Aleksandra Knap studentka prawa ALK
21.09.2021

Nasza studentka prawa, Pani Aleksandra Knap, zaprezentowała tomik poezji „Islandia - zimowe lato” i wystawę fotografii „Islandia z pocztówki - zimowe lato”.

Patronat Honorowy nad prezentacją tomiku objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku Gerard Sławomir Pokruszyński i Konsul Honorowy Republiki Islandii w Warszawie Bogusław Szemioth. Wieczór autorski odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, skąd pochodzi Pani Aleksandra. 

W 2020 roku poetka odbyła dwie podróże do Krainy Lodu i Ognia – w lutym i sierpniu. Stąd decyzja o podzieleniu wierszy na dwie części: Zimę i Lato. „Emocje, które towarzyszyły przy powstaniu zdjęć i obrazów, znalazły swoje odzwierciedlenie w słowach, a w efekcie w wierszach” – powiedziała Pani Aleksandra. Publikację dopełniają kolorowe fotografie, a te można zobaczyć na wystawie. 

Podczas wydarzenia poetka przeczytała swoje wiersze licznie zgromadzonym gościom. Ponadto zaprezentowała uczestnikom spotkania film z podróży po Islandii, aby przenieść publiczność do magicznej krainy, jaką jest Islandia. Na zakończenie wieczoru autorskiego była możliwość rozmowy z poetką, a chętni mogli również otrzymać tomik i uzyskać jej autograf.

Aleksandra podczas otwarcia wystawy wskazała że: „Pędząc za ciągle zmieniającym się światem często zapominamy o "złapaniu oddechu" i zatrzymaniu się na chwilę. Taka właśnie ma być ta wystawa. Zależy mi na tym, abyście Państwo choć na chwilę przenieśli się na magiczną wyspę Lodu i Ognia, pozostawiając swoje problemy i troski pod wulkaniczną lawą, poza zasięgiem wzroku. Uważam, że Matka Natura nie potrzebuje upiększeń, dlatego żadne ze zdjęć nie zostało poddane obróbce. Chciałabym ukazać Państwu Islandię, którą poznałam. Byłoby zbrodnią przekłamywać obraz rzeczywistości, ponieważ dla mnie atrybutem Islandii jest autentyczność”. 

Aleksandra Knap studiuje w naszej Akademii prawo. Jest Przewodniczącą Prawniczego Koła Naukowego Lege Artis oraz Studenckiego Koła Naukowego Investment Club, a także aktywną członkinią organizacji studenckiej Green Kozminski. Za zestaw zdjęć, który znajduje się na wystawie fotografii, Pani Aleksandra zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Fotograficznym „(Pod)różne historie”, objętym honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Pełna relacja i zdjęcia z wydarzenia TUTAJ.

Fot.: MBP Stalowa Wola

Aleksandra Knap studentka prawa ALK 1
Aleksandra Knap studentka prawa ALK 2
Aleksandra Knap studentka prawa ALK 5