK dr hab. Paweł Korzyński to ekspert z zakresu przywództwa, e-przywództwa i zarządzania zasobami ludzkimi oraz internetowych sieci społecznych, a także autor wielu publikacji związanych z tą tematyką. Jest również Kierownikiem Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi w naszej uczelni. 

Zachęcamy do lektury książki autorstwa profesora „Przywództwo w erze cyfrowej. Sposoby pokonywania ograniczeń na platformach społecznościowych”.

Krzysztof Siwko to student kierunku ekonomia (studia I stopnia), który jest uczestnikiem programu TOP15 w Akademii Leona Koźmińskiego – programu mentoringowego dla najlepszych studentów. Pełni również funkcję Przewodniczącego Koła Naukowego TIGER z obszaru ekonomii, polityki i społeczeństwa, a także odbywa staż na stanowisku Commercial Executive Intern w Microsoft. 

Postanowiliśmy zapytać Krzysztofa o to jak wygląda praca młodego badacza naukowego, jakie są największe wyzwania, a także jak rozpocząć przygodę ze światem nauki. Zapraszamy do przeczytania wywiadu poniżej!

Alicja Tomasiewicz (Biuro Marketingu ALK): Krzysztofie, niewielu młodym autorom udaje się osiągnąć taki sukces - serdecznie gratuluję publikacji w „Forbes”! Opowiedz proszę o kulisach tej publikacji.

Krzysztof Siwko: Dziękuję! Najważniejszym elementem, na którym opiera się publikacja, jest przeprowadzone przeze mnie i prof. Korzyńskiego badanie. To była zdecydowanie najbardziej pracochłonna część projektu: prace rozpoczęliśmy jeszcze w lipcu 2020 roku, kiedy dopracowywaliśmy dokładny temat badania. Co ciekawe, pamiętam jedną z pierwszych naszych rozmów na ten temat – wydawało nam się wtedy, że nie ma już szans na powrót lockdownu w formie takiej, jaką obserwowaliśmy wiosną. Następnie, przez około półtora miesiąca rozsyłałem ankiety, zbierając w ten sposób niezbędne dane. Myślę, że to najcięższa część pracy, która na początku może bardzo zniechęcać – z prawie 3500 zaproszeń do badania wysłanych na LinkedIn - zdecydowana większość pozostała bez odpowiedzi. Najtrudniejsze były pierwsze dni, kiedy po kilkuset wysłanych zaproszeniach udało mi się pozyskać zaledwie kilka wypełnionych kwestionariuszy. Potem odpowiedzi zaczęło regularnie przybywać, co motywowało do dalszego zdobywania danych.

AT: W jaki sposób trafiłeś pod skrzydła prof. Korzyńskiego? 

KS: Profesor Korzyński zgodził się zostać moim mentorem w ramach programu Koźmiński TOP 15. Znaliśmy się z zajęć na uczelni, a badanie które chciałem przeprowadzić pokrywało się z zainteresowaniami badawczymi profesora. 

AT: Skąd zafascynowanie światem nauki? Dlaczego postanowiłeś rozwijać się w tym kierunku?

KS: Studia to czas, kiedy warto eksperymentować z różnymi ścieżkami kariery – również naukowymi. Program TOP 15 to ciekawa okazja, żeby spróbować swoich sił w tym kierunku. Bieżące wydarzenia wydawały mi się na tyle ciekawe (i często niezrozumiałe), że moim zdaniem warto było przeznaczyć trochę swojego czasu na próbę ich wyjaśnienia i zrozumienia. 

AT: Co najbardziej podobało Ci się w pracy nad publikacją?  

KS: Myślę, że najciekawszy był moment, kiedy w końcu po zebraniu wszystkich danych mogłem przejść do ich analizy i wyciągnąć wnioski, które zostały zaprezentowane w artykule. To chyba najważniejszy moment dla badacza, kiedy można się przekonać „co z tego wyszło”. Miłe były również momenty, kiedy osoby, które prosiłem o wzięcie udział w badaniu, wyrażały zainteresowanie całym projektem i prosiły o więcej informacji na jego temat.

AT: A co przysporzyło Ci najwięcej stresu? KS: Moment, kiedy powstała moja finalna wersja artykułu – okazało się, że była znacznie dłuższa, niż chciałby tego „Forbes”. Tekst wymagał kilku zmian. Bałem się, żeby w ich wyniku nie stracił na merytoryce i żeby w ogóle został opublikowany. Po takiej ilości pracy myśl o tym, że może nie dojść do publikacji, była bardzo stresująca. 

AT: Poza wieloma aktywnościami związanymi z uczelnią, odbywasz także staż w Microsoft. Jak udaje Ci się znaleźć czas, aby łączyć wszystkie obowiązki?

KS: Dobra organizacja i planowanie to połowa sukcesu, jednak nie byłbym w stanie połączyć wszystkiego, gdyby nie lockdown, zdalna praca i zajęcia na uczelni. Dużo łatwiej pogodzić obowiązki, gdy do dyspozycji pozostaje czas zaoszczędzony na dojazdach – w innym przypadku musiałbym przynajmniej z części z nich zrezygnować.

AT: Jeżeli miałbyś dać jedną radę swoim koleżankom i kolegom ze studiów, którzy chcieliby rozpocząć przygodę ze światem nauki, to co by to było? 

KS: Myślę, że najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i świadomość, że to długotrwały proces. Należy przygotować się na to, że efekty pracy nie będą widoczne od razu, ale mogę powiedzieć, że warto – miło na koniec przeczytać publikację podpisaną własnym nazwiskiem. 

AT: Możesz zdradzić, czy pracujesz obecnie nad kolejnymi artykułami? Jeśli tak, to z jakiego zakresu tematycznego?

KS: Na razie nie planuję kolejnych publikacji, ale nie wykluczam tego w przyszłości. 

AT: Dziękuję za poświęcony czas. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy!

Jak pracę z Krzysztofem ocenia prof. Paweł Korzyński?

Zapamiętałem Krzysztofa z zajęć jako osobę zaangażowaną w dyskusję w trakcie zajęć. Stąd łatwiej było mi zdecydować się na współpracę. Dla mnie bardzo ważna była kwestia zebrania danych. To wymaga zawsze dużo pracy i myślę, że Krzysztof bardzo dobrze poradził sobie z tym zadaniem. Na uznanie tez zasługuje fakt, iż Krzysztof jest osobą która się nie poddaje. "Forbes" odrzucił nam pierwszą wersje tekstu. Musieliśmy włożyć ponownie duży wysiłek, aby ją poprawić. Druga wersja była oceniona już lepiej, ale wciąż należało wprowadzić jeszcze modyfikacje. Trzecia wersja została opublikowana.

Publikację „Nieszablonowe przywództwo, czyli jak utrzymać wydajność pracy w trudnych warunkach” można przeczytać w „Forbes” (link).

Czytaj także