Naukowcy ALK otrzymali granty w ramach konkursów OPUS, Preludium i MINIATURA. Ich łączna wartość wynosi ponad 1,5 mln zł.

20.12.2021

Pierwszym projektem, składanym w ramach konkursu OPUS, jest „Wpływ wsparcia finansowego dla MŚP na ich wyniki finansowe w czasie pandemii koronawirusa w wybranych krajach europejskich”, prowadzony przez prof. Anetę Hryckiewicz-Gontarczyk oraz dr Olhę Zadorozhną z Zakładu Ekonomicznych Analiz Empirycznych.

Głównym celem badania jest oszacowanie efektów programów dotacyjnych dla mikroprzedsiębiorstw i MŚP w Polsce oraz Francji. Główne pytanie badawcze to: „Jakie są skutki programów dotacyjnych w ramach Polskiej Tarczy Finansowej i Funduszu Solidarności Francuskiej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw? A w szczególności: jaki jest wpływ tych programów na płynność i wyniki finansowe mikroprzedsiębiorstw i MŚP”? Budżet na badanie wynosi 700 574 zł.

Kolejny grant OPUS trafił do Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, za sprawą prof. Aleksandry Przegalińskiej-Skierkowskiej i Leona Ciechanowskiego oraz ich badania „Wirtualni asystenci jako wsparcie pracy opartej na wiedzy-przykład marketerów”.

W projekcie bada się pojęcie i praktyczne zastosowania tzw. wirtualnych asystentów opartych na sztucznej inteligencji. Pytanie badawcze dotyczy tego, jak badani postrzegają sztuczną inteligencję w swojej pracy oraz jakie cechy AI byłyby niezbędne, by stworzyła ona efekty synergii z pracownikami. Będzie to cały kompleks badań jakościowych i eksperymentów (także z wykorzystaniem sensorów pozwalających wyłapywać stan emocjonalny uczestników i uczestniczek badania), których głównym celem jest rzucenie nowego światła na różne wymiary współpracy między człowiekiem a maszyną w środowiskach pracy opartych na wiedzy. Budżet projektu badawczego to 709 080 zł.

Trzeci projekt, realizowany w ramach konkursu OPUS, czyli „Oddziaływanie prawniczych badań podstawowych na kształcenie prawników na przykładzie badań podstawowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w Polsce” nasza uczelnia przeprowadzi we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku. W przygotowanie wniosku ze strony ALK zaangażowani byli: prof. ALK dr hab. Małgorzata Skórzewska-Amberg i dr Ben Sassi z Katedry Teorii, Filozofii i Historii Prawa oraz dr Ewa Kwiatkowska z Katedry Metod Ilościowych i Zastosowań Informatyki.

Celem naukowym projektu jest poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat oddziaływania prawniczych badań podstawowych na kształcenie na studiach prawniczych w XXI wieku na przykładzie Polski. Otrzymane wyniki pozwolą określić charakter i stopień oddziaływania prawniczych badań podstawowych na kształcenie prawników w Polsce oraz ich przyczyny i skutki na tle wybranych państw europejskich (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) poprzez analizę i zestawienie otrzymanych wyników badań z uwarunkowaniami społeczno-prawnymi i poglądami doktryny (w oparciu o piśmiennictwo), wykorzystując ujęcie komparatystyczne. Budżet wynosi: 37 000 zł.

Kolejny grant realizowany będzie w ramach konkursu Preludium. „Transformacja innowacji pracowniczej w rutynę organizacyjną” to projekt realizowany przez Agnieszkę Padzik-Wołos z Katedry Zarządzania.

Uzasadnieniem projektu badawczego jest wzbogacenie wiedzy teoretycznej na temat transformacji innowacji pracowniczej w rutynę organizacyjną. Jest to nowe podejście do połączenia obszaru innowacji i rutyny, gdyż stanowi konfigurację odwróconą w stosunku do koncepcji powstawania innowacji z rutyny przedstawionej przez Feldman i Pentlanda (2003). Cel będzie zrealizowany przez badania empiryczne o charakterze jakościowym. Spodziewanym efektem jest wkład do nauki przez zrozumienie zjawiska w formie jego pogłębionych opisów lub – być może – modelu pod kątem dwóch pytań badawczych: „Jak przebiega proces transformacji innowacji pracowniczych w rutyny organizacyjne?” oraz „Jakie czynniki sprzyjają, a jakie utrudniają tę transformację?”. Budżet projektu to: 86 193 zł.

Naukowcy ALK otrzymali również dofinansowania w konkursie MINIATURA 5, do którego mogą być zgłaszane wnioski na realizację pojedynczego działania naukowego.

Pierwszym projektem jest „Pomiar wpływu kwestii nagłaśnianych przez redakcje ogólnoinformacyjne na upodabnianie i różnicowanie się struktur agend medialnych polskich nadawców telewizyjnych”, którego kierownikiem jest dr Jacek Nożewski z Katedry Zarządzania.

Bezpośrednim celem projektu jest wskazanie i oszacowanie wpływu czynników otoczenia organizacji medialnych, na ich zbliżanie lub oddalanie się pod względem prezentowanych treści. W ramach badań pilotażowych do analizy wybrane zostały największe polskie, telewizyjne kanały informacyjne: TVN24, TVP Info oraz Polsat News. Przeprowadzone badania pilotażowe stanowić będą punkt wyjścia dla bardziej pogłębionych analiz związanych z agendami medialnymi polskich redakcji ogólnoinformacyjnych. W praktyce, projekt ma zacierać przekonanie o wyłącznie politycznym aspekcie funkcjonowania mediów i uwypuklać bardziej strategiczne i zarządcze aspekty działalności poszczególnych redakcji. Budżet na badanie wynosi 26 400 zł.

Drugim badaniem, które zostanie dofinansowane w ramach konkursu MINIATURA, jest „Rozwój metodyki kalibracji modeli heterogenicznych agentów w finansach”, dr Piotra Zegadło z Zakładu Ekonomicznych Analiz Empirycznych.

Projekt zakłada opracowanie sposobu jednolitej oceny rozmaitych metod kalibracji modeli heterogenicznych agentów, co ułatwi ich zastosowanie do analizy danych empirycznych. Uzyskane rozwiązanie zostanie wdrożone w formie publicznie dostępnej biblioteki w języku R. Jego budżet to budżet 35 182 zł.

Gratulujemy naszym naukowcom i trzymamy kciuki za realizację badań!